lipanek
28.01.13,15:11
Mozte prosim poradit ako postupovat pri danovom priznani za rok 2012? Jedna sa o predaj akcii v decembri 2012, ktore boli kupene v maji 2009. Akcie boli predane so ziskom. (predajna cena - nakupna cena = zisk). Mozte prosim popisat aky je postup? ci je to vobec potrebne zdanovat? odpocitatelne polozky? postup pri vyplnani danoveho priznania a pod. dakujem.
Chrusťa
28.01.13,15:40
rozdiel medzi účtami 561-predané CP a účtom 661-tržby za predaj CP je zisk, kt. podlieha samozrejme zdaneniu. čo sa týka daňových výdavkov za predaj CP/rozumej obchodné podiely/, tak do daň. výdavkov je možné zahrnúť výdavky vo výške obstaravacej ceny len do výšky príjmov z predaja. bližšie §19 dan. výdavky o dani z príjmov...
lipanek
28.01.13,15:59
velmi sa ospravedlnujem. nenapisal som ze sa jedna o fyzicku osobu - nepodnikatel.
Kvaka
28.01.13,16:07
velmi sa ospravedlnujem. nenapisal som ze sa jedna o fyzicku osobu - nepodnikatel.Pri príjme z predaja akcií sa zdaňuje len príjem nad 500€, ak si táto FO neuplatňuje oslobodenú sumu 500€ z iných príjmov, pozri § 9 ods. 1 písm. i):
Od dane je oslobodený príjem
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135937)ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135965)a 7 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135976)nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135877)a § 8 ods. 1 písm. a), (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135934)uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,
Vyššie uvedené platí pre akcie, nadobudnuté od 1.1.2011.
Viac tu http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595
-Dana-
28.01.13,19:46
Oslobodenie 500 € platí pre akcie, ktoré sú nadobudnuté od r. 2011. Pre akcie ktoré boli zakúpené pred r.2011 platí oslobodenie vo výške 925,95 €

(2) Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010

Pokial nemáš zisk vyšší ako 925,95 € nemusíš podávať DP a teda nebudeš platiť ani zdravotné odvody.
Kvaka
28.01.13,20:11
Oslobodenie 500 € platí pre akcie, ktoré sú nadobudnuté od r. 2011. Pre akcie ktoré boli zakúpené pred r.2011 platí oslobodenie vo výške 925,95 €

(2) Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010

Pokial nemáš zisk vyšší ako 925,95 € nemusíš podávať DP a teda nebudeš platiť ani zdravotné odvody.
Máš pravdu, dátum nadobudnutia akcií je rozhodujúci, ak ich kúpila do konca roku 2010, oslobodenie od dane z príjmu ide podľa prechodných ustanovení tak, ako píšeš. Ak by boli akcie kúpené pred rokom 2004, tak celý príjem z ich predaja je od dane oslobodený.
ivetka235
04.03.13,11:18
ak by som sa mohla opýtať-ja mám prípad,že akcie kúpili v roku 2007 v hodnote cca 500e-bolo to na obdobie 5 rokov,v apríli 2012 im prišlo cca 900e,takže ich príjem z akcií bol 400e-to znamená,že sa to nemusí priznávať v DP? v roku 2012 boli 3mesiace príjmy zo živnosti,inak závislá činnosť-má to na to nejaký vplyv?
-Dana-
04.03.13,14:04
Áno,príjem z akcii sa v DP neuvádza, kedže je od dane oslobodený a príjmy zo živnosti ani zo záv. činnosti nemajú na to žiadny vplyv. Tie si len normálne zdaňte s využitím nezd. čiastky.
ivetka235
05.03.13,05:00
ďakujem za odpoveď,takže pri týchto akciách platí to,čo bolo uvedené vyššie,že nakúpené akcie do konca roku 2010 sú do sumy 925,95€ oslobodené,chcem sa len uistiť,aby som niečo neurobila zle... ešte raz ďakujem
-Dana-
05.03.13,08:47
Áno je to tak, u týchto akcii netreba zdaňovať zisk do výšky 925,95 €. /vôbec neuvádzať v DP/
ivetka235
05.03.13,09:31
ďakujem
lipanek
12.03.13,13:49
Oslobodenie 500 € platí pre akcie, ktoré sú nadobudnuté od r. 2011. Pre akcie ktoré boli zakúpené pred r.2011 platí oslobodenie vo výške 925,95 €


AK zisk vysiel priblizne 2000 eur, platim daň z 2000 eur alebo z rozdielu 2000-925,95 €? Ak plati druha moznost, kde v danovom priznani typ B najdem polozku v ktorej uvediem 925,95 € a odpocitam od 2000 €?

