cocker.ba
29.01.13,09:29
zdravim, ak sa manzelia dohodnu, ze nehnutelnost bude financovana len jednym z manzelov, ako treba postupovat, aby nehnutelnost (najprv pozemok a potom aj dom) boli v katastri zapisane len na jedneho z manzelov? nejde o rusenie bsm, skor by som povedal ze len zuzenie.treba na to nejaku zmluvu alebo notarsku zapisnicu?lebo som si isty, ze ak takato dohoda vznikne, kataster ju musi akceptovat.
dik za konkretne odpovede, nie nazory typu "myslim si".
KEJKA
29.01.13,08:54
to nejde, musí byť zrušenie BSM a potom sa to dá.
Alebo kúpiť napr. na sro.
alebo ..sa rozviesť, hm - to len na okraj.
cocker.ba
29.01.13,09:20
to nejde, musí byť zrušenie BSM a potom sa to dá.
Alebo kúpiť napr. na sro.
alebo ..sa rozviesť, hm - to len na okraj.

prosil som odborne odpovede.nasiel som prave pred chvilou nieco ine:


bezpodielové spoluvlastníctvo manželov – vzniká na základe sobáša a nehnuteľnosti nadobudnuté po dni sobáša manželmi sa zapisujú v podiele 1/1 do listu vlastníctva. V prípade, že po dni sobáša manžel alebo manželka nadobudne nehnuteľnosť na základe daru alebo dedenia nadobúda len jeden z manželov, ktorému bola nehnuteľnosť darovaná alebo ktorý nehnuteľnosť nadobudol dedením. V prípade, že nehnuteľnosť nadobudne len jeden z manželov peniazmi nadobudnutými z podnikania alebo darom, je možné notárskou zápisnicou zúžiť bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a nadobudnúť nehnuteľnosť do výlučného vlastníctva alebo spoluvlastníctva jedného z manželov.


http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=21&etype=2&eventid=810

takze ak to pise stat, tak to asi bude aj pravda...
KEJKA
29.01.13,10:38
odpovedala som na základe vlastnej skúsenosti. Chcela som urobiť niečo podobné, nechceli sa so mnou vôbec baviť, musel byť uvedený aj manžel.
Tak pardon. napíš, ked ti to vyjde.
willma
29.01.13,11:03
Aká otázka taká odpoveď. Tiež si nenapísal, z akých financií by bola tá nehnuteľnosť kupovaná.
draik
29.01.13,11:05
BSM je možné zúžiť notárskou zápisnicou. Toto zúženie sa bude vzťahovať na veci nadobudnuté v budúcnosti, netýka sa už nadobudnutého majetku.
cocker.ba
29.01.13,11:06
odpovedala som na základe vlastnej skúsenosti. Chcela som urobiť niečo podobné, nechceli sa so mnou vôbec baviť, musel byť uvedený aj manžel.
Tak pardon. napíš, ked ti to vyjde.


nemoze si kataster robit co chce, ak sam stat pise nieco ine-ze to mozne je.v takom pripade podla mna o tom musi rozhodnut sud, a po vyjadrenie sudu by bola na LV plomba.
pretro by so potreboval nejaku odbornu odpoved, aby potvrdil to, co som uviedol (+ link)
cocker.ba
29.01.13,11:13
Aká otázka taká odpoveď. Tiež si nenapísal, z akých financií by bola tá nehnuteľnosť kupovaná.

otazka bola jasna-buduca kupa nehnutelnosti financovanej len manzeom. takze odpoved som asi dostal, zuzenie bsm ide cez notarsku zapisnicu.
Mária27
29.01.13,11:15
občiansky zákonník

§ 143a


(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

(2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.

(3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.
willma
29.01.13,11:30
nepochopil - nenapísal si pôvod financií, ak boli ukradnuté tak máš smolu patria do BSM
willma
29.01.13,11:31
sú len taxatívne dané prípady vlastníctva nehnuteľnosti jedným z manželov, ak si si nasporil počas manželstva opäť je to BSM
willma
29.01.13,11:31
ak si dedil, zisk z podnikania alebo dar len tebe - tak BSM nie je.