Kapustovna
27.01.13,15:59
Mam narok od mamy na nahradu byvania, od detstva byvam s mamou a v sucasnosti aj s dvom detmi, nikdy som od mamy neodisla, teraz mame osobne problemy,mama ma dlhy, ktore si chce vyriesit predajom bytu v ktorom spolu byvame a kupit si garzonku s tym, ze mna posle na ulicu.
Vzhladom na moj prijem si nemozem dovolit kupit ani tu garzonku, mam pravo pozadovat od mamy nahradu byvania? Ake su moje prava? Nerada by som ostala s dvomi nezaopatrenymi detmi pod mostom
Ice dive
27.01.13,15:04
žiaľ nemáš nárok absolútne na nič... mama si môže robiť so svojim majetkom za života čo chce, a pokiaľ si dospelá čo asi hej, keďže už máš dve deti... tak nemá voči tebe ani vyživovaciu povinnosť (ktorá je do 26 rokov ak sa pripravuješ na zamestnanie... t.j. študuješ...)
sito
27.01.13,15:07
Tie vnúčence majú úžasnú babičku ...
Kapustovna
27.01.13,15:21
dakujem za odpoved :) este sa chcem opytat, na vlastne naklady som prerobila kuchynu, blocky mam odlozene, mozem od mamy pozadovat nahradu?
arizona
27.01.13,15:22
Nie, rodicia nemaju povinnost zabezpecovat vlastne byvanie svojim dospelym detom.
Ak je matka jedinym vlastnikom bytu, moze ho predat.

Nieco ine by samozreje bolo,keby si bola spoluvlastnikom urcitej ciastky bytu...
Ice dive
27.01.13,15:24
dakujem za odpoved :) este sa chcem opytat, na vlastne naklady som prerobila kuchynu, blocky mam odlozene, mozem od mamy pozadovat nahradu?

áno môžeš požadovať náhradu, ak ju matka nevydá dobrovoľne budeš to však musieť preukazovať na súde...
arizona
27.01.13,15:25
dakujem za odpoved :) este sa chcem opytat, na vlastne naklady som prerobila kuchynu, blocky mam odlozene, mozem od mamy pozadovat nahradu?
Ano,mozes pozadovat urcitu ciastku,lebo sa tym zvysila cena bytu aj buduca predajna cena. Celu asi nie,nakolko si tu kuchynu tiez uzivala...

Ak matka nebude suhlasit,mozes sa obratit jedine na sud.
buchač
27.01.13,15:50
Mam narok od mamy na nahradu byvania, od detstva byvam s mamou a v sucasnosti aj s dvom detmi, nikdy som od mamy neodisla, teraz mame osobne problemy,mama ma dlhy, ktore si chce vyriesit predajom bytu v ktorom spolu byvame a kupit si garzonku s tym, ze mna posle na ulicu.
Vzhladom na moj prijem si nemozem dovolit kupit ani tu garzonku, mam pravo pozadovat od mamy nahradu byvania? Ake su moje prava? Nerada by som ostala s dvomi nezaopatrenymi detmi pod mostom
Otázky boli zodpovedané , nuž ja sa len tak , mimochodom opýtam na inú stránku veci ....

Prečo si zostala bývať s mamou ???
Máš dve deti , kde je otec ???...jeden a či dvaja dokonca .....................:rolleyes:
Ako staré sú deti ???

...a dalo by sa pokračovať ....
buchač
27.01.13,15:52
Koľko činili tie náklady ???....cca 1000 € ???
misoft
27.01.13,16:50
Podložené výdaje - áno.
wagner
27.01.13,20:26
Však si nájdi podnájom. Veľa ľudí býva v podnájme, nemá každý byt vo vlastníctve. Alebo skús požiadať mestský úrad o sociálny byt. Treba hľadať, skúšať všetky možnosti. Keď Ťa mama v byte nechce, tak musíš odísť.
alaya1
27.01.13,20:31
Buchac, mozu byt aj 8000 eur.
hubatá
27.01.13,20:58
Ja by som to riešila asi tak, že by som mamine dlhy vyplatila (aj napr. úverom z banky) a zároveň by som podala žalobu na súd a peniaze od mamy vymáhala. Mama nemá peniaze a tak by si sa ty vlastne stala potencionálnou vlastníčkou bytu prostredníctvom rozhodnutia súdu a následne exekútora. Exekútor by dal na byt záložné právo v prospech tvojej pohľadávky.