Druha otazka, pri prijmoch z predaja akcií sa asi nedá uplatniť nezdaniteľné minimum na daňovníka, či áno?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
Kvaka
12.03.13,20:01
AK zisk vysiel priblizne 2000 eur, platim daň z 2000 eur alebo z rozdielu 2000-925,95 €? Ak plati druha moznost, kde v danovom priznani typ B najdem polozku v ktorej uvediem 925,95 € a odpocitam od 2000 €?

Druha otazka, pri prijmoch z predaja akcií sa asi nedá uplatniť nezdaniteľné minimum na daňovníka, či áno?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!Do daňového priznania sa uvádza len zdaniteľný príjem, takže sa uvedie iba príjem z predaja akcií, ktorý prevyšuje oslobodenú sumu.
NČZD sa uplatňuje iba u aktívnych príjmov.
-Dana-
12.03.13,21:36
Je to napísané priamo v daňovom priznaní pod VIII. odd. predposledná veta.
Na r. 4,5,6 stl. 1 sa uvádza ....
Urobíš príjem – výdaj – oslobodenie a zapíšeš výslednú sumu do stl. 1, do stlpca 2 už netreba písať nič
Tento postup vyplňovania platí len za predpokladu, že si oslobodenie nevyužil už pri inom príjme
lipanek
13.03.13,10:34
Dakujem velmi pekne!!
Este ma napadla otazka, je mozne si pri prijmoch z predaja akcií uplatnit aspon danovy bonus na dieta?
Ak áno, potom akym sposobom, ked predaj akcií sa realizoval len 1x v roku?
OlgaM
13.03.13,10:52
Prosím o radu, či musí živnostník dávať do DP FO B príjem z RM-S Marketu za vyplatenie v r. 2012 ako súkromnej osobe - neobchodoval s tým.
Bolo to vyplatenie akcií a dlhopisov 1. dôchodkovej a.s..Vyplatená suma bola smiešne malá oproti tomu,čo bolo vložené.
Ak to treba dať do DP do akých riadkov ?
lipanek
13.03.13,12:52
Dakujem velmi pekne!!
Este ma napadla otazka, je mozne si pri prijmoch z predaja akcií uplatnit aspon danovy bonus na dieta?
Ak áno, potom akym sposobom, ked predaj akcií sa realizoval len 1x v roku?

posuvam...
-Dana-
13.03.13,14:31
Dakujem velmi pekne!!
Este ma napadla otazka, je mozne si pri prijmoch z predaja akcií uplatnit aspon danovy bonus na dieta?
Ak áno, potom akym sposobom, ked predaj akcií sa realizoval len 1x v roku?


Aby si mal nárok na daňový bonus, musíš poberať aj príjmy z §5 alebo 6 a to vo výške aspoň 6 násobku minimálnej mzdy. Ak máš len príjem z akcii tak nárok na DB nie je.
-Dana-
13.03.13,14:36
Prosím o radu, či musí živnostník dávať do DP FO B príjem z RM-S Marketu za vyplatenie v r. 2012 ako súkromnej osobe - neobchodoval s tým.
Bolo to vyplatenie akcií a dlhopisov 1. dôchodkovej a.s..Vyplatená suma bola smiešne malá oproti tomu,čo bolo vložené.
Ak to treba dať do DP do akých riadkov ?

Myslím, že sa to dá zahrnúť pod § 8 ako príjem z prevodu CP, takže by som to v DP vôbec neuvádzala.
OlgaM
13.03.13,17:22
Ďakujem, ja si tiež myslím, je to iba 171 € a neplatí tu vlastne, že príjem do 500 € je oslobodený a nemusí sa uvádzať do DP?
-Dana-
13.03.13,18:31
Nie len príjem, ale aj zisk, ak by ste ho mali by bol pravdepodobne celkom oslobodený od dane, lebo predpokladám že CP boli nadobudnuté pred r. 2004. Vôbec neuvádzať v DP.


„ všetci klienti 1.dôchodkovej a.s. boli akcionármi spoločnosti 1.garantovaná a.s. a z nich viac ako 90 percent sa rozhodlo zostať akcionármi, resp. držiteľmi dlhopisov spoločnosti 1.garantovaná a.s. Na akcie aj na dlhopisy spoločnosti schválil Úrad pre finančný trh SR právoplatným rozhodnutím prospekt cenného papiera v zmysle zákona 566/2001 Zb. o cenných papieroch a investičných službách.“
OlgaM
14.03.13,05:33
ďakujem pekne, zisk nebol - čistá veľmi veľká strata, a CP boli nadobudnuté v r.2002
lipanek
14.03.13,12:38
Ak daňovník dosiahol v roku 2012 len príjem z predaja akcií (predaj CP - nákup CP) vo výške 1800 eur, musí potom daňovník podávať daňové priznanie??
Niekde som čítal, že nemusí ak "Výška príjmu nepresiahne v roku 2012 sumu 1 822,37 €. Tým pádom ani by nemusel platiť daň z príjmu ktorý zarobil na predaji akcií (1800 eur).

