4326
02.03.06,07:10
Ahojte,

prosím Vás už mi z toho učta šibe. Môžte mi prosím poradiť? Valutovú pokladňu účtujem metódou FIFO. Mám v pokladni zostatok EUR.
Idem ich meniť na SKK.
EUR vydám kurzom akým som ich prijala. Eur mi ale zmenia iný kurzom. Na účte 261 mi vychádza rozdiel. Účtujem v tomto prípade o kurzových rozdieloch?
Ďakujem
4326
02.03.06,07:11
To mi nikto neviem poradiť? Prosím niekoho kdo vie o odpoveď, budem vďačná.
alušik
02.03.06,07:15
Ja by som to zaúčtovala na kurzový rozdiel.;)
Lila
02.03.06,07:17
Rozdiel medzi Tvojim kurzom /FIFO/a kurzom za aký vymeníš EURá do korún je Tvoj finančný výnos resp. finančný náklad aú 668 /568/ . Tu ide o predaj cudzej meny.

A preto nie je možné hovoriť o kurzových rozdieloch.
4326
02.03.06,07:21
toto sú dva úplne odlišné názory, priklaňam sa skôr ku kurzovým rozdielom, lebo ide jednoznačne o zmenu jednej meny na druhú. Má niekto iný názor?
Zuzka
02.03.06,07:24
Je to kurzový rozdiel, teda na 562 AU alebo 662 AU. Nemôže to byť finančný výnos ani finančný náklad, pretožeTy neobchoduješ s valutami.

Prepáč, ani som si to neuvedomila ... takže opravujem 563 AU a 663 AU.

Ďakujem za upozornenie. :)
4326
02.03.06,07:33
Len malá opravu požila si účty 562 662 - to su úroky. Ale ďakujem za vyjadrenie.
Lila
02.03.06,07:39
Pozor Zuzka, obchodovanie s valutami je čosi iné! Na takéto musíš mať licenciu od NBS.
T.z.predaj alebo nákup CM môžte robiť len s bankou, resp. zmenárňou, pretože oni majú takéto licencie.

Ale podotýkam konverzia CM s takýmto obchodníkom s licenciou je nákup alebo predaj.
Zuzka
02.03.06,07:40
Vidím, že sa v tej rýchlosti mýlime .... Ty si zase napísala, že som požila účty 562 662 .. :D:D:D
ilona
02.03.06,07:41
Ja mám podobný prípad v jednnoduchom účtovníctve a tam tento rozdiel sa neučtuje do nákladov,ani do výnosov.Nechcem Vás pomýliť,ale podľa mňa eur do pokladne prijmeš tým kurzom,ktorým ti odídu z účtu a pri zmene na sk ti odídu z valutovej pokladne v tom kurze v akom ich prijmeš v sk do pokladne a rozdiel na 261,alebo v jednoduch.účtovníctve na priebežných položkách nebude.Ak to nie je takto,opravte ma.
Zuzka
02.03.06,07:42
Pozor Zuzka, obchodovanie s valutami je čosi iné! Na takéto musíš mať licenciu od NBS.
T.z.predaj alebo nákup CM môžte robiť len s bankou, resp. zmenárňou, pretože oni majú takéto licencie.

Ale podotýkam konverzia CM s takýmto obchodníkom s licenciou je nákup alebo predaj.

Lila, hej viem, že bez licencie obchodovať s valutami nesmiem a že musím mať schválenú licenciu od NBS.
renča1
02.03.06,07:53
Ja mám podobný prípad v jednnoduchom účtovníctve a tam tento rozdiel sa neučtuje do nákladov,ani do výnosov.Nechcem Vás pomýliť,ale podľa mňa eur do pokladne prijmeš tým kurzom,ktorým ti odídu z účtu a pri zmene na sk ti odídu z valutovej pokladne v tom kurze v akom ich prijmeš v sk do pokladne a rozdiel na 261,alebo v jednoduch.účtovníctve na priebežných položkách nebude.Ak to nie je takto,opravte ma.

Ilonka prečítaj si celý tento link:
http://www.porada.sk/t10758-uetovanie-valpokladne.html
alušik
02.03.06,08:27
Ja mám podobný prípad v jednnoduchom účtovníctve a tam tento rozdiel sa neučtuje do nákladov,ani do výnosov.Nechcem Vás pomýliť,ale podľa mňa eur do pokladne prijmeš tým kurzom,ktorým ti odídu z účtu a pri zmene na sk ti odídu z valutovej pokladne v tom kurze v akom ich prijmeš v sk do pokladne a rozdiel na 261,alebo v jednoduch.účtovníctve na priebežných položkách nebude.Ak to nie je takto,opravte ma.

