IvoKa
28.01.13,14:28
Ahojte,

potreboval by som poradiť, či je možné odkúpiť časť strechy 3,5x3,5m (čo je ako spoločný priestor vlastníkov bytov) hneď vedľa bytu kam nám vedú aj dvere z chodby, na dostavbu izby a ak to možné je, čo by som mal ako prvé urobiť. Ďakujem za Vaše rady
ivka70
28.01.13,13:40
No v prvom rade ti ho musi chciet niekto predat.
Kedze ide o spolocne priestory domu, tovjou kupou a priradenim casti spol. priestorov k tvojmu bytu sa zmenia aj celkove podiely vlastnikov, musia to odsuhlasit vlastnici bytov.
Obratit sa mozes na vasho spravcu, mozno ti poradia postup.
Urcite je potrebne si dat oficialne ziadost na spolocenstvo vlastnikov.

Kedze to vyzera, ze pojde aj o zmenu vonkajsieho vzhladu budovy, bude potrebne vyjadrenie architekta, posudenie stavbarmi a pod.
To bude vybavovaciek, ak ti to vobec povolia.
Oliwa
28.01.13,13:56
Ahojte,

potreboval by som poradiť, či je možné odkúpiť časť strechy 3,5x3,5m (čo je ako spoločný priestor vlastníkov bytov) hneď vedľa bytu kam nám vedú aj dvere z chodby, na dostavbu izby a ak to možné je, čo by som mal ako prvé urobiť. Ďakujem za Vaše rady
Pôvodne som myslela, že píšeš o budúcej izbe v podkroví, čo by som si vedela predstaviť a aj v mojom okolí sú takto zrealizované mezonetové byty. Ale toto tu vyzerá skôr ako radová zástavba... A izba prilepená na jednej zo striech /aj keď možno krajnej/ bude každopádne pôsobiť ako päsť na oko, aj keď by to Tvoje priestorové problémy evidentne vyriešilo...
Nepíšeš, či sú byty v osobnom vlastníctve, alebo patria nejakému bytovému družstvu... Každopádne bez súhlasu vlastníka/spolu/vlastníkov sa ďalej nepohneš.
verkaz
28.01.13,14:02
Je to možné ak ti to schvália ostatní vlastníci bytov. nepíšeš, či máte v dome založené spoločenstvo vlastníkov bytov alebo Vás má správca. V obidvoch prípadoch si daj písomnú žiadosť s nákresom s účelom užívanie spoločného priestoru.
Potom je tiež dôležité, keď si na poslednom podlaží a či bude aj po tejto prestavbe prístup na strechu.
Tiež sa zmení účel - to znamená spoločný priestor sa zmení na bytový. Ale to všetko je až následne keď už budeš mať súhlas ostatných vlastníkov a podáš si žiadosť o stavebné povolenie.
Podľa priloženého obrázka bude k tomu určite potrebné aj vyjadrenie architekta mesta.
Mária27
28.01.13,16:19
Mal by si to riešiť zmluvou o nadstavbe domu podľa § 21 a § 22 zákona 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. V zmluve sa môžete dohodnúť aj o odplate. Na tvoj prípad by sa vzťahoval najmä § 22 ods. 5.

(5) Stavebník je povinný v zmluve vymedziť vzájomné práva a povinnosti aj pri stavebných úpravách, ktorými sa mení veľkosť bytu, nebytového priestoru alebo príslušenstva na úkor spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu; zmluvu uzatvára vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome (stavebník) s ostatnými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.
mackoivan
28.01.13,18:14
Ahojte,