Dakujem veľmi pekne za radu!!!!!
-Dana-
14.03.13,13:48
Odpoved na otázku. že ak sú akcie jediným príjmom je, že DP sa nemusí podať ak zisk z akcii nie je väčší ako oslobodenie + 50 % nezd. čiastky. Výška oslobodenia závisí od toho v ktorom roku boli akcie kúpené a 50% NČ je pre rok 2012 1822,37. Teda ak máš akcie zakúpené pred r. 2011 netreba DP podať ak zisk nie je väčší ako 925,95 + 1822,37 €.

Pod slovom príjem sa však nie vždy myslí zisk /predaj – nákup/. Pod príjmom sa chápe to, čo musíš v DP zapísať do kolonky príjem . Ak by napr. oslobodenie využil niekto pri prenájme, už by DP vyplňoval inak, zvlášť vyčísliť príjem /suma ktorú si dostal za predané CP/ a zvlášť vyčísliť výdaje /poplatky platené brokerovi za nákup/predaj CP, kúpna cena CP/ a potom už je povinnosť podať DP ak za predané CP by si obdržal viac ako 50 %NČ bez ohľadu na to, či máš zisk alebo stratu.

Tak je to napr. u podielových listoch, že aj ked budú v strate môže im kľudne výjsť povinnosť podať DP, lebo pre PL neplatí žiadne oslobodenie.
lipanek
14.03.13,15:24
Odpoved na otázku. že ak sú akcie jediným príjmom je, že DP sa nemusí podať ak zisk z akcii nie je väčší ako oslobodenie + 50 % nezd. čiastky. Výška oslobodenia závisí od toho v ktorom roku boli akcie kúpené a 50% NČ je pre rok 2012 1822,37. Teda ak máš akcie zakúpené pred r. 2011 netreba DP podať ak zisk nie je väčší ako 925,95 + 1822,37 €.

Pod slovom príjem sa však nie vždy myslí zisk /predaj – nákup/. Pod príjmom sa chápe to, čo musíš v DP zapísať do kolonky príjem . Ak by napr. oslobodenie využil niekto pri prenájme, už by DP vyplňoval inak, zvlášť vyčísliť príjem /suma ktorú si dostal za predané CP/ a zvlášť vyčísliť výdaje /poplatky platené brokerovi za nákup/predaj CP, kúpna cena CP/ a potom už je povinnosť podať DP ak za predané CP by si obdržal viac ako 50 %NČ bez ohľadu na to, či máš zisk alebo stratu.

Tak je to napr. u podielových listoch, že aj ked budú v strate môže im kľudne výjsť povinnosť podať DP, lebo pre PL neplatí žiadne oslobodenie.

Dakujem velmi pekne za odpoved! Trosku som sa vsak v tom ako laik stratil :o.
Skusim to konkretne. V roku 2009 danovnik kupil akcie za 2500eur a v roku 2012 ich predal za 4300eur. Teda rozdiel je 1800 eur. Mal by podavat danove priznanie? Alebo zdani rozdiel 1800-925,95?
Dakujem velmi pekne.
-Dana-
14.03.13,21:24
DP podať nemusí, ak ako píšeš, príjem z akcii je jeho jediným príjmom.

Ak by však okrem tohto príjmu mal aj iný príjem napr. zamestnanie, podnikanie, výhra.... alebo akýkolvek iný príjem, ktorý sa v DP musí uviesť, potom by už DP podať musel a zdaňoval by rozdiel 1800 – 925,95 €.
lipanek
15.03.13,06:55
DP podať nemusí, ak ako píšeš, príjem z akcii je jeho jediným príjmom.

Ak by však okrem tohto príjmu mal aj iný príjem napr. zamestnanie, podnikanie, výhra.... alebo akýkolvek iný príjem, ktorý sa v DP musí uviesť, potom by už DP podať musel a zdaňoval by rozdiel 1800 – 925,95 €.