Ilona, potom by Ti ten rozdiel vybehol vo valutovej pokladni. Mas to za jedno... Raz ho aj tak zuctovat budes musiet.;)
4326
02.03.06,09:43
Idem Vás ešte pomyliť - kámoška účtuje zmenu EUR na SK - v prípade ak mám ešte EUR v pokladni následovne:
V takej hodnote ako jej zmenáreň zmení EUR na SKK urobí výdaj EUR z valutovej pokladne. Neberie pritom ohľad na kurz EUR, krtoým tieto EUR mala prijaté. Čo je správne?
Lila
02.03.06,10:05
Ja s tým súhlasím. Ak predávate EURá tak ich zaúčtujete komerčným kurzom /teda dohodnutým za aký Vám to skonvertuje zmenáreň/.
Tak je to aj v §24.
A rozdiel medzi týmto predajom a tým Vašim kurzom /nakoľko to robíte FIFO metódou/ je Váš fin. výnos resp. fin. náklad .

Ešte doplním: Predaj a nákup CM účtujeme predajným a nákupným kurzom.
4326
02.03.06,10:32
Doplnim to cislami, lebo neviem ci sa chapeme:

Vo valutovej pokladni mam 100 eur, ktoré som prijala ako uhradu odb. faktúry - kurz NBS 37,041
Tieto eurá idem zmeniť na SKK:
-výdaj Eur v hodnote 100x37,041 261/211a (3704,10SKK)
-príjem Skk podľa kurzu zmenárne - kurz 100x37,030 211/261(3703,00SKK)

A tu my vychádza rodziel na účte 261 - ktorý je kurzovým rozdielom.

Alebo mám vydať tých 100 eur z valutovky za 37,030 tak ako mi ich zmenila zmenáreň? tu už by nevznikol žiaden kurzový rozdiel.

Ako to učtujete?
alušik
02.03.06,11:06
Lenže vznikol by Ti rozdiel v účte 211... Takže tam by si mala výsledný stav v EUR síce 0, ale v Skk by tam rozdiel bol. Takže aj ten je potrebné zúčtovať. ;) Niekde sa predsa ten rozdiel v kurzoch prejaviť musí.
4326
02.03.06,11:13
Dá mi niekto jednoznačnú odpoveď - účtovať alebo neúčtovať v tomto prípade o kurzových rozdieloch. Môj názor je, že účtovať. Poraďte prosím...
renča1
02.03.06,11:17
Doplnim to cislami, lebo neviem ci sa chapeme:

Vo valutovej pokladni mam 100 eur, ktoré som prijala ako uhradu odb. faktúry - kurz NBS 37,041
Tieto eurá idem zmeniť na SKK:
-výdaj Eur v hodnote 100x37,041 261/211a (3704,10SKK)
-príjem Skk podľa kurzu zmenárne - kurz 100x37,030 211/261(3703,00SKK)

A tu my vychádza rodziel na účte 261 - ktorý je kurzovým rozdielom.

Alebo mám vydať tých 100 eur z valutovky za 37,030 tak ako mi ich zmenila zmenáreň? tu už by nevznikol žiaden kurzový rozdiel.

Ako to učtujete?

čítala si môj pripnutý link? Je tam všetko popísané a vysvetlené....:)
4326
02.03.06,11:26
Čítala ale jednoznačnú odpoveď som nenašla.
Lila
02.03.06,11:46
Výdaj EUR z valut. pokladne -predajný kurz od zmenárne
Rozdiel vzniká nie na 261, ale na 211.
Tam aj vzniká fin. výnos, resp. fin. náklad vo valut. pokladni.
Ešte Ti poradím: pozri www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk)
4326
02.03.06,11:55
Správne rozdiel vzniká na 211, takže účtujem o kurzových rozdieloch.
anina
02.03.06,12:21
Ja tak ako Ty.Vznikne mi KR z predaja komerčnej banke.
robin1
27.10.08,12:33
Konateľ má vo valutovej pokladni cca 300tis CZK:). V priebehu mesiaca 4x vyberal CZK a menil na SKK./dotácia SKK/ A tu nastáva môj problémik - zahodil všetky doklady zo zmenárne.:( Akým kurzom mám prijať a vydať peniaze z pokladní? Vzniká mi v tomto prípade kurzový rozdiel?

P.S. Príjem do CZK pokladne som účtovala kurzom NBS.
robin1
28.10.08,06:59
Konateľ má vo valutovej pokladni cca 300tis CZK:). V priebehu mesiaca 4x vyberal CZK a menil na SKK./dotácia SKK/ A tu nastáva môj problémik - zahodil všetky doklady zo zmenárne.:( Akým kurzom mám prijať a vydať peniaze z pokladní? Vzniká mi v tomto prípade kurzový rozdiel?