Dúfam že máš písomné doklady o tom, že jej za byt riadne platíš (napr. poštové poukážky, výpis z účtu), aby nebolo pochýb že to neboli aj tvoje dlžoby......
buchač
28.01.13,07:40
Mam narok od mamy na nahradu byvania, od detstva byvam s mamou a v sucasnosti aj s dvom detmi, nikdy som od mamy neodisla, teraz mame osobne problemy,mama ma dlhy, ktore si chce vyriesit predajom bytu v ktorom spolu byvame a kupit si garzonku s tym, ze mna posle na ulicu.
Vzhladom na moj prijem si nemozem dovolit kupit ani tu garzonku, mam pravo pozadovat od mamy nahradu byvania? Ake su moje prava? Nerada by som ostala s dvomi nezaopatrenymi detmi pod mostom

dakujem za odpoved :) este sa chcem opytat, na vlastne naklady som prerobila kuchynu, blocky mam odlozene, mozem od mamy pozadovat nahradu?

Ja by som to riešila asi tak, že by som mamine dlhy vyplatila (aj napr. úverom z banky) a zároveň by som podala žalobu na súd a peniaze od mamy vymáhala. Mama nemá peniaze a tak by si sa ty vlastne stala potencionálnou vlastníčkou bytu prostredníctvom rozhodnutia súdu a následne exekútora. Exekútor by dal na byt záložné právo v prospech tvojej pohľadávky.

Dúfam že máš písomné doklady o tom, že jej za byt riadne platíš (napr. poštové poukážky, výpis z účtu), aby nebolo pochýb že to neboli aj tvoje dlžoby......

Hub ..... všetko so všetkým súvisí ...
Ty by si riešila tak a ja zasa inak ... a niekto tretí úplne inak ...
Ide o to , že pri takýchto životných situáciách ide predsa o rôzny uhol pohľadu a do problému vidia iba zaineresované strany a každá si tú svoju pravdu do popredia tlačí ....

Keďže máš riešenie , nuž dá sa aj inak ...
Mamine dlhy sa predsa dajú vyplatiť s tým , že by došlo k prevodu bytu z matky na dcéru .
Keď doteraz tak žili ( spoločne ) , veď sa dá aj pokračovať ..
Alebo má teraz dcéra matku pod most vyhodiť ????
jar88
28.01.13,08:18
dakujem za odpoved :) este sa chcem opytat, na vlastne naklady som prerobila kuchynu, blocky mam odlozene, mozem od mamy pozadovat nahradu?

Zaujímavý prístup.
Nechcela by si si uplatniť aj nejaký ten nárok z titulu, že si si niekedy opravila svoje oblečenie a tým ju finančne odbremenila?
------------------------------
Zaujímavý je aj prístup niektorých poraďákov.
Vás naozaj nenapadlo, že tie dve sú pokrvná rodina (matka s dcérou, s dospelou dcérou) a že by malo byť normálne, aby sa dospelé deti tiež podieľali na chode domácnosti?
Vás nenapadlo, že ak deti (ale aj ktokoľvek cudzí) investujú do rodičovského majetku (ale aj akéhokoľvek majetku, ktorý im nepatrí) nemajú žiadny zákonný nárok na náhradu investície?
------------------------------
Toto je názorný príklad, kam to až môže dospieť, ak sú ľudia vychovávaní k tomu, že sa o nich postará štát. Nakoniec, keď dospelé deti zistia, že sa o nich nikto starať nebude (a to ani štát), lebo sú dospelí, zrazu ich napadne, že vlastne rodina sa má starať, lebo ste rodina. Nemalo by im byť normálne, že čo investovali do rodiny je rodiny a pri odchode si nemajú nič nárokovať?
mareko
28.01.13,16:28
Ja by som sa iba na doplnenie opýtala: platila si matke 3/4 nákladov na bývanie po celý čas, čo si u nej žila? Až po odpovedi Kapustovne by som riešila, kto má na čo nárok a či vôbec má :confused:
buchač
28.01.13,16:32
Alaya, neondi ma ...ženská pomaly nemá na chlieb a takú sumu by vyšmarila ??? NEVERÍM !!!
mareko
28.01.13,16:40
...a koľko toho u tej mamky za tie roky zničila, veď sa patrí prerobiť mamine niečo v byte
mareko
28.01.13,16:44
áno môžeš požadovať náhradu, ak ju matka nevydá dobrovoľne budeš to však musieť preukazovať na súde...