Ani neviem ako sa podakovat...DAKUJEM!!
Danovnik sice este mal mini prijem zo zavislej cinnosti 60 €. Ale ak som to spravne pochopil, 1800 € – 925,95 € = 874,05 €. Ak k tomu pripočítame tých 60 € = 934,05 €, stále to nepresahuje sumu 1822,37 € a teda danove priznanie nemusi podavat. Dufam ze je to tak ? :)

DAKUJEM!!!!!!!!!!!!!!
-Dana-
15.03.13,11:38
Áno dobre si pochopil, nemusí podávať.
Ak by si tých 60 € zo ZČ mal zdanených a daň by si chcel pýtať späť, potom zvážiť aj to podanie DP. Vyplnenie nie je tak ťažké.
BRK
17.03.13,18:09
Dobrý večer, prosím Vás o radu.
Daňovník v roku 2012 mal príjem zo závislej činnosti, príjem z prenájmu nehnuteľnosti a príjem z predaja akcií.
Akcie nadobudol v roku 2009, t.j. mohol by si pri príjme z predaja akcii uplatniť oslobodenie do výške 929,95€.
Lenže keď má príjmy z prenájmu nehnuteľnosti a zároveń aj príjmy z predaja akcií, oslobodenie si uplatňuje iba raz.
Teraz neviem, ako mám postupovať.
Môžem mu v DP uviesť príjmy z prenájmu v plnej výške (bez uplatnenia oslobodenia) a pri príjmoch z predaja akcií uplatniť oslobodenie 929,95 €?
Ďakujem.
BRK
17.03.13,20:27
Myslím, že môj vyššie uvedený postup nie je správny. Ak má daňovník príjem z predaja akcií a súčasne má aj príjem z prenájmu nehnuteľnosti, postupuje podľa § 9 ods. 1 písm. i) zákona o DzP, kde sa píše, že pri súčasných príjmoch sa uplatní oslobodenie od dane podľa písm. g (pri prenájme), najviac v úhrnnej výške 500,- €, t.j. oslobodenie pri príjmoch z prenájmu má prednosť.
-Dana-
17.03.13,21:05
Jednoznačne by som oslobodenie využila pri akciách, aby aspoň z tohto oslobodeného príjmu nebol zdravotný odvod.
Neviem, či to musí znamenať, že prenájom má prednosť, ved oni aj u akcii uvádzajú oslobodenie len 500 € a nespomínajú predch. zákon. Ja myslím, že by to šlo využiť u akcii 925 € a pri prenájme nič. Len tak ľahko by som to nevzdávala platiť zbytočne zdravotný odvod. Ale ak chceš mať istotu, skús zadať dotaz na FR, možno ešte stihnú odpovedať.
Kvaka
17.03.13,21:44
Myslím, že môj vyššie uvedený postup nie je správny. Ak má daňovník príjem z predaja akcií a súčasne má aj príjem z prenájmu nehnuteľnosti, postupuje podľa § 9 ods. 1 písm. i) zákona o DzP, kde sa píše, že pri súčasných príjmoch sa uplatní oslobodenie od dane podľa písm. g (pri prenájme), najviac v úhrnnej výške 500,- €, t.j. oslobodenie pri príjmoch z prenájmu má prednosť.V § 9 ods. 1 písm. i) zákona sa píše, že ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy uvedené v písmene g), (kde sú uvedené príjmy z prenájmu a príjmy z príležitostných činností), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, teda zo zisku z predaja akcií, najviac v úhrnnej výške 500 eur.
Z toho usudzujem, že si môže uplatniť oslobodenie len z predaja cenných papierov, je to pre neho výhodnejšie.
vdudik
18.03.13,06:57
Mozem otazku?
Ako dochodca som mal prijem zo zamestnania 900€
Akcie som predal za 3900€ nadobudacia cena 3100€
(boli to manzelkine prioritne akcie, ale povodne so ich platil ja)

pokial si chcem podat danove priznanie na vratenie ciastky dane
zo zamestnania pocita sa do prijmu (mex 1800€)rozdiel medzi nadobudacou cenou akcii
a predajnou, alebo iba predjna cena. Cize uplatnit by som si vratenie dane nemohol
irve
18.03.13,07:00
Veľmi pekne vás prosím o radu ....
v roku 2012 mi bola vyplatená suma (825,-EUR) na základe "Dohody o prevode členských práv a povinností spojených s členstvom v družstve TERNO Slovensko, spotrebné družstvo" (predtým SD Jednota) ..... je tento príjem potrebné zdaniť a keď áno ako? - daňové priznanie??? .... zaplatiť odvody do ZP???
Záleží od dĺžky členstva? Moje členstvo vzniklo v roku 1990.
Mám príjmy zo závislej činnosti - zamestnanec.
Ďakujem za odpoveď
BRK
18.03.13,07:53
Ďakujem Vám (Dana a Kvaka) za odpoveď.
Pri prednosti oslobodenia pri prenájme som vychádzala z pokynu DRSR (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/cp_070308.pdf) - je starý, platí na rok 2007, nič novšie som nenašla … tam je uvedený príklad č. 3 a 4 - príjmy z predaja akcii a súčasne príjem z prenájmu nehnuteľnosti, kde sa o.i. píše ... podľa § 9 ods. 1 písm. j) ZDP daňovník uplatní v prvom rade oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP pri príjmoch z prenájmu.


