wlladko
28.01.13,12:49
Vlani manželka poberala invalidný dôchodok vo výške 130 eur. Okrem toho je na rodičovskej dovolenke a poberá rodičovský príspevok v sume 190 eur. Môžem si ju pridať do môjho(som zamestnaný) daňového priznania? čítal som totiž, že invalidným dôchodcom, ktorí ešte nedosiahli dôchodkový vek, sa suma nezdaniteľného minima neznižuje o vyplatený dôchodok. Pomôže mi tedia niekto s výpočtom? Odpočítam od základu dane 3 644,74 eura niečo, keď RP je štátna dávka? Rátam správne????? Účtovníčka v našej firme mi tvrdí, že musí odpočítať ID.....Ďakujem.
Xanti
28.01.13,11:53
Ano musí sa odpočítať ID od sumy 3644,74 eur. Lebo je to jej vlastný príjem.
Ak by sama podávala za seba DP ako zamestnaná alebo szčo, mala by nárok na celú NCZD lebo ID nikde neuvádza .
Ale na tvoje účely teda aby si si mohol uplatniť nczd za ňu musíš ponížiť o vyplatený dôchodok.
wlladko
28.01.13,11:55
to znamena, ze keby podala vlastne DP a zaroven je na RD mala by narok na celu NCZD???
Xanti
28.01.13,11:58
to znamena, ze keby podala vlastne DP a zaroven je na RD mala by narok na celu NCZD???
Ano ak bude ona niekedy zamestnaná, a bude podávať DP tak bude mať nárok na celú NCZD.

Ty však máš nárok len na jej rozdiel .. teda na jej NCZD zníženú o jej vyplatený dôchodok.
Účtovníčka ti to povedala dobre.
Tweety
28.01.13,12:02
Áno, ona má nárok na celý NČ, ale manžel si uplatní len rozdiel