luba02
28.01.13,13:07
Chcela som sa opýtať, či sa dáva manželkin príjem na ročné zúčtovanie v hrubom, alebo čiastková základ dane. ďakujem.
veronikasad
28.01.13,12:08
Manželka je zamestnanec na pracovnú zmluvu, dohodár, alebo živnostník ?
luba02
28.01.13,12:12
Manželka je zamestnanec na pracovnú zmluvu, dohodár, alebo živnostník ?

manželka je zamestananec
veronikasad
28.01.13,12:13
manželka je zamestananec
Vlastným príjmom manželky je hrubý príjem, znížený o zaplatené poistné.

Manžel si uplatní rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky.
balunka
29.01.13,05:17
a akú čiastku,ak sú manželia len dva mesiace?
Flash
29.01.13,05:46
A ako je to u manželky na rodičovskom príspevku, ktorá má príležitostné príjmy cez živnosť? Neplatí zdravotné poistenie a ani sociálne poistenie (nemala povinnosť).
Tweety
29.01.13,06:07
A ako je to u manželky na rodičovskom príspevku, ktorá má príležitostné príjmy cez živnosť? Neplatí zdravotné poistenie a ani sociálne poistenie (nemala povinnosť).
Odpočet je možný, ale od ročnej NČ je potrebné odpočlítať jej príjmy. Takže je možné uplatniť len ten rozdiel.
Flash
29.01.13,06:20
Ak dobre rozumiem ide o čiastku - príjmy z podnikania (bez odpočtu nákladov). Ale mám otázku, aký doklad je potrebné doložiť a či si má manželka urobiť daňové priznanie.
Ďakujem za odpoveď
Tweety
29.01.13,06:24
Ak dobre rozumiem ide o čiastku - príjmy z podnikania (bez odpočtu nákladov). Ale mám otázku, aký doklad je potrebné doložiť a či si má manželka urobiť daňové priznanie.
Ďakujem za odpoveď
AK mala príjmy z podnikania, podá si DP, ak si na ňu chceš uplatniť NČ, a si požiadal zamestnáv. o RZD, doklady nepredkladáš nijaké, len sumu jej príjmov uvedieš v žiadost. Ak si podávaš DP, tak rovnako to uvedieš v príslušnom riadku DP.
veronikasad
29.01.13,06:27
A ako je to u manželky na rodičovskom príspevku, ktorá má príležitostné príjmy cez živnosť? Neplatí zdravotné poistenie a ani sociálne poistenie (nemala povinnosť).
Uveď výšku príjmov = tržieb (nie základ dane).
Flash
29.01.13,06:29
Ďakujem za odpoveď.
Obaja budeme podávať DP. Mal som veľkú dilemu o preukazovani - dokladovani. Týmto som sa upokojil, že stačí len napísať sumu príjmov.
Ešte raz vďaka za odpoveď.
majka 62
29.01.13,06:44
Chcem sa spýtať ako to je v prípade keď je mamička na rodičovskej dovolenke bez ďalších príjmov celý rok 2012. Požiada zamestnávateĺa o ročné zučtovanie dane, požiada v ňom o vyplatenie bonusu na dieťa a zamestnávateľ jej urobí daňové priznanie. Alebo v takomto prípade, požiada iba manžel svojho zámestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a v ňom si uplatní celú odpočítateľnú položku na manželku? Manžel pracoval na začiatku roka na Slovensku, teraz pracuje v Rakúsku.
veronikasad
29.01.13,06:47
Chcem sa spýtať ako to je v prípade keď je mamička na rodičovskej dovolenke bez ďalších príjmov celý rok 2012. Požiada zamestnávateĺa o ročné zučtovanie dane, požiada v ňom o vyplatenie bonusu na dieťa a zamestnávateľ jej urobí daňové priznanie. Alebo v takomto prípade, požiada iba manžel svojho zámestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a v ňom si uplatní celú odpočítateľnú položku na manželku? Manžel pracoval na začiatku roka na Slovensku, teraz pracuje v Rakúsku.
Ak nemá zdanitelné príjmy, mamička DP nepodáva.
V roku 2012 poberala materské (zo SP), alebo rodičovský príspevok (z UPSVaR) ?
majka 62
29.01.13,06:50
Poberala iba rodičovský príspevok a zamestnávateľ jej zaslal tlačivá na vyplnenie - vyhlásenie, v ktorom uvádza potrebné skutočnosti.
Tweety
29.01.13,06:54
Ak poberala RP, žiaden zdaniteľný príjem teda nemala, nie je dôvod na RZD. Manžel si môže uplatniť na ňu NČZD. Vyhlásenie môže podpísať.
veronikasad
29.01.13,06:55
Poberala iba rodičovský príspevok a zamestnávateľ jej zaslal tlačivá na vyplnenie - vyhlásenie, v ktorom uvádza potrebné skutočnosti.
Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov nesúvisí s daň.priznaním, ani s ročným zúčtovaním dane.