Musela by ťa hanba fackovať súdiť sa s matkou, veď si tam žila, trovila, ničila aj zveľaďovala samozrejme.....či ? ale to viete iba vy, my nie :-)
Erzebeth
28.01.13,19:48
Súhlasím s Jar88.
Bolo by potrebné sa opýtať, či Kapustovna platila 3/4 nákladov na domácnosť. Či matka nemá dlhy práve preto, že sa musela starať nielen o seba, ale aj o dospelú dcéru a o jej dve deti. Možno sa matka snaží riešiť situáciu tak, aby nielen dcéra s deťmi, ale časom i ona nezostala na ulici. Nuž ktovie, ako to je.
hubatá
30.01.13,17:53
Ja myslím že je to opačne: dcéra by zachránila predsa celej rodine strechu nad hlavou.... Čo ak matka je nezodpovedná, robí dlhy, vykrikuje že je majiteľkou bytu? Prečo by som sa nezastala dcéry, keď by mali nakoniec všetci skončiť v útulku alebo v podnájme pre nezodpovednosť matky?

Nezabúdajte: rodič sa vždy zbaví detí (aj keď sú malé, bezbranné) ale deti nezodpovedného rodiča NIKDY - musí ho doopatrovať, štát má na to páky, aby mu dieťa zaplatilo aj pobyt v útulku, zaplatilo pohreb......
pepsikova
30.01.13,18:17
...kapustová nenapísala, ako sa matka dopracovala k dlhom...možno tá matka mala nejaký úver no a pretože kapustová u nej býva s dvomi deťmi, má príjem len z materskej a tak neviemako veľa neprispieva, a tak matka namiesto úveru živí dcéru a jej deti...a má dlhy...alebo zopár iných možností by tu bolo,aj tá posledná, že matka je nesprispôsobivá a pije..nevieme...ale pokiaľ beriem do úvahy tú prvú moju uvedenú možnosť,tak aj keby som bola krkavčou materou, ten byt predám a dlhy si vyplatím a dcérenke doporučím, nech sa postará...na ulici určite neskončí,lebo bude musieť pohnúť zadkom a začať sa starať...
..hovorím, nepoznáme všetky okolnosti, len pohľad jednej, tej ukrivdenej , strany...
mareko
30.01.13,19:28
Kapustovna na nás zvysoka kašle, my si tu ideme hlavy vyhlaviť aby sme vymysleli scenár, ktorý je dávno daný, no z dákeho dôvodu utajený :-)...a potom " Babo raď !"
buchač
30.01.13,19:35
Kapustovna na nás zvysoka kašle, my si tu ideme hlavy vyhlaviť aby sme vymysleli scenár, ktorý je dávno daný, no z dákeho dôvodu utajený :-)...a potom " Babo raď !"
...to vieš ......všetko nesprávne je ...
Zlý scénar , zlá réžia , zlé obsadenie ....a k tomu ešte malý rozpočet na henten trhák ....:rolleyes:

Čo by si chcel ???
Skákanie na hlave a odrážanie sa mihalnicami ???
Ice dive
30.01.13,19:51
Musela by ťa hanba fackovať súdiť sa s matkou, veď si tam žila, trovila, ničila aj zveľaďovala samozrejme.....či ? ale to viete iba vy, my nie :-)

no žiť som tam nežil, nezveľaďoval a ani neničil... by si sa divil... aké sú ľudské osudy, skôr ti pomôže kolega v práci priateľ a pod... ako vlastná rodina... lebo priateľov si môžeš vybrať avšak rodinu nie... a častokrát ťa cez palubu hodia ľudia, od ktorých by si to najmenej čakal...

