jana
02.03.06,07:29
Kolegovia, tvoríte rezervu na odchodné do dôchodku? Naša auditorka tvrdí, že by sme mali tvoriť rezervu na všetkých zamestnancov, ktorí by už mali nárok na dôchodok. Čo na to vaši auditori?
vladan
02.03.06,09:28
Kolegovia, tvoríte rezervu na odchodné do dôchodku? Naša auditorka tvrdí, že by sme mali tvoriť rezervu na všetkých zamestnancov, ktorí by už mali nárok na dôchodok. Čo na to vaši auditori?

tuším mali audítori nejakú seansu, na ktorej "sa dohodli", že budú toto tvorenie rezervy od účtovných jednotiek požadovať :D
Tweety
02.03.06,09:33
Kolegovia, tvoríte rezervu na odchodné do dôchodku? Naša auditorka tvrdí, že by sme mali tvoriť rezervu na všetkých zamestnancov, ktorí by už mali nárok na dôchodok. Čo na to vaši auditori?
Ak máte takého zamestnanca, o ktorom máte info, že v priebehu nasled. roka skutočne odíde do dôchodku(už si pripravuje pôdu a Vás o tom informoval), nevidím dôvod, prečo by ste si nemohli na jeho odchodné, prípadne odstupné vytvoriť rezervu. Ak takýto zamestnanec v spoločnosti nepracuje, nie je tvorbu takej rezervy opodstatnenie.:cool:
lubaja
16.03.07,09:08
Kolegovia, tvoríte rezervu na odchodné do dôchodku? Naša auditorka tvrdí, že by sme mali tvoriť rezervu na všetkých zamestnancov, ktorí by už mali nárok na dôchodok. Čo na to vaši auditori?
Moze mi niekto poradit, ci od 1.1.2007 je nutna tvorba rezerv na odchodne, aj ked do dochodku mi odide zamestnanec az o styri roky ?
Dakujem krasne
Tweety
16.03.07,09:10
Moze mi niekto poradit, ci od 1.1.2007 je nutna tvorba rezerv na odchodne, aj ked do dochodku mi odide zamestnanec az o styri roky ?
Dakujem krasne
Nie, nie je potrebné o nej účtovať v roku 2007.
skorpik
23.11.07,07:21
Rezerva na odchodné nie je primárne počítaná len na zamestnancov, ktorí vekovo majú blízko do dôchodku. Počíta sa pre všetkých zamestnancov. Môže odísť do predčasného dôchodku, prípadne invalidného, preto je nutné ju zohľadňovať.
Danila
23.11.07,07:38
Rezerva na odchodné nie je primárne počítaná len na zamestnancov, ktorí vekovo majú blízko do dôchodku. Počíta sa pre všetkých zamestnancov. Môže odísť do predčasného dôchodku, prípadne invalidného, preto je nutné ju zohľadňovať.§ 19 odst.8 písm. s Postupov...o tom jednoznačne pojednáva.
skorpik
23.11.07,09:45
§ 19 odst.8 písm. s Postupov...o tom jednoznačne pojednáva.

Suhlasim a nie je to v rozpore s tym, co som uviedla. Treba si uvedomit, ze sa nejedna len primarne o starobny dochodok z dovodu veku, ale aj o pripadny skorsi odchod a nasledne vyplacanie odchodneho z dovodov hore uvedenych ako priklad. Preto aj auditor trva na zohladnovani a bilancovani danych rezerv.
Flego
06.12.07,15:30
Auditori naozaj vyzaduju tvorbu rezervy, dokonca nam ju aj vycislili. My sme o rezerve neuctovali (2006), obavam sa, ze tento rok by nam to nepreslo. Otazka je vsak, ako ju vypocitat (vzorec od auditorov nedostaneme), pripadne ako tam zahrnut aj dalsie zamestnanecke benefity - vernostne?
KEJKA
06.12.07,17:58
Auditori naozaj vyzaduju tvorbu rezervy, dokonca nam ju aj vycislili. My sme o rezerve neuctovali (2006), obavam sa, ze tento rok by nam to nepreslo. Otazka je vsak, ako ju vypocitat (vzorec od auditorov nedostaneme), pripadne ako tam zahrnut aj dalsie zamestnanecke benefity - vernostne?
audítori, ak im dáte údaje, vám tú rezervu vypočítajú.... (poniektorí :))
Vladimír Ozimý
30.01.08,13:35
nedostali ste sa niekto ku vzorčeku na rezervu na odchodné?
Jarka
20.02.08,13:56
Máme zamestnanca, ktorý ešte v roku 2006 mal nárok na odchod do dôchodku, rezervu na odchodné sme netvorili.
Keď si pozriem zákon o daní z príjmov §20,nevidím tam napísané, že by tvorba rezervy na odchodné bola daňovým výdavkom účtovaným ako náklad.
Je tvorba tejto rezervy povinná, alebo sa môže učt. jednotka rozhodnúť či ju bude tvoriť?
deha
05.03.10,09:47
Nemá niekto tabuľku na výpočet tej nešťastnej rezervy, to je čo za hovadiny, že to musíme účtovať a robia sa s tým také tajnosti?
Gabo71
09.02.11,13:33
Podľa nášho audítora, povinnosť účtovať o tejto rezerve je, akurát že táto rezerva je vraj daňovo neuznaná. Ale tvoriť sa musí. A presne, žiadny audítor vám na to vzorec nedá. V predchádzajúcom zamestnaní mi audítor síce poslal tabuľku, ale mal tam zamknuté bunky, takže som sa nič nedozvedela.
hotbell
18.03.11,18:02
Dobrý večer, prosím Vás, účtujete k dlhodobej rezerve na odchodne o odloženej dani?
deha
22.03.11,11:00
To čo s tým tá auditorka sledovala, je padnutá na lebku?
deha
22.03.11,11:01
Keď je povinnosť učtovať o tej rezerve , tak by mal byť aj nejaký metodický pokyn nie, ved nie všetky spoločnosti majú povinný audit?
Tweety
22.03.11,11:08
To čo s tým tá auditorka sledovala, je padnutá na lebku?
Prečo by mala byť? účtovné jednotky majú povinnosť tvorby takejto rezervy, hoci nie je daňovo uznaná, aLe Zákon o účtovníctve treba dodržiavať.
deha
24.03.11,07:01
Myslené bolo to zamkýnanie buniek v dokumente
Kavi
30.01.12,15:20
Povinnosť tvorby rezervy na odchodné je len v prípade ak máme povinnosť auditu? Ak sme malá firma, nemáme audit, rezervu na odchodné tvoriť nemusím? Vedeli by ste mi poradiť nejaký paragraf, kde sa píše kto musí a kto nie? Ďakujem