Keďže § 9 ods. 1 písm. i) zákona o DzP – posledná veta je v podstate rovnaká ako v roku 2007 - vtedy to bolo písm.j), dala som prednosť oslobodeniu pri prenájme.

Na druhej strane sú mi jasné odvody do ZP.
Kvaka
18.03.13,09:26
Ďakujem Vám (Dana a Kvaka) za odpoveď.
Pri prednosti oslobodenia pri prenájme som vychádzala z pokynu DRSR (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/cp_070308.pdf) - je starý, platí na rok 2007, nič novšie som nenašla … tam je uvedený príklad č. 3 a 4 - príjmy z predaja akcii a súčasne príjem z prenájmu nehnuteľnosti, kde sa o.i. píše ... podľa § 9 ods. 1 písm. j) ZDP daňovník uplatní v prvom rade oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP pri príjmoch z prenájmu.


Keďže § 9 ods. 1 písm. i) zákona o DzP – posledná veta je v podstate rovnaká ako v roku 2007 - vtedy to bolo písm.j), dala som prednosť oslobodeniu pri prenájme.

Na druhej strane sú mi jasné odvody do ZP.Viem o tomto pokyne, niekde som ho tuším už pripla kvôli oslobodzovaniu cenných papierov, ale pravdupovediac, nevnímala som to tak, ako je to napísané.
Vychádzam stále zo zákona, ktorý ustanovuje, že si môžeš uplatniť oslobodenie aj pri prenájme, aj pri predaji cenných papierov, spolu maximálne 500€.
Povinnosť uplatniť oslobodenie v nejakom povinnom poradí tu nevidím.
V zákone je to síce rozpísané v dvoch písmenách, ale pri príjme z prenájmu sa odčíta oslobodená suma od celkovému príjmu z prenájmu, pri predaji cenných papierov sa odpočíta oslobodená suma z príjmu zníženého o výdavok. Výhodnejšie je teda vždy uplatnenie pri príjmoch z predaja cenných papierov, tam sa znižuje o oslobodenú sumu čistý zisk.

Možno ten text za bodkočiarkou mali dať do samostatného písmena, bolo by to jednoznačné.
-Dana-
18.03.13,10:19
Ja som teda nevedela o tom, že oslobodenie pri prenájme má prednosť pred ostatnými príjmami. Ale môže to byť tak a teraz je to o to viac nevýhodnejšie, že z akcii sa platia aj zdr. odvody.
Ja by som však tvrdila, že využiť 500 € pri prenájme a pri akciách zvyšných 425,95 €. Prechodné ustanovenia nezakazujú využiť znenie predch. zákona, ak sa zároveň poberajú príjmy z prenájmu príp. príjem podľa §8 písm.a.
Ešte ak by prenájom aj akcie patrili do BSM, tak nech si manželia príjmy rozdelia a nech využijú oslobodenie obaja.
-Dana-
18.03.13,10:35
Mozem otazku?
Ako dochodca som mal prijem zo zamestnania 900€
Akcie som predal za 3900€ nadobudacia cena 3100€
(boli to manzelkine prioritne akcie, ale povodne so ich platil ja)


pokial si chcem podat danove priznanie na vratenie ciastky dane
zo zamestnania pocita sa do prijmu (mex 1800€)rozdiel medzi nadobudacou cenou akcii
a predajnou, alebo iba predjna cena. Cize uplatnit by som si vratenie dane nemohol

Počíta sa len rozdiel predaj – nákup /zisk/ takže kľudne môžeš podať DP a pýtať si späť zaplatenú daň.
-Dana-
18.03.13,10:37
Veľmi pekne vás prosím o radu ....
v roku 2012 mi bola vyplatená suma (825,-EUR) na základe "Dohody o prevode členských práv a povinností spojených s členstvom v družstve TERNO Slovensko, spotrebné družstvo" (predtým SD Jednota) ..... je tento príjem potrebné zdaniť a keď áno ako? - daňové priznanie??? .... zaplatiť odvody do ZP???
Záleží od dĺžky členstva? Moje členstvo vzniklo v roku 1990.
Mám príjmy zo závislej činnosti - zamestnanec.
Ďakujem za odpoveď