skús sa na to pozrieť aj z iného pohľadu... matka dvoch maloletých detí je v ohrození, že skončí na ulici a vie, že z predaja bytu matka dostane peniaze, ktoré použije na pokrytie dlhov + možno jej niečo zostane, tak logicky chce seba a deti nejak zabezpečiť tak rozmýšľa kde dala svoje úspory...

a ako už padlo kde je otec detí? prečo rodina žije takto... prečo to zašlo až tak ďaleko že matka s dcérou si nevedia prísť na meno...
wagner
30.01.13,20:08
mimotemy Odkedy založila tému, ani tu nebola..Asi ju vôbec nezaujímajú odpovede na jej otázku, alebo tuší, aké odpovede dostane:confused:
kopretinka
30.01.13,20:18
veď čítať môže aj ako neprihlásená....a možno zabudla heslo,kto vie...
arizona
30.01.13,20:38
no žiť som tam nežil, nezveľaďoval a ani neničil... by si sa divil... aké sú ľudské osudy, skôr ti pomôže kolega v práci priateľ a pod... ako vlastná rodina... lebo priateľov si môžeš vybrať avšak rodinu nie... a častokrát ťa cez palubu hodia ľudia, od ktorých by si to najmenej čakal...

skús sa na to pozrieť aj z iného pohľadu... matka dvoch maloletých detí je v ohrození, že skončí na ulici a vie, že z predaja bytu matka dostane peniaze, ktoré použije na pokrytie dlhov + možno jej niečo zostane, tak logicky chce seba a deti nejak zabezpečiť tak rozmýšľa kde dala svoje úspory...

a ako už padlo kde je otec detí? prečo rodina žije takto... prečo to zašlo až tak ďaleko že matka s dcérou si nevedia prísť na meno...
Nepozname situaciu, takze nik z nas nemoze sudit.Pozname iba nejasne vyjadrenie z jednej strany.

Ale matka ma dlhy, ktore ma zaujem splatit, co je chvalihodne. Pravdpodobne jedinym majetkom, ktory ma...
Keby situaciu neriesila predajom bytu, dlhy by sa hromadili a skoncili by na ulici vsetci .
branislavp
30.01.13,21:22
Nemáš právo na náhradu bývania od rodiča. Si dospelá. Nič iné Ti neostáva, len sa postarať sama o seba a o 2 nezaopatrené detičky.
branislavp
31.01.13,03:28
[QUOTE=hubatá;2238843]Ja myslím že je to opačne: dcéra by zachránila predsa celej rodine strechu nad hlavou.... Čo ak matka je nezodpovedná, robí dlhy, vykrikuje že je majiteľkou bytu? Prečo by som sa nezastala dcéry, keď by mali nakoniec všetci skončiť v útulku alebo v podnájme pre nezodpovednosť matky?
No, to by bolo najrozumnejšie riešenie zachrániť byt. Ale z príspevku to vyzerá tak, že dcéra nemá dostatok finančných prostriedkov, žije bez partnera a má dve nezaopatrené deti. S bývaním je odkázaná na matku a s financiami asi tiež. O nezodpovednosti matky ja by som radšej pomlčala, nepoznám pomery v rodine. A naviac, každý dospelý si je zodpovedný za svoje činy sám za seba. Pripadá mi to tak, že matka je pritlačená do krajnosti riešiť dlh predajom bytu a kúpiť si garzónku, nech už ten dlh je z hocičoho. Od dcéry asi chce mať pokoj. V tomto prípade ľutujem tie nezaopatrené deti. Dcére by som radila, aby si našla podnájom a robila všetko preto, aby sa vedela o svoje deti postarať sama a nespoliehala sa na matku.
wagner
31.01.13,20:21
Aj tak sa dá, ale slušnosť káže