jaseco
02.03.06,06:39
Ahoj

v rámci živnostenského podnikania som si zakúpil počítač, a to spôsobom, že každý jeden komponent som kúpil samostatne a počítač som si vo vlastnej réžii poskladal. Do účtovnictva som zaviedol samostnatne počítač, ktorého hodnota bola tesne pod 30tis, a samostatne monitor, cca 12tis. Kedže som to zaúčtoval samostnatne, išlo to rovno do réžie. Otázka znie, je takýto postup správny?

Ďakujem za odpoveď
ticiana
02.03.06,06:04
je to diskutabilné všetko záleží či si to budeš vedieť obhájiť pred kontrolou DU
rozhodne by som aspoň jednotlivé prvky z počítača zeradila IDokladom a jedným súmárom ich dala do účtovníctva
Monitor sa dá využiť aj na iné účeli, ale ťažko asi budeš obhajovať že nie je súčastou počítača alebo máš iné riešenie ?
Milan Benka
02.03.06,06:11
PC zaradiť s monitorom ako súbor, ibaže by si dokázal že monitor často používaš aj s iným zariadením, alebo na iný účel, o čom veľmi pochybujem.
Zita5
02.03.06,06:11
Ahoj

v rámci živnostenského podnikania som si zakúpil počítač, a to spôsobom, že každý jeden komponent som kúpil samostatne a počítač som si vo vlastnej réžii poskladal. Do účtovnictva som zaviedol samostnatne počítač, ktorého hodnota bola tesne pod 30tis, a samostatne monitor, cca 12tis. Kedže som to zaúčtoval samostnatne, išlo to rovno do réžie. Otázka znie, je takýto postup správny?

Ďakujem za odpoveď

Nie je tento postup správny , počítac + monitor treba zaradiť do HM , zároveň určiť odpisovú skupinu , ktorá v tomto prípade je odpisová skupina 1 a odpisovať počas 4 rokov .

Do výdavkov cez prevádzkovú réžiu jednorazovo v žiadnom prípade , jedine vo výške ročného odpisu v príslušnom roku .