Chozee56
28.01.13,16:17
mám zamestnnanca v dôchodkovom veku, vo firme viac ako 5 rokov, potrebujeme s ním skončiť, aké máme možnosti ? Je to veľmi prchká povaha a tak diskusia môže začať až v prípade jasnej verzie, verzií. Nechceme ísť cestou upozornení, chceme verziu prijateľnú pre neho a ekonomickú pre firmu.
mzdarka renca
28.01.13,15:31
§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

(2) Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej
a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.



§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak


a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť

1. zrušuje alebo
2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,

b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

§ 76
Odstupné


(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
Chozee56
29.01.13,12:57
Ďakujem za odpoveď
pavlinka
25.02.13,12:57
Neviem či som to pochopila správne a nerada by som urobila chybu ,tak prosím o odobrenie.Ideme dať zamestnancovi výpoveď pre nadbytočnosť.Robí u nás 7 rokov. My mu dáme výpoveď 5. 3. 2013 .Výpovedná doba mu začína plynúť od 1.4.2012 , tri mesiace bude chodiť do práce a potom mu vyplatíme 2 mesačné odstupné, alebo on si vyberie dohodou skončí hneď po vyčerpaní dovolenky a dostane 3 mesačné odstupne?Je to jeho právo vybrať si?
Tweety
25.02.13,13:03
Neviem či som to pochopila správne a nerada by som urobila chybu ,tak prosím o odobrenie.Ideme dať zamestnancovi výpoveď pre nadbytočnosť.Robí u nás 7 rokov. My mu dáme výpoveď 5. 3. 2013 .Výpovedná doba mu začína plynúť od 1.4.2012 , tri mesiace bude chodiť do práce a potom mu vyplatíme 2 mesačné odstupné, alebo on si vyberie dohodou skončí hneď po vyčerpaní dovolenky a dostane 3 mesačné odstupne?Je to jeho právo vybrať si?
Na skončenie PP dohodou musí byť súhlas oboch strán. Kedže si neuviedla dobu zamestnania, neviem posúdiť, či si správne posúdila VD a odstupné.
ivka70
25.02.13,13:04
Neviem či som to pochopila správne a nerada by som urobila chybu ,tak prosím o odobrenie.Ideme dať zamestnancovi výpoveď pre nadbytočnosť.Robí u nás 7 rokov. My mu dáme výpoveď 5. 3. 2013 .Výpovedná doba mu začína plynúť od 1.4.2012 , tri mesiace bude chodiť do práce a potom mu vyplatíme 2 mesačné odstupné, alebo on si vyberie dohodou skončí hneď po vyčerpaní dovolenky a dostane 3 mesačné odstupne?Je to jeho právo vybrať si?

Od platnosti zmien ZP od 1.1.2013 uz si vybrat nemoze.
kn-alka
25.02.13,13:10
v zadaní je 7 rokov - v druhom riadku :)
pavlinka
25.02.13,13:16
Ivka 70 nerozumiem, že si nemôže vybrať, veď keď má mať skončenie pracovného pomeru dohodou pri organizačných zmenách tak s tým musí zamestnanec súhlasiť.Inak by to nebola dohoda a keď nesúhlasí tak je výpoveď.či?
ivka70
25.02.13,20:47
Ivka 70 nerozumiem, že si nemôže vybrať, veď keď má mať skončenie pracovného pomeru dohodou pri organizačných zmenách tak s tým musí zamestnanec súhlasiť.Inak by to nebola dohoda a keď nesúhlasí tak je výpoveď.či?

Myslela som tym to, ze pri vypovedi kvoli ruseniu prac. miesta si do roku 2012 mohol zamestnanec pred zaciatkom VD poziadat o ukoncnie PP dohodou a zamestnavatel mu musel vyhoviet a vyplatit namiesto VD odstupne.
Po zmene zakona ak zamestnanec dostane od zamestnavatela vypoved kvoli ruseniu prac. miesta uz takato moznost nie je, cize zamestnavatelovi nevyplyva priamo povinnost ukoncit PP dohodou, ak to zamestnanec bude chciet. Zamestnanec ma narok aj na VD aj na odstupne.
Dohdonut sa, ak chcu obe strany, je mozne vzdy.
pavlinka
26.02.13,05:54
Ďakujem už ti rozumiem. Ešte jedna otázka. To miesto sa neruší ale doteraz sme mali školníka a vrátnika - informátora.Teraz bude táto činnosť kumulovaná pre jedného človeka. Dá sa to charakterizovať ako nadbytočnosť podľa § 63 ods.1 pís. b) ZP ?
pavlinka
02.04.13,10:01
Najskôr dáme zamestnancovi výpoveď z dôvodu organizačných zmien a potom keď sa s ním dohodneme tak rozviažeme PP dohodou z organiz.zmien bez výpovednej doby s odstupným? Treba mu to do tej výpovede napísať aké sú možnosti?