P.S. Príjem do CZK pokladne som účtovala kurzom NBS.
Posúvam
AHA
28.10.08,07:38
Posúvam
Iné ako zaúčtovanie podľa kurzu NBS nemôžte nakoľko nemáte doklady zo zmenárne.
robin1
28.10.08,07:46
Skúšala som kurz banky, kde má účet. Vychádzajú mi strašné sumy v kurzových rozdieloch - straty.
AHA
28.10.08,07:52
Aj tak by som použila kurz NBS aj to takto robím a daňováci s tým zatiaľ nemali problém.
robin1
28.10.08,08:08
Ďakujem.:) Urobím to s kurzom NBS. A použijem FIFO, aby som nemala žiadne rozdiely.
zuzanask
21.11.08,11:20
Je potrebné mať doklad zo zmenarne o vymene valut? Ja mam fakturu z bulharska uhradenu v bulharskej mene, ale nemam doklad o vymene slovenskych penazi na bulharske. Ako sa da s tymto vysporiadat?
Ester plus
21.11.08,11:39
Ak účtuješ u FO tak môžeš dať osobný vklad podnikateľa v tejto mene do pokladne.
zuzanask
21.11.08,11:45
uctuje sa to v podvojnom - s.r.o.
Ester plus
21.11.08,12:12
Ja by som to riešila tak, že v pokladnici SKK by som zaúčtovala výber peňazí za účelom zmeny na valuty a k príjmu do valutovej pokladne by som vyhotovila čestné prehlásenie o tom že SKK bolo menené na valuty a došlo k strate dokladu.
Pru
24.11.08,16:19
Konateľ sa ma pýtal, či môžu predať nejaké eurá, ale ja neviem ako by sa to dalo účtovne spraviť. je to s.r.očka , účtuje v PU. Spraví výber valút z účtu do valutovej pokladne a čo ďalej. Keď ich predá súkromnej osobe nebude mať doklad o predaji. Namiesto toho aby ich vymenil v banke, tak ich predá a vloží do slovenskej pokladne, dá sa to vôbec nejako urobiť? neviem?
Jana Ryšová
24.11.08,16:59
V každom prípade na 261 kurzový rozdiel vzniká iba pri výdaji vaôút z pokladnice a práve na účte 261. Niektorí uvádzajú účtovanie 563/261 261/663, iní autori zas hovoria o finančných nákladoch alebo výnosoch / Cenigová/. Podľa mňa je to jedno, stále sú to náklady na finančnú činnosť.
Pri nákup valút a oceňujú kurzom, za aký boli nakúpené, teda kurzový rozdiel pri nákupe nevzniká:)
Pru
24.11.08,20:09
ale ja som sa pýtala, či s.r.o. môže predať valuty súkromnej osobe a vložiť do pokladne SK?
Pru
26.11.08,06:51
mohol by mi niekto poradiť, sro vyberie z účtu eurá, predá ich súkromnej osobe a vloží do pokladne SK, alebo musím ísť cez valutovú pokladňu. Aký kurz by sa mal použiť NBS? Neviem ako by som to zaúčtovala bez dokladu? poradí mi niekto je to súrne.
Pru
26.11.08,18:40
prosím, poradí niekto?
Johanka
26.11.08,18:46
§24 Zákona o účtovníctve
(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.
:)
Pru
26.11.08,18:50
dobre, ale môže to tak urobiť s.r.o.čka, vlastne vyberie valuty a predá súkromnej osobe a potom vloží do slovenskej pokladne, či je to legálne. a na základe akého dokladu ich vloží do pokladne sk, keď nemá doklad zo zmenárne.
betka
11.01.09,17:51
V každom prípade na 261 kurzový rozdiel vzniká iba pri výdaji vaôút z pokladnice a práve na účte 261. Niektorí uvádzajú účtovanie 563/261 261/663, iní autori zas hovoria o finančných nákladoch alebo výnosoch / Cenigová/. Podľa mňa je to jedno, stále sú to náklady na finančnú činnosť.
Pri nákup valút a oceňujú kurzom, za aký boli nakúpené, teda kurzový rozdiel pri nákupe nevzniká:)

Zákon o účtovníctve:

(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.

Prosím Vás nezabudnite k tomuto par., že sú dôležité i skutočnosti, kt. vyplývajú priamo zo zákona a to:

Ak ide o prevod cudzej meny na slovenskú menu v rámci konfirm. (mám devizový účet, i účet korunový a požiadam banku o zmenu EUR/ na Sk, čim sa mi pripíšu Sk na účet korunový, banka mi tieto PP vymení) nevzniká mi KR a teda neúčtujem na účte 563 a 663.. Tento rozdiel mi vyplýva z predaja, za kt. som predala cudziu menu banke. Som povinná účtovať cez účty 568, 668.