Robert333
28.01.13,13:44
V nasom panelaku (dokoncenom v roku 1966) su vsade hlinikove el. rozvody. Na vstupoch do bytu u hlinikove kable prierezu 4 mm2 istene isticmi 15A. Zasuvkove okruhy v bytoch su 2,5 mm2 istene 10A.

15A na cely byt je dost malo a preto si to mnohi ludia vymenili za silnejsie isitice, 20A, pripadne az 25A. Rodicia, ktori byvaju v tom istom panelaku si nechavaju montovat novu kuchynu. Remeselnici, ktori im to robia, odporucaju zmenit vstupny istic na 20A.

Chcem sa spytat, co na to norma. Neviem nikde najst ziadne tabulky, aky prierez sa akym isticom ma chranit. Mam vsak urcite pochybnosti, ze Al 4mm2 sa moze chranit az 20A. 2,5 mm2 sa chrani 10A a ked to dosadim do trojclenky, vychadza mi 16A. Voci Cu je to o jeden stupen posunute. V pripade Cu 4mm2 mi to vychadza az na 25A.

Vie mi niekto zodpovedne povedat, ci tam moze bezpecne ist ten 20A istic? A ci je to v sulade s normou?
lubko6394
28.01.13,13:33
Ako vidím tak nastúpená cesta je štartom na vyhorenie vedení v celom dome. Každý si vymení svoj istič za väčší a prívod do bytu resp. vchodový istič nerieši. Rodičia nech si rýchlo si zvýšia poistenie bytu a budovy nakoľko poistné plnenie príde určite čoskoro.
tienik
28.01.13,14:48
Toto mudrovanie o elektrike je snad nejakou podmienkou prijatia do cechu kuchyniarov, alebo take cosi. Fakt, 99% montaznikov kuchyn co som doteraz stretol, sa vzdy tvarilo ako keby vcera skoncili elektrotechniku a kuchyne robili len ako zabavku popri. Fakt statisticky neexistuje iny obor co by dokazal v ramci RD viac pokazit na elektrike ako montaznici kuchyn. Ked som ich par krat zvozil za nejaku donebavolajucu blbost, tak este do mna skakali a robili somara so mna, ze ja neviem ako to my byt :-)
Poznam len jedneho takeho co sa vie k elektrike ako tak spravat - je to moj kamarat a da si poradit ked treba.

Ale nazad k problemu, nemozem sa az tak vytacat, tie stare rozvody fakt neznesu uz ziadne navysovanie. Aj ked uznavam, 15A na dnesnu doby je strasne malo. Treba to naplanovat a zrekonstruovat kompletne, ina bezpecna cesta nie je.
Martin1310
28.01.13,19:58
Tak ja neviem ale tým ludom to zvečšenie ističov snáť musel niekto povoliť.Môže sa stať že ho tvojim rodičom ani nepovolia ak už to bude na pôvodnú inštaláciu privela.Počul som od elektrikárov že situácia v starších bytových domoch je často dosť zúfalá a istenie hlavného rozvodu už je na hranici nielen noriem ale aj zdraveho rozumu.Nároki sú hold uplne inde ako kedysi.
tienik
28.01.13,20:51
Tak ja neviem ale tým ludom to zvečšenie ističov snáť musel niekto povoliť.Môže sa stať že ho tvojim rodičom ani nepovolia ak už to bude na pôvodnú inštaláciu privela.Počul som od elektrikárov že situácia v starších bytových domoch je často dosť zúfalá a istenie hlavného rozvodu už je na hranici nielen noriem ale aj zdraveho rozumu.Nároki sú hold uplne inde ako kedysi.

to je prudky omyl, neexistuje aby takuto zmenu povolil ziadny elektrikar aj keby ho hned tyzdej nonstop opijali. To si na triko nevezme nikto kto elektriku pozna a vie co dokaze.
Taketo zmeny vacsinou urobia ti "zlati, lacni a tak sikovni chlapci" co vedia spravit v dome doslova cokolvek. Sice vsetko zle, ale je to za dobru cenu...co tam po kvalite a bezpecnosti.
Xanti
28.01.13,21:13
Ináč fakt odvaha si takto svojvolne meniť ističe, videla som vyhoretú stupačku kedy trebalo komplet prívodné káble meniť. A to ono hliník rád horí a sa drobí ... mimotemy ludia si to asi viac uvedomia, ak sa o tom začne písať a hovoriť, že kvôli požiaru stupačky boli ludia bez elektriky 2-3 týždne, kým to dali ako tak dokopy, a to nehovorím o smradu z horenia káblov.... veľa šťastia pri zvyšovaní istenia ... šak istič vydrží aký problém, že vyhorí celý byt ...
Martin1310
28.01.13,21:23
Tienik v prípade o ktorom hovorím to bolo trochu inak elektrikár ktorí mi to vravel robil inštalaciu len v byte ale práve v tom čase tam prišli od distribucie a menili poistky v hlavnom pripojení a proste tie poistky boli príliš silne na tu inštalaciu,teda toreticky to zvladne ale podla normy to nebolo spravne.Ked ich na to upozornil povedali mu že to by im volali trikrát za den čo by nejaká vyhorela.A aj káblov priškvarených v stupačkách vraj už videl dosť.Ja niesom elektrikár ale práve vzhladom na to že tie byty neboli stavané na také odberi ako sú dnes by som tomu aj trochu veril.
Pochybujem že si to vymýšlal.