Nemusíš tento príjem zdaňovať, je od dane oslobodený a teda nebudeš platiť ani odvdodyZP.
BRK
18.03.13,10:59
Ďakujem Vám za odpovede.
V základných číselných údajoch súvisiacich s podaním DP FO za rok 2012 - usmernenie FS - neuvádzajú prednosť oslobodenia pri prenájme. Tak ja si vyberiem možnosť uplatniť oslobodenie pri príjme z predaja akcií.
Aj akcie, aj príjem z nehnuteľností patria do BSM, ale dotyčný pán si to chce priznať celé sám.

Ešte raz vďaka.
vdudik
19.03.13,04:39
Veľmi pekne ďakujem Dane, Vieš mi povedať kde je to v zákone uvedené, pretože v daňovom priznaní je na str.6 nadpis " príjmy - výdavky". A na daňovom mi povedali že predajná cena sa počíta do celkových príjmov, ktoré nesmú prekročiť tých 1820€.
-Dana-
19.03.13,09:52
To, čo ti povedali, by platilo len za predpokladu, že by sa nemohlo využiť oslobodenie, čo asi nie je váš prípad, kedže iný príjem ako zo ZČ si neuviedol. Je to tu už spomínané v prísp.č. 14., že to vyplýva z vyplňovania DP a je to napísané priamo v DP pod VIII. odd. predposledná veta
Ak tie akcie boli nadobudnuté pred r. 2011 tak zisk je do 925,95 € oslobodený od dane a netreba tento príjem vôbec v DP uvádzať. Ak boli akcie nadobudnuté po r. 2011 tak už platí len oslobodenie 500 €. Mohli by ste si však ten príjem s manželkou rozdeliť a každý z vás vie využiť oslobodenie.
Každopádne si však vieš daň, ktorú ti strhli zo ZČ vypýtať späť.

Doplňam ešte že o oslobodení sa píše v §9 písm i ZDP
vdudik
26.03.13,13:06
Dobry den Dana,
dakujem za informacie
ale ked som vyplnil danove priznanie tak mi vyslo ze mam danovu povinnost
a nemozem ziadat vyplatenie preddavku, pretoze "prijem"z akcii (mysli sa tym cena ktory som pri predaji utrzil) a zo zavislej cinnosti predstavuje viac ako hranica 1882. Pri posudzovani prijmu na vratenie zaplatenych preddavkov sa neposudzuje pri cennych papieroch prijem ako zisk z predaja (predajna minus nakupna cena) ale iba prijem (aj ked je to postavene na hlavu)
vdudik
26.03.13,13:13
Este k predaji akcii, zakon vobec nereaguje na cenu penazi v dobe nakupu (napr pred 5 rokmi) a sucasnu cenu tak ako sa to robi pri ocenovani akcii. Cize ak si kupoval akcie pred 5 rokmi za 10000 Eur a predas ich dnes za 11000 Eur tak ich musis odviest statu dan z 1000Eur. Napriek tomu ze inflacia za 5 rokov bola napr.15% takze dnesna nakupna cena by bola 11500 Eur z pohladu ceny pred 5 rokmi. Cize realne si na tom obchode stratil 500Eur. A to uz nevravim o riziku ze akcie poklesnu aj pod al pari.
-Dana-
26.03.13,20:18
Áno, príjem sa myslí cena, ktorú si pri predaji za akcie obdržal, lenže čo je oslobodené od dane nepočíta sa do zdaniteľných príjmov
Čo je zdaniteľný príjem sa píše v §2
h) zdaniteľným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy,

§46
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).

Oslobodenie sa odpočíta až od príjmu ktorý bol znížený o výdaj a až výsledná suma sa ti počíta do zdaniteľných príjmov. Je to aj napísané v DP pod VIII.odd, čo sa uvádza na r. 4,5,6
. Bud na r. 5 v VIII. odd. napíšeš sumu 300 € /ak by si mohol využiť len oslobodenie 500 € / alebo tam nepíšeš nič, ak by pre teba platilo oslobodenie až 925,95 €. Výška oslobodenia závisí od toho, v ktorom roku boli akcie kúpené. Nehovoriac ak by si ich nadobudol pred r. 2004 tak sú úplne oslobodené od dane.
Nedaj sa oklamať, máš nárok na vrátenie dane.
Kvaka
26.03.13,20:43
Možno zle uvažujem, ale príjem za akcie bol 3900, výdaj pri kúpe 3100. Zisk bude 800. Tento zisk je celý oslobodený od dane. Od príjmu 3900 odpočíta oslobodený príjem, ostane zdaniteľný príjem 3100. Uplatní výdavky 3100, čiastkový základ dane síce bude nula, ale podať DP musí.

