miruka
28.01.13,10:56
Vyplácame niektorým zamestnancom firmy cesťáky za používanie súkromného MV. V niektorom prípade je však do technického preukazu zapísaný buď manžel alebo otec zamestnanca. Dočítala som sa, že tieto vozidlá nezahrňujem do dani z motorových vozidiel. Avšak od 1.12.2012 je zmena. Mala by som ich teda zahrnúť za celý rok 2012, alebo len od 1.12.2012.?
janako
28.01.13,11:29
Zmena platí od 1.1.2013.

Rok 2012 robíš ešte podľa pôvodného zákona.
miruka
28.01.13,12:54
Ďakujem. A keď vlastníkom auta je manžel, alebo iný rodinný príslušník tak pre nás ako pre firmu resp. pre týchto zamestnancov nevyplýva z toho žiadna ďalšia povinnosť napr. voči daňovému úradu?
janako
29.01.13,07:19
žiadne ďalšie povinnosti Vám v tomto prípade voči DÚ nevyplývajú
Flash
29.01.13,07:35
Ale ak zamestnanec použije svoje vlastné motorové vozidlo pre firmu, tak firma musí podať a zaplatiť daň z motorových vozidiel za rok 2012. Mám pravdu?
KEJKA
29.01.13,07:43
Ale ak zamestnanec použije svoje vlastné motorové vozidlo pre firmu, tak firma musí podať a zaplatiť daň z motorových vozidiel za rok 2012. Mám pravdu?
áno
Flash
29.01.13,08:30
A ešte jedna otázka.
Ako je to u občianskeho združenia (neziskovej organizácii), ak zamestnanec združenia použil svoje motorové vozidlo v roku 2012 na činnosť združenia a vypísal si cesťák podľa zákona.
A ako je to u člena združenia (nie zamestnanca), ak použil svoje motorové vozidlo v roku 2012 na činnosť združenia a vypísal si cesťák podľa zákona.
Má občianske združenie podať a zaplatiť daň z motorových vozidiel za oba prípady? Aj keď bolo využívané na činnosť združenia a nie na podnikanie, t.j. podnikateľskú činnosť?
Flash
29.01.13,09:06
A ešte jedna otázka.
Ako je to u občianskeho združenia (neziskovej organizácii), ak zamestnanec združenia použil svoje motorové vozidlo v roku 2012 na činnosť združenia a vypísal si cesťák podľa zákona.
A ako je to u člena združenia (nie zamestnanca), ak použil svoje motorové vozidlo v roku 2012 na činnosť združenia a vypísal si cesťák podľa zákona.
Má občianske združenie podať a zaplatiť daň z motorových vozidiel za oba prípady? Aj keď bolo využívané na činnosť združenia a nie na podnikanie, t.j. podnikateľskú činnosť?

Nemá nikto skúsenosti s neziskovým sektorom - občianskym združením?
Flash
29.01.13,09:29
A ešte jedna otázka.
Ako je to u občianskeho združenia (neziskovej organizácii), ak zamestnanec združenia použil svoje motorové vozidlo v roku 2012 na činnosť združenia a vypísal si cesťák podľa zákona.
A ako je to u člena združenia (nie zamestnanca), ak použil svoje motorové vozidlo v roku 2012 na činnosť združenia a vypísal si cesťák podľa zákona.
Má občianske združenie podať a zaplatiť daň z motorových vozidiel za oba prípady? Aj keď bolo využívané na činnosť združenia a nie na podnikanie, t.j. podnikateľskú činnosť?

Vážne, nemá nikto skúsenosti s neziskovým sektorom - občianskym združením?
KEJKA
29.01.13,09:58
používajú tieto inštitúcie autá na PODNIKANIE?
Flash
29.01.13,10:03
Nie, nepoužívajú.
Ide o cesty zamestananca združenia ale aj ich členov bez pracovného pomeru, keď sa vybavujú granty, sponzorstvá a pod. Prípadne zasadnutia, napr. na Slovenskej humanitnej rade, Nadácii pre deti Slovenska, na konferenciách, sprievodné vozidlo pri rekondičných pobytoch a pod.
Je to nezisková organizácia - občianske združenie, ktoré pomáha zdravotne postihnutým osobám. Je to nepodnikateľský subjekt.
miruka
29.01.13,15:50
Tak potom pre firmu je výhodnejšie, keď zamestnanci jazdia súkromnými autami svojich rod. príslušníkov, aspoň sa za to neplatí daň z motorových vozidiel. A je možné dať do účtovníctva cesťák vypísaný na auto rod. príslušníka niektorého zamestnanca ?
Dubak2000
29.01.13,18:10
Tak potom pre firmu je výhodnejšie, keď zamestnanci jazdia súkromnými autami svojich rod. príslušníkov, aspoň sa za to neplatí daň z motorových vozidiel. A je možné dať do účtovníctva cesťák vypísaný na auto rod. príslušníka niektorého zamestnanca ?

tiez sme vyuzivali svokrove auto, ale ak sa nemylim tak od 1.1.2013 sa plati dan aj z tychto aut. Alebo sa pletiem? Tak mi to vravela uctovnicka. Platit len nebudeme za auto registrovane v zahranici...
KEJKA
29.01.13,18:13
ja to tiež tak chápem.
miruka
29.01.13,18:25
Ano od 1.1.2013 sa platí daň aj z týchto áut, ale do 31.12.2012 sa neplatila čo bolo podľa mňa nelogické, keď sa využívali na služobné cesty.
Flash
30.01.13,08:14
A ešte jedna otázka.
Ako je to u občianskeho združenia (neziskovej organizácii), ak zamestnanec združenia použil svoje motorové vozidlo v roku 2012 na činnosť združenia a vypísal si cesťák podľa zákona.
A ako je to u člena združenia (nie zamestnanca), ak použil svoje motorové vozidlo v roku 2012 na činnosť združenia a vypísal si cesťák podľa zákona.
Má občianske združenie podať a zaplatiť daň z motorových vozidiel za oba prípady? Aj keď bolo využívané na činnosť združenia a nie na podnikanie, t.j. podnikateľskú činnosť?

Ku neziskovým organizáciám a dani z mot.vozidiel sa nevie nikto vyjadriť?
Zdenka1980
30.01.13,10:13
Keď zamestnanec použil svoje auto na služobnú cestu iba 1 deň v roku, ako vypočítam daň z MV. Ako pomernú časť sadzba/365 dni alebo ako. Ďakujem az rýchlu odpoveď.
Tweety
30.01.13,10:15
Keď zamestnanec použil svoje auto na služobnú cestu iba 1 deň v roku, ako vypočítam daň z MV. Ako pomernú časť sadzba/365 dni alebo ako. Ďakujem az rýchlu odpoveď.
Rovnaká otázka je od Teba už inde. PČ je za 1 mes.