ikovacikova
28.01.13,06:55
Dobrý deň, v mieste trvalého bydliska platím pravidelne každý rok smetné. Kúpila som v inej dedine nehnuteľnosť, v ktorej nebývam, zatiaľ opravujem. Nie som tam prihlásená, ale na obecnom úrade mi povedali, že ako vlastník nehnuteľnosti musím platiť smetné aj tam. Neakceptujú potvrdenie z obecného úradu môjho trvalého bydliska, že tam som smetné zaplatila. Musím platiť smetné na obidvoch miestach? Ďakujem. Iveta
arizona
28.01.13,06:13
Precitaj si VZN obce ako maju stanovene.
lubko6394
28.01.13,06:13
Dobrý deň, v mieste trvalého bydliska platím pravidelne každý rok smetné. Kúpila som v inej dedine nehnuteľnosť, v ktorej nebývam, zatiaľ opravujem. Nie som tam prihlásená, ale na obecnom úrade mi povedali, že ako vlastník nehnuteľnosti musím platiť smetné aj tam. Neakceptujú potvrdenie z obecného úradu môjho trvalého bydliska, že tam som smetné zaplatila. Musím platiť smetné na obidvoch miestach? Ďakujem. Iveta

Dobre si preštuduj VZN obce o odpadoch. Možno si len myslia že to tak je a VZN umožňuje aby si neplatila. Tie, čo som videl ja to umožňujú aj keď úradníčky si myslia že nie. Naštuduj teda VZN a ak sa dá, tak sa odvolaj PÍSOMNE v lehote dľa VZN.
kn-alka
28.01.13,06:16
Áno, na oboch miestach. Aj ja mám dom po rodičoch v inej dedine ako bývam teraz. Tiež platím na oboch miestach.
Prípadne ak ten dom nie je obývaný a nevyužíva službu odvozu smetí, dalo by sa reklamovať.


Súhlasím s arizona a lubko6394, treba si prečítať VZN obce.
lubko6394
28.01.13,06:21
Buď sem zaves to druhé VZN, alebo si ho prečítaj.
AlaNR
28.01.13,06:39
Keď prerábaš, tak asi tvoríš nejaký odpad, keď už sme pri tom. Máš tam nádobu alebo niečo podobné, čo ti smetiari vyvážajú?
Ak áno, nie je o čom...
stormcatcher
28.01.13,06:53
Keď prerábaš, tak asi tvoríš nejaký odpad, keď už sme pri tom. Máš tam nádobu alebo niečo podobné, čo ti smetiari vyvážajú?
Ak áno, nie je o čom...
pravidelná platba za smeti, a stavebný odpad, to teda je o čom!!! Keby tam bývala trvale a platila pravidelne za bežný domový odpad, napriek tomu by zvlášť musela likvidovať stavebný odpad a zvlášť aj zaň platiť.
ikovacikova
28.01.13,06:56
Keď prerábaš, tak asi tvoríš nejaký odpad, keď už sme pri tom. Máš tam nádobu alebo niečo podobné, čo ti smetiari vyvážajú?
Ak áno, nie je o čom...

Odpad si vyvážam na vlastné náklady mimo obce. Ale aj tak ďakujem, pretože v zákone o odpadoch som sa dočítala, že zákon nevylučuje spoplatnenie jednej osoby v rámci SR aj viac krát. Vylučuje len spoplatnenie jednej osoby viackrát v jednej obci. Tak s tým nič nespravím. Ešte raz ďakujem. Iveta
AlaNR
28.01.13,06:57
Nejde o ten stavebný odpad, ide o to, ak tam má smetiak a čaká, že jej ho vyvezú, tak by podľa mňa platiť mala... Tie obce to zadarmo tiež nerobia...
Myslím, že pri prerábke vzniká aj bežný komunálny odpad, či?
Pokiaľ nemajú samostatný kontajner a dajú si to odviezť sami...
ikovacikova
28.01.13,06:58
Kontajner ani smetiak nemám. Iveta
kn-alka
28.01.13,07:17
Z VZN obce Medveďov