Manžel si uplatní na ňu celú NČZD za rok 2012. RP je štátna sociálna dávka.
majka 62
29.01.13,07:26
Veronika, rozumiem, možno som sa zle vyjadrila. Vo vyhlásení je potrebné uviesť údaje o tom, či si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus. Vždy sme to v práci vyplňovali predtým než sa robilo ročné zúčtovanie dane a daňové priznanie (tak troška ten súvis tam asi je) a samozrejme pri nástupe do nového zamestnania alebo v prípade keď nastala nejaká zmena.
Potrebovala som sa iba ubezpečiť v tom, že NČZD si uplatňuje iba manžel, neviem ešte ako ten daňový bonus poriešiť..
A ešte sa spýtam, či platí stále, že v prípade, ak boli príjmy u manžela iba zo závislej činnosti na Slovensku a teraz v zahraničí musí si podať daňové priznanie sám? Vďaka za odpoveď.
academy24
26.02.13,07:07
Dobrý deň,
prosím o radu.

Môže si manžel uplatniť na mňa manželku NČZD? Nemala som v tomto roku žiaden príjem, bola som evidovaná na ÚPSVaR. Teda, od januára do polovice marca som poberala dávku v nezamestnanosti /tých 6 mesiacov, ale v marci končila/. To bol celý môj "príjem".

A ak si môže uplatniť, je potrebné do jeho práce dokladovať nejaké tlačivá účtovníčke, prípadne potvrdenia...?

Ďakujem.
Mila123
26.02.13,07:10
Dobrý deň,
prosím o radu.

Môže si manžel uplatniť na mňa manželku daňový bonus za minulý rok 2012? Nemala som v tomto roku žiaden príjem, bola som evidovaná na ÚPSVaR. Teda, od januára do polovice marca som poberala dávku v nezamestnanosti /tých 6 mesiacov, ale v marci končila/. To bol celý môj "príjem".

A ak si môže uplatniť, je potrebné do jeho práce dokladovať nejaké tlačivá účtovníčke, prípadne potvrdenia...?

Ďakujem.

DB na manželku neexistuje!!!!! iba na dieťa...
máš na mysli asi nčzd na manželku podľa § 11 ZDP...
môže si uplatniť, ale ten sa zníži o PvN
academy24
26.02.13,07:17
Áno, zle som sa vyjadrila. Nezdaniteľná časť ZD. Takže sa zníži o tie dávky v n.za dva a pol mesiaca? Musím niečo dokladovať?
veronikasad
26.02.13,07:36
Dobrý deň,
prosím o radu.

Môže si manžel uplatniť na mňa manželku NČZD? Nemala som v tomto roku žiaden príjem, bola som evidovaná na ÚPSVaR. Teda, od januára do polovice marca som poberala dávku v nezamestnanosti /tých 6 mesiacov, ale v marci končila/. To bol celý môj "príjem".

A ak si môže uplatniť, je potrebné do jeho práce dokladovať nejaké tlačivá účtovníčke, prípadne potvrdenia...?