potreboval by som poradiť, či je možné odkúpiť časť strechy 3,5x3,5m (čo je ako spoločný priestor vlastníkov bytov) hneď vedľa bytu kam nám vedú aj dvere z chodby, na dostavbu izby a ak to možné je, čo by som mal ako prvé urobiť. Ďakujem za Vaše rady
Najprv by som investoval do povolenia od prislušného stavebného úradu, včítane statického posudku. So stavebným povolením, ľahšie presvedčíš ostatných majiteľov bytov, aby ti to schválili
kopretinka
28.01.13,18:17
veľmi pochybujem,že ostatní vlastníci bytov ti predajú časť strechy.......
brani
29.01.13,08:17
Ahoj poradim z vlastnej skusenosti, mne sa to podarilo tak snad ti pomozem.
1. zisti u ostatnych vlastnikov ci bude ochota z ich strany, vid prispevok maria27, musis to riesit cez zmluvu o vstavbe, treba si premysliet ze co im ty ponuknes za to ze tento priestor bude raz tvoj. Mas tam hrubych 12m2 ponukni im nieco adekvatne (financne) tejto ploche, cenu za m2 si priblizne stanov podla toho ako sa hybu ceny niekde v okolí, a v tejto cene ponukni nieco bytovemu domu (vymalovanie, dlazby, ....)
ak budes mat viac ako 2/3 ludi na svojej strane a budu suhlasit, mas to najdolezitejsie za sebou
2. pripravit projekt, staticky posudok, vyjadrenia, hlavne od hlavneho architekta, pripadne pamiatkarov, v prvom si nafot ten dom zvonku, aby si nestratila financne, zober len fotky na tieto urady a chod sa poradit, co by ti povolili, co nie, ale pamataj ze definitivne stanovisko ti da stavebny urad, cize aj ked ti povedia ze sa neda, nakoniec sa mozno dat bude
na zaklade vsetkych vajadreni - stavebne povolenie
3.postavit stavbu a skolaudovat
4. na zaklade kolaudacneho rozhodnutia dat zapisat nove podiely na spolocnych castiach a zariadeniach na katastri (toto su nalezitosti zmluvy o vstavbe)

drzim palce, ten prvy krok je najdolezitejsi, dufam ze to nieje v pamiatkovej zone, to by bol mozno velky problem nieco dostavat,
ak mas otazky pytaj sa ak budem vediet poradim
brani
brani
29.01.13,08:19
ostatny vlastnici z toho mozu len nieco ziskat, ale zavist je hnusna vlastnost...
Oliwa
29.01.13,09:19
Ahoj poradim z vlastnej skusenosti, mne sa to podarilo tak snad ti pomozem.
1. zisti u ostatnych vlastnikov ci bude ochota z ich strany, vid prispevok maria27, musis to riesit cez zmluvu o vstavbe, treba si premysliet ze co im ty ponuknes za to ze tento priestor bude raz tvoj. Mas tam hrubych 12m2 ponukni im nieco adekvatne (financne) tejto ploche, cenu za m2 si priblizne stanov podla toho ako sa hybu ceny niekde v okolí, a v tejto cene ponukni nieco bytovemu domu (vymalovanie, dlazby, ....)
ak budes mat viac ako 2/3 ludi na svojej strane a budu suhlasit, mas to najdolezitejsie za sebou
2. pripravit projekt, staticky posudok, vyjadrenia, hlavne od hlavneho architekta, pripadne pamiatkarov, v prvom si nafot ten dom zvonku, aby si nestratila financne, zober len fotky na tieto urady a chod sa poradit, co by ti povolili, co nie, ale pamataj ze definitivne stanovisko ti da stavebny urad, cize aj ked ti povedia ze sa neda, nakoniec sa mozno dat bude
na zaklade vsetkych vajadreni - stavebne povolenie
3.postavit stavbu a skolaudovat
4. na zaklade kolaudacneho rozhodnutia dat zapisat nove podiely na spolocnych castiach a zariadeniach na katastri (toto su nalezitosti zmluvy o vstavbe)

