siska8
28.01.13,19:39
Prosím o názor a radu...
Manžel pracuje ako živnostník. Vykonáva zváračské práce každý mesiac pre jednu firmu na základe Rámcovej zmluvy o spolupráci a odberateľsko-dodávateľskej zmluvy. T.z. chodí do práce denne, prácu mu určuje firma, pracovný čas si ale určuje sám...dôležité je, aby zákazka bola vykonaná včas...Môže takto pracovať ďalej, alebo ide o závislú prácu a mal by pracovať na pracovnú zmluvu...Firma nemá žiadnych zamestnancov, všetci tam pracujú ako živnostníci...a dobrovoľne...
Ďakujem za rady a názory...lebo som z toho zúfalá...takto je to pre nás vyhovujúce a predstava, že by to takto nemalo byť ma deprimuje =(
veronikasad
28.01.13,18:49
Myslím, že v tomto prípade ide o závislú prácu.

Pozri § 1 Zákonníka práce - po novele od 1.1.2013

2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
Zita5
28.01.13,18:55
Prosím o názor a radu...
Manžel pracuje ako živnostník. Vykonáva zváračské práce každý mesiac pre jednu firmu na základe Rámcovej zmluvy o spolupráci a odberateľsko-dodávateľskej zmluvy. T.z. chodí do práce denne, prácu mu určuje firma, pracovný čas si ale určuje sám...dôležité je, aby zákazka bola vykonaná včas...Môže takto pracovať ďalej, alebo ide o závislú prácu a mal by pracovať na pracovnú zmluvu...Firma nemá žiadnych zamestnancov, všetci tam pracujú ako živnostníci...a dobrovoľne...
Ďakujem za rady a názory...lebo som z toho zúfalá...takto je to pre nás vyhovujúce a predstava, že by to takto nemalo byť ma deprimuje =(

Nemalo by to byť .Nechcem Vás strašiť , ale v budúcnosti môžu byť z toho následky .Manžel vykonáva závislú prácu na živnostenský list ...ale zamestnávateľ to veľmi dobre vie .
Raz môže prísť daňová kontrola a doplatí na to aj zamestnávateľ, aj tzv.živnostník zamestnanec.
veronikasad
28.01.13,18:57
Nielen daňová kontrola, pokuty hrozia aj od Inšpekcie práce
Zita5
28.01.13,19:01
Samozrejme Veronika , len ma napadol prvý daňový úrad ...
Indeed
29.01.13,19:39
Kľud....

...sme na Slovensku , NIČ sa nedeje...

každý živnostník može zarobiť svoje peniaze ako ON SÁM CHCE ...

a každý podnik, či a.s. može NAJAŤ na akúkoľvek prácu , KOHOKOĽVEK kto splňa určité predpoklady a je to aspoň čiastočne v rámci zákona,

tým myslím všetkých platných zákonov a práva.
Indeed
29.01.13,19:43
Inak stále sa toto bude obchádzať ,pokiaľ sa NESPRISNÍ Živnostenský zákon a nebude v ňom taxatívne vymenované

čo MUSÍ splniť začínajúci živnostník, inak mu bude živnosť odobratá...

pri niektorých živnostiach by k týmto povinostiam zo zákona malo patriť zriadenie výrobnej prevádzky AUTOMATICKY

a povinnosť mať minimalny počet zamestnancov /aspoň 3-och/

Pokiaľ sa toto nezavedie do Zákona stále bude neporiadok a neprehľadná situacia so živnostníkmi.
Indeed
29.01.13,19:59
..ale ak by sa toto zaviedlo tak , zo všetkých živnostníkov by zostala tak 1/100, jedna stotina.
Indeed
29.01.13,20:16
Takže milí živnostníci, búchajte hodiny a výkony a nadčasy dokiaľ sa to ešte dá !

Každé euro takto získané sa vám zíde !

Ak sa do toho niekto vážne obuje a vo všetkých závodoch budú mocť pracovať len zamestnaci,

ešte len potom začne ozajstná KRÍZA !!!
Indeed
29.01.13,20:21
na AKÚ zmenu, AKÉHO ZÁKONA sa odvolávaš ???
Zita5
29.01.13,20:22
Užitočné sm dala, za to, že by sa mal spraviť poriadok......s 3-mi zamestnancami nesúhlasím , preto som súhlas odobrala :)
Indeed
29.01.13,20:42
nevadí...hlavne si to netreba škrabať...
siska8
05.02.13,17:27
na novelu Zákonníka práce, §1...
siska8
05.02.13,17:28
Ďakujem za Vaše názory a postrehy