Ďakujem.
Nezáleží na tom, kolko mesiacov si poberala dávku v nezamestananosti, ale aká bola jej výška - uveď vyplatenú sumu. Ak nepožiadal o RZD do 15.2., na uplatnenie NČZD na manželku je neskoro, musí si sám podať DP.
academy24
26.02.13,07:47
Veronika, ďakujem. Čiže nie sú potrebné žiadne potvrdenia zo Sociálnej poisťovne? Stačí, keď spočítam vyplatené sumy za tie tri mesiace? Od toho januára do polovice marca 2012? Lebo poberala som od roku 2011.
Mila123
26.02.13,07:48
Veronika, ďakujem. Čiže nie sú potrebné žiadne potvrdenia zo Sociálnej poisťovne? Stačí, keď spočítam vyplatené sumy za tie tri mesiace? Od toho januára do polovice marca 2012? Lebo poberala som od roku 2011.
zdaňuješ rok 2011? či 2012? trochu úvahy .....
veronikasad
26.02.13,07:52
Veronika, ďakujem. Čiže nie sú potrebné žiadne potvrdenia zo Sociálnej poisťovne? Stačí, keď spočítam vyplatené sumy za tie tri mesiace? Od toho januára do polovice marca 2012? Lebo poberala som od roku 2011.
Vlastným príjmom manželky je suma vyplatená v roku 2012. Potvrdenie ti vydá sociálna poisťovňa. Nemusí ho prikladať k DP, nech si ho nechá doma pre prípad daňovej kontroly.
academy24
26.02.13,07:53
Viem, že ide o rok 2012, ale radšej si to upresním. Hlavne mi ide o to, či mám ísť pre nejaké potvrdenie zo SP o poberaní dávok, alebo stačí uviesť vyplatenú sumu.
kn-alka
26.02.13,07:55
Stačí uviesť vyplatenú sumu. (... ja pre istotu zakladám aj potvrdenia zo SP, istota je guľomet :D :D )
academy24
26.02.13,07:56
Veronika, ďakujem. Takže, ak dobre rozumiem, nie je podmienkou to potvrdenie, ale je dobré, ak ho budeme mať doma?
academy24
26.02.13,07:56
Ďakujem pekne :).
kn-alka
26.02.13,07:57
áno, je lepšie založiť si ho teraz, než o 5-10 rokov behať po SP, aby ti vydali potvrdenie.
academy24
26.02.13,07:58
kn-alka, v SP to vydajú na počkanie, alebo treba o to nejako požiadať? Dík.
veronikasad
26.02.13,08:04
kn-alka, v SP to vydajú na počkanie, alebo treba o to nejako požiadať? Dík.
u nás na počkanie, ale musí isť pre potvrdenie osobne.
kn-alka
26.02.13,08:05
mali by na počkanie
academy24
26.02.13,08:07
Ďakujem Veronika za pomoc :), ste milá :)
Tóthová Csilla
27.02.13,15:47
Dobrý večer, mala by som dotaz, zamestnankyňa chce uplatniť pri DP odpočitateľnú položku na manžela, ktorý je na invalidnom dôchodku. Máme potvrdení o výške inv. dôchodku, a dole je zvlášť vyčíslené, koľko dostal vianočný príspevok. Som sa dočítala, že vianočný príspevok netreba do toho započítať. Je to tak? Ďakujem
kn-alka
27.02.13,15:59
Na str.2 máš, čo sa nezahŕňa do príjmov:
Tóthová Csilla
27.02.13,16:14
Ďakujem, je tam písané že vianočný príspevok dôchodcom sa nezahŕňa, ale aj vianočný príspevok inv. dôchodcom?
kn-alka
27.02.13,16:18
ak to nie je špecifikované, tak to znamená, že VŠETKÝCH dôchodcov.
veronikasad
27.02.13,16:19
Ďakujem, je tam písané že vianočný príspevok dôchodcom sa nezahŕňa, ale aj vianočný príspevok inv. dôchodcom?
vianočný príspevok je štátna sociálna dávka.
Tóthová Csilla
27.02.13,16:21
Ďakujem ešte raz.
Sylvinka08
27.02.13,17:30
Už som sa skúšala, pýtať sa v iných témach.

Neviete náhodou, či je možné odpočítať si NČZD na manželku, keď bola celý rok 2012 dobrovoľne nezamestnaná?
Xanti
27.02.13,17:31
Už som sa skúšala, pýtať sa v iných témach.

Neviete náhodou, či je možné odpočítať si NČZD na manželku, keď bola celý rok 2012 dobrovoľne nezamestnaná?Ano za rok 2012 je to možné.
veronikasad
27.02.13,17:31
Už som sa skúšala, pýtať sa v iných témach.

Neviete náhodou, či je možné odpočítať si NČZD na manželku, keď bola celý rok 2012 dobrovoľne nezamestnaná?
za rok 2012 ano, za rok 2013 už nie
Sylvinka08
28.02.13,06:33
Ďakujem za odpoveď
hepab
21.03.13,05:24
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či sa rodičovský príspevok manželky do príjmov pre uplatnenie NZD nezapočítal ani v predošlých rokoch. Účtovníčka môjho manžela ma každý rok žiadala o potvrdenie z UPSVaR o výške príjmu. Ďakujem. Ako tak pozerám zákony, tak sa to do príjmov nepočítalo ani predtým. Už mi zostáva len zistiť ako to počítala účtovníčka môjho manžela. Čo sa týka jej prepočtov, veľmi im nedôverujem.
veronikasad
21.03.13,07:06
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či sa rodičovský príspevok manželky do príjmov pre uplatnenie NZD nezapočítal ani v predošlých rokoch. Účtovníčka môjho manžela ma každý rok žiadala o potvrdenie z UPSVaR o výške príjmu. Ďakujem. Ako tak pozerám zákony, tak sa to do príjmov nepočítalo ani predtým. Už mi zostáva len zistiť ako to počítala účtovníčka môjho manžela. Čo sa týka jej prepočtov, veľmi im nedôverujem.
rodičovský príspevok bol aj v minulosti štátna sociálna dávka, ktorá nie je vlastným príjmom manželky.