drzim palce, ten prvy krok je najdolezitejsi, dufam ze to nieje v pamiatkovej zone, to by bol mozno velky problem nieco dostavat,
ak mas otazky pytaj sa ak budem vediet poradim
brani
Toto na pamiatkovú zónu nevyzerá... skôr obytná štvrť s rodinnými domami a bytovkami...
IvoKa
29.01.13,11:33
Ďakujem Vám veľmi pekne. Viem že to bude komplikované a ťažké, ale pokúsim sa to vyriešiť teda ako ste mi poradili. Brani díky. Je to v obytnej štvrti s rodinnými domami, čo sa týka architekta ten nebude mať problém zachoval by som absolútne vzhlad budovy to už máme v podstate vyriešené, len chce odomna statika a suhlas ostatnych na predaj. Samozrejme cenu za m2 ktoru som im ochotný dan nebude ako je v okolitých bytovkách pretože tam nič nie je a nie je to ani postavané. to by bola blbosť. Myslím asi že najlepšie bude to porovnať s cenou pozemku tu je to cca (150eur/m2) ale potrebujem ten najdolezitejsi suhlas vlastnikov bytov, čo bude asi problem ale teda skusim to. O stavebko sa tiež neobavam. to sa dá vybaviť. Ďakujem Vám za rady a môžete mi kludne ešte napísať ak niečo zistíte, alebo budete mať niečo nové. Ešte raz díky =)
IvoKa
29.01.13,11:34
A v bytovke máme správcu, ktorý býva priamo podomnou =)
Mária27
29.01.13,11:47
A v bytovke máme správcu, ktorý býva priamo podomnou =)

To je výborná správa, aspoň mu nebude zatekať zo strechy (ale môže tebe). :)
IvoKa
29.01.13,12:00
Brani díky za radu. Čo sa týka prosím ťa zmluvy asi bude najlepsie ju dat napisat pravnikovy však? Nakoľko zmluvu viem napísať v pohode, len toto je dosť také háklivé a stačí jedna zmluva. Dúfam, že nebude treba 28 zmluv ako je tam bytov. A ako si získala tie suhlasy? Chodila si od jedneho bytu k druhemu??? Alebo na schôdzi vlastnikov? pretoze na schodzi nie su vsetci vlastnici. =)
IvoKa
29.01.13,12:05
Hahaha ten musí súhlasiť =D. On nám už súhlas dal a mám aj ďalších 6 vrátane môjho čiže 7 hlasov z 28 mám. Otáznych je tých 21 a potrebujem ešte 12 =)
brani
29.01.13,14:44
zmluvu som si spravil sam, ale ak tak treba dat zarobit aj pravnikom, treba sa hlavne popasovat z prerozdelenim spoluvlastnickych podielov (to je ten zlomok co je na liste vlastnictva) s tym som mal ja asi najvacsi problem to prehodit aby to cele sedelo, a inac nalezistosti v zmysle zakona a jasne zadefinovat co za co, zmluvu mam 3x jedna mne a 2x pre SVB, inac na kataster ti staci 1x, ostatnym co chceli som to poslal mailom, ty co nechceli ani ju nemaju. Suhlas vlastnikov som pracne vychodil od dveri k dveram, tym padom som pozistoval "konstalaciu" susedov, tych co su mimo bytovky som navstivil osobne a dali mi suhlas a splnomocnenie k hlasovaniu na schodzi s tymi bolo najmenej problemov, takze bola schodza na dvakrat, ale treba si to "osefovat". Na schodzu sa nespoliehaj, treba to mat pripravene tak aby si na schodzi uz len zvitazil, inac budete schodzovat donekonecna, treba ti mat 2/3 zo vsetkych vlastnikov cize ak dobre ratam 19 hlasov za. ako tak premyslam, najdlhsie mi trvalo asi toto, dokonca dlhsie ako samotne stavebne povolenie aj s postavenim stavby, nemam to sice zatial skolaudovane, ale myslim ze najdlhsi proces je priprava susedov. treba im rovno dat nieco za tu plochu, tak aby sa ti to financne oplatilo, preto som sa odvijal od nejakej ceny za m2 v okoli (niečoho, m2 bytu, novostavby....) to si dobre zvaz aby sa to oplatilo aj susedom aj tebe a poradim ti nech je to nieco co budu vsetci vidiet (vymalovanie, dlazby...) proste nech maju pocit ze sa to oplatilo a kazdodenne to budu mat na ociach ze to TY si im spravil. drzim palce