siskovag
28.01.13,09:14
Spoločnosť na základe živnostenského oprávnenia okrem iných činností prenajíma budovu. Tento prenájom je oslobodený od DPH. Zo všetkých nákladov na prevádzku ( elektrina, plyn, údržba a pod. ) si DPH neuplatňuje. Koeficient nepočíta.
Môže byť DPH z týchto nákladov daňovým výdavkom?

Príklad:
príjem z prenájmu: 100,- €, DPH 0,- - účtovanie v PD (JÚ) príjem zahrň.do ZD 100,- €
náklad: elektrina 50,- € z toho DPH 8,33 € - účtované PD : 50,- daňový výdavok ( réžia), DPH neuplatnená v DP
KEJKA
28.01.13,09:43
áno, DPH zo zákona neuplatniteľná je daňový výdavok.
Zita5
28.01.13,09:59
Zákon o dani z príjmu
§19
(3) Daňovými výdavkami sú aj
k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)


§ 21
(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež

i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,
siskovag
28.01.13,12:35
Ďakujem:-)
KlaudiaKK
04.02.13,06:13
áno, DPH zo zákona neuplatniteľná je daňový výdavok.


A ja mám ešte takú podotázočku ohľadom zaúčtovania takejto dph - dph ktorá sa nemôže uplatniť z týchto dôvodov ide do obstarávacej ceny služby, materiálu . . . . . alebo sa účtuje ako poplatky, dane ovplyvňujúce základ dane ? Ako sa to účtuje v JU a ako v PU. Jedna audítorka mi povedala, že sa účtuje priamo do obstarávacej ceny a iný daňový poradca, že si mám vytvoriť analytiku k daniam a poplatkom ktoré sú nákladová položka. Viem že to bude vždy ako náklad ale to rozúčtovanie chcem mať správne . Ďakujem za pomoc :)