Miestny poplatok za komunálne
odpady a drobné stavebné odpady
§ 19

(1) Miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len „poplatok“) sa platí za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce Medveďov.
(2) Komunálnymi odpadmi sú odpady z domácností vznikajúce na území obce pri činnosti fyzických osôb a odpady podobného charakteru a zloženia, ktorých pôvodcom je právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, okrem odpadov vznikajúcich pri bezprostrednom výkone činností tvoriacich predmet podnikania alebo činností právnickej osoby alebo fyzickej osoby – podnikateľa. Za odpady z domácností sa považujú aj odpady z nehnuteľností slúžiacich fyzickým osobám na individuálnu rekreáciu, napríklad zo záhrad, chalúp, alebo na parkovanie alebo uskladnenie vozidla používaného pre potreby domácnosti, najmä z garáži, garážových stojísk a parkovacích stojísk. Komunálnymi odpadmi sú aj všetky odpady vznikajúce v obci pri čistení verejných priestranstiev, ktoré sú majetkom obce alebo v správe obce, a taktiež pri údržbe verejnej zelene vrátanie parkov, cintorínov a ďalšej zelene na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení.
(3) Drobné stavebné odpady sú odpady z bežných udržiavacích prác zabezpečovaných fyzickou osobou na ktoré sa nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie.
(4) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je

a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt, alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, vinicu, na iný účel ako podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha (ďalej nehnuteľnosť),
b) právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako na podnikanie,
c) podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na účel podnikania.
(5) Ak viacero poplatníkov podľa odseu 4. písm. a) žije v spoločnej domácnosti plnenie povinností poplatníka môže za ostatných člennov tejto domácnosti na seba prevziať jeden z nich.
(6) Povinnosť platenia poplatku vzniká 1. januára príslušného kalendárneho roka a zaniká 31. decembra príslušného kalendárneho roka. Povinnosť platenia poplatku vzniká aj v priebehu roka a to dňom, ktorým nastane skutočnosť uvedená v § 77 ods. 2 zákona a poplatková povinnosť zaniká dňom, ktorým tieto skutočnosť zanikli.
lubko6394
28.01.13,07:22
Kontajner ani smetiak nemám. Iveta

A to VZN 2.obce si čítala alebo nám ho dáš k dispozícii ? Ten istý zákon umožňuje stanoviť aj poplatok za pozemok v zastavanom území a neviem o tom, že by ho nejaká obec mala vo VZN. Bez toho 2.-ho VZN sa nepohneme. Tiež som nemal smetiak a neplatil som a ak by som teraz nemal TP, tak podľa posledného platného VZN by som neplatil tiež, aj keď úrad si myslí, že áno.
DanielaSL
28.01.13,07:37
Divné..iný kraj, iný mrav. Aj my sme si kúpili starší domček..akože na chalupu. Po prerobení v ňom bývame už pomaly 4 roky. Smeti sme platili v meste, kde máme stále trvalý pobyt. Aj do mesta sme ich vyvážali. Poradili nám na mestskom úrade, aby sme si vybavili prechodný pobyt v obci, priniesli potvrdenie a tým pádom v meste už platiť za smeti nebudeme. Obec nám dala smetnú nádobu . A tak odpadlo vyvážanie smetí do mesta a platíme stále len za jedno ...
sito
28.01.13,07:41
Dobrý deň, v mieste trvalého bydliska platím pravidelne každý rok smetné. Kúpila som v inej dedine nehnuteľnosť, v ktorej nebývam, zatiaľ opravujem. Nie som tam prihlásená, ale na obecnom úrade mi povedali, že ako vlastník nehnuteľnosti musím platiť smetné aj tam. Neakceptujú potvrdenie z obecného úradu môjho trvalého bydliska, že tam som smetné zaplatila. Musím platiť smetné na obidvoch miestach? Ďakujem. Iveta

