Andy 77
29.01.13,12:20
Najomnu zmluvu mame s najomcom uzatvorenu na dobu urcitu do 30.06.2013 s vypovednou lehotou 3 mesiace.
Najomca obyva byt spolu s rodicmi. Najomnu zmluvu podpisoval on samostatne. Dnes som sa dozvedela, ze je vo vysetrovacej vazbe. Jeho rodicia byt vypratali a chcu mi odovzdat kluce od bytu. Ako mam ukoncit najomnu zmluvu aby bola v sulade so zakonom, kedze mi