Uvažovala som s oslobodenou sumou 925,95€ a vychádzala som z definície zdaniteľného príjmu, no ale platí, čo píše Dana, keďže zákon rieši predaj akcií odlišne. Príjem z predaja akcií je oslobodený celý, ak je oslobodený zisk.
vdudik
26.03.13,21:05
Dakujem,
ak som dobre pochopil vase rady a zakon
tak by som nemal uviest v riadku 5 stlpec 1 sumu 3900 a v riadku 5 stlpec 2 sumu 3100
ale uviest rozdiel 3900-3100-500 v stlpci 1 a stlpec 2 nechat prazdny
platilo by ro aj vtedy ked by napr. nakupna cena akcii bola 10000 a predajna 11000?
Cize by som uviedol v stlpci 1 (11000 - 10000 - 500) = 500 a v stlpci 2 nulu?
Co sa vlastne uvadza v stlpci 2?
-Dana-
26.03.13,22:48
Možno zle uvažujem, ale príjem za akcie bol 3900, výdaj pri kúpe 3100. Zisk bude 800. Tento zisk je celý oslobodený od dane. Od príjmu 3900 odpočíta oslobodený príjem, ostane zdaniteľný príjem 3100. Uplatní výdavky 3100, čiastkový základ dane síce bude nula, ale podať DP musí.


Chyba v tom, že nie zisk je oslobodený od dane, ale príjem – výdaj do sumy povedzme 500 €. Teda zisk do sumy 500 € a do základu dane by sa zahrnul len rozdiel nad touto sumou /300 € - zdaniteľný príjem/

§ 9
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu;

Som rada, ak niekto protirečí, lebo aj ja sa môžem mýliť a takto aspoň viac vieme.
-Dana-
26.03.13,22:57
Dakujem,
ak som dobre pochopil vase rady a zakon
tak by som nemal uviest v riadku 5 stlpec 1 sumu 3900 a v riadku 5 stlpec 2 sumu 3100
ale uviest rozdiel 3900-3100-500 v stlpci 1 a stlpec 2 nechat prazdny
platilo by ro aj vtedy ked by napr. nakupna cena akcii bola 10000 a predajna 11000?
Cize by som uviedol v stlpci 1 (11000 - 10000 - 500) = 500 a v stlpci 2 nulu?
Co sa vlastne uvadza v stlpci 2?

Pochopil si dobre, takto sa to robí vždy, ak si môžeš oslobodenie uplatniť. Ak by si ho už využil pri inom príjme, potom vyplňuješ klasicky stlpec 1 príjem, stlpec 2 výdaj.

Pozerám aj poučenie DP, tam sa aspoň trochu viac rozpísali
Na riadkoch 4, 5 a 6 stĺ. 1 sa uvádza podľa § 9 ods. 1 písm. i) zákona kladný rozdiel medzi príjmami uvádzanými na
týchto riadkoch zníženými o výdavky podľa § 8 ods. 5 a 7 zákona a sumou 500 eur (oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. i)
predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010, t.j.
oslobodenie do výšky 5-násobku platného životného minima za rok 2010 a to 925,95 eura). Napríklad daňovník dosiahol v roku 2012
len príjmy z predaja cenných papierov [§ 8 ods. 1 písm. e) zákona] v sume 3000 eur, ktoré rovnako nadobudol v roku 2012 za 1200 eur;
na riadku 5 stĺ. 1 sa podľa § 9 ods. 1 písm. i) zákona uvádza sumu 1300 eur [3000 – 1200 – 500] a na riadku 5 stĺ. 2 sa neuvádza žiadna suma.
Kvaka
27.03.13,07:10
Chyba v tom, že nie zisk je oslobodený od dane, ale príjem – výdaj do sumy povedzme 500 €. Teda zisk do sumy 500 € a do základu dane by sa zahrnul len rozdiel nad touto sumou /300 € - zdaniteľný príjem/

§ 9
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu;

Som rada, ak niekto protirečí, lebo aj ja sa môžem mýliť a takto aspoň viac vieme.Máš pravdu, ja som len tak narýchlo včera riešila, vychádzala som z tvojho príspevku 45, čo je zdaniteľný príjem a logicky mi to vyšlo tak.
Ale zákony sa šili nielen pre liehovarníkov, ale aj pre akcionárov, takže odlišnosti sú v časti oslobodenie. Pozrela som si zákon a je tam na rozdiel od iných príjmov uvedené, že od dane je oslobodený
- príjem z prevodu cenných papierov, ak
- úhrn týchto príjmov znížený o výdavok, teda zisk
nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, ak ide o akcie nadobudnuté do roku 2011, tak ak výdavok nepresiahne 925,95.

