julia888
28.01.13,13:12
Dobrý deň prajem,

chcem sa informovať, či už niekto z vás mal podobný problém so sociálnou poisťovňou alebo
ako úspešná dokážem byť na základe podaného odvolania...

Začala som podnikať v novembri 2011, kedy som bola zapísaná do registra NBS 14.11. 2011, DIČ od daňového úradu som dostala až v decembri 2011. Daňové priznanie som podala do stanoveného termínu, a teda načas. Nedarilo sa mi, a tak som sa rozhodla v lete svoju činnosť ukončiť, nefungovala som na živnosť, len na základe čísla z NBS, daňové priznanie som napriek tomu podala, výpoveď so spoločnosťou mi prišla niekedy v októbri, to nie je až také podstatné, podstatný bol výmaz z registra podriadených fin. agentov, na zákl. ktorého ma vymazali posledný novembrový deň. V asi polke decembra mi prišlo zo sociálky upozornenie, že mám ísť preukázať svoje príjmy a splniť si registračnú povinnosť, ja som si bola istá, že im platiť nič nemusím, tak ma to prekvapilo, ale až po návšetve sociálky som sa dozvedela, že som dlžná na poistnom. Daňové priznanie bolo vypracované zle a boli uvedené príliš vysoké príjmy, na sociálke mi povedali, že sa s tým nedá nič robiť a musím to zaplatiť, že už nie som aktívna platiteľka poistného. Takže spätne mi vyrúbili zaplatenie poistného za mesiac júl, august, september, október, november 2012, teda 5 mesiacov od začiatku registračnej povinnosti - júla - na sociálke až do môjho ukončenia podnikania, teda výmazom z registra - teda vrátane novembra. Problém však bol, že do vymeriavacieho základu mohli započítať iba 1 mesiac, a to december, lebo až vtedy mi bolo pridelené DIČ, takže mesačne ma stojí poistné 530 eur, čo urobilo za tých 5 mesiacov dokopy zhruba 2600 eur. Podala som odvolanie, ale vraj mi to nepomôže, pretože dodatočné daňové priznanie sa vzťahuje len na aktuálne poistné a teda budem im musieť dlžnú sumu uhradiť... Na celý problém som prišla až po výzve sociálky, a teda keď som už nepodnikala. Musím im s určitosťou uhradiť dlžné poistné? Navrhli mi aj splátkový kalendár, ktorý príde do platnosti po 30 dňoch, kým nadobudne platnosť rozhodnutie a kým sa to dostane k vymáhačovi. Ale musím dať prvých 530 eur dopredu, aby mi mohli dať splátkový kalendár.... Odvolaním sme dobru chceli aj trošku natiahnuť a zrušiť celé predpísané poistné, pretože príjmy som ani zďaleka také nedosiahla za ten december 2011. Preto nechcem platiť obrovské poistné za niečo, čo som nezarobila, príde mi to trochu nespravodlivé zo strany sociálky, keď som im predložila, že som skutočne toľko nezarobila, ako bolo v prvotnom daňovom priznaní, že na chybu sme prišli až po ich výzve.... keby som to zarobila, odvody si zaplatím, ale nezarobila som to a ani teraz nemám skade zaplatiť 2600 eur, plus aj keď mi to dajú do splátok, teda 530 dám teraz a zvýšných 2100 na 6 mesačných splátok, neni šanca vyžiť, som teraz na úrade práce.... Prosím, ako postupovať? Snáď som to napísala dostatočne zrozumiteľne. Vďaka