V každom meste, obci sa za smetí uhrádza podľa trvalého pobytu, u nás, ak doloží úradu doklad, že sa v meste nezdržuje, uhrádza len štvrtinu nákladov. Treba sa opýtať na úrade ako to vlastne je u nich, ak tam občan má nehnuteľnosť, ale nevyužíva ju celoročné. Predsa nemôžeš byť súčasne na dvoch miestach. Buď si tam, alebo tam, alebo tu. Ale, tu ti zľavu neposkytneme. :);)
mackoivan
28.01.13,08:03
Divné..iný kraj, iný mrav. Aj my sme si kúpili starší domček..akože na chalupu. Po prerobení v ňom bývame už pomaly 4 roky. Smeti sme platili v meste, kde máme stále trvalý pobyt. Aj do mesta sme ich vyvážali. Poradili nám na mestskom úrade, aby sme si vybavili prechodný pobyt v obci, priniesli potvrdenie a tým pádom v meste už platiť za smeti nebudeme. Obec nám dala smetnú nádobu . A tak odpadlo vyvážanie smetí do mesta a platíme stále len za jedno ...
Mne dedinský obecný úrad tiež ako vlastníkovi domu v ktorom som nebýval ani trvalý pobyt nemal vyrúbal poplatok za smeti- odvolal som sa potom to výrazne znížili- odvolal som sa opäť doložil , že smetné platim v mieste trvalého býdliska a potom som už nič od nich nedostal Potom po niekoľkých rokoch sa dom predal
buchač
28.01.13,08:18
Dobrý deň, v mieste trvalého bydliska platím pravidelne každý rok smetné. Kúpila som v inej dedine nehnuteľnosť, v ktorej nebývam, zatiaľ opravujem. Nie som tam prihlásená, ale na obecnom úrade mi povedali, že ako vlastník nehnuteľnosti musím platiť smetné aj tam. Neakceptujú potvrdenie z obecného úradu môjho trvalého bydliska, že tam som smetné zaplatila. Musím platiť smetné na obidvoch miestach? Ďakujem. Iveta
MUSÍŠ !!!!!!!
Zákon nepustí ....
Od zákona sa odvíja VZN danej obce , mesta ....



POPLATOK
§ 77
(5) Ak tak obec ustanoví vo všeobecne záväznom nariadení,11) poplatok od poplatníka v ustanovenej výške pre obec vyberá a za vybraný poplatok ručí

a) vlastník nehnuteľnosti; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov alebo ak ide o bytový dom,36) poplatok vyberá a za vybraný poplatok ručí zástupca alebo správca určený spoluvlastníkmi, ak s výberom poplatku zástupca alebo správca súhlasí,

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582
arizona
28.01.13,08:30
Miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "poplatok") sa platí za komunálne odpady okrem elektroodpadov a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.
Poplatník a platiteľPoplatok platí poplatník a je ním:

fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, vinicu, ovocný sad, trvalý trávny porast na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha,
právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako na podnikanie,
podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na účel podnikania.
Poplatníkom nie je osoba, ktorej oprávnenie užívať nehnuteľnosť vyplýva z povahy právneho vzťahu s poplatníkom, ak na jeho základe

užíva priestory nehnuteľnosti vyhradené na prechodné ubytovanie v zariadení na to určenom,
je hospitalizovaná v zariadení poskytujúcom služby zdravotnej starostlivosti,
užíva z dôvodu plnenia povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu s poplatníkom nehnuteľnosť, ktorú má právo užívať alebo ju užíva aj poplatník, alebo
v nehnuteľnosti, ktorú má poplatník právo užívať alebo ju užíva, vykonáva pre poplatníka práce alebo mu poskytuje iné služby v rámci výkonu svojej činnosti a pri tejto činnosti produkuje len komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady.
V prípade, že fyzická osoby má v obci súčasne trvalý pobyt a prechodný pobyt, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu. Ak má osoba v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. To neplatí, ak sa na poplatníka vzťahuje množstvový zber v príslušnej časti obce.
viac: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=941
lubko6394
28.01.13,08:43
Točíme sa dokola. Kým nebudeme vedieť o ktorú obec ide a nebude tu napr.link na VZN, tak sa nepohneme ďalej. Citácie, ktoré sem pridávate sú buď zo zákona, alebo VZN, ktoré nie sú z 2.-hej obce zadávateľky.
Vysvetlenie stavu je až v tej časti VZN, kde sa píše o znížení a odpustení poplatku a to je treba vidieť celé a z toho vyjsť. Kýmsi uvedené Medveďovo som pozrel a tam dávajú úľavu len tým čo sú v zahraničí a pod. a na zadávateľku by neplatilo ani zníženie a ani odpustenie poplatku