Teda celý príjem z prevodu cenných papierov je oslobodený od dane, ak zisk z ich predaja nepresiahne túto zákonom stanovenú sumu.
V tomto prípade mu nevzniká povinnosť uvádzať tento príjem v DP.
Kvaka
27.03.13,08:03
V zákone je riešené odlišne aj uvádzanie tohto príjmu (zisku) v DP v prípade, že príjem z predaja akcií nie je oslobodený od dane.
Do DP by sa mal uviesť zdaniteľný príjem. Ale človeka to mýli, ak je niečo odlišne riešené.

Príklad, ak akcie boli nadobudnuté po roku 2010:
Príjem za predaj akcií 3900€, akcie nadobudnuté po roku 2010.
Výdavok za predaj akcií 3100€.
Uplatnené oslobodenie 500€ .
Oslobodený je príjem mínus výdaj, teda zisk 800€ do výšky 500€.

Podľa zákona platí, ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad 500€. Logicky, keďže je v takto získanom rozdiele už uplatnený aj výdavok, vypĺňa sa iba stĺpec 1.

Ak by som vyplnila DP klasicky, uviedol by sa v ňom zdaniteľný príjem, čo je príjem znížený o oslobodenú sumu. V tomto prípade je zdaniteľný príjem 3400€ (3900 mínus 500).
Výdavok je 3100€, ostal by mi základ dane 300€.
Zákon však toto rieši inak, preto do DP v časti príjem sa uvedie 300€, v časť výdaj sa nevypĺňa, ale čiastkový základ bude 300€.
Je však rozdiel mať v DP v časti príjem uvedenú sumu 3400 alebo 300.
-Dana-
27.03.13,09:54
Ved ja už preto väčšinou píšem, považujte za zdaniteľný príjem to, čo musíte v DP uviesť do kolonky príjem. Lebo vyplňovanie nie je všade rovnaké.
Ono to tu možno vyzerá ako nejaké výhodnejšie zdaňovanie, ale je tu toľko blbostí úplne postavených na hlavu. Škoda však asi času a energie niečo vymenovávať.
ZUZU33
15.05.13,19:47
Chcela by som sa opýtať, ak v roku 2012 som predala akcie nadobudnuté napr. v roku 2005,2007,2009,2010,2011 - teda v rôznych rokoch.Akým spôsobom by som mala zdaniť v daňovom priznaní zisk, ktorý sa zdaňuje? Mám počítať odpočítateľnú položku 500 Eur po r.2011 (aj keď za roky 2009,2010. 2011 bol dokopy zisk napr. len 100 eur) alebo 925 eur do roku 2011 za každý jeden rok, alebo môžem odpočítateľnú položku uplatniť len zo sumy ziskov za všetky roky a v akej výške? Do kedy sa môže podať opravné daňové priznanie?
martinez
17.05.13,06:42
v roku 2012 si predala, takze vychadzas z platneho zakona v roku 2012, pokial nie je v prechodnych ustanoveniach uvedene inak.... nic take som nenasiel (opravte ma, ak sa mylim). Cize odpocitatelnu polozku uplatnit zo sumy ziskov za vsetky predane akcie v roku 2012 (bez ohladu na to, kedy boli nakupene) vo vyske 500 eur...

dodatocne danove priznanie podavas do konca nasledujuceho mesiaca po mesiaci, v k torom si zistila, ze to mas zle... musis, ak je danova povinnost vyssia, mozes, ak je nizsia...
-Dana-
27.05.13,18:32
V prech. ustanoveniach sa píše, že výška oslobodenia je závislá od toho kedy boli akcie zakúpené./ §52j ods. 2/
Zuzu, ak zisk zo všetkých predaných akcii nebol vyšší ako 925 €, netreba v DP nič uvádzať.
Výška oslobodenia sa počíta v úhrne za rok, v ktorom si akcie predala.
rrrrr
11.02.14,21:53
Ak som nadobudol akcie bezplatne a teraz ich predam, mozem si uplatnit nejaky vydavok k prijmu? zakon hovori o cene zistenej v case nadobudnutia...
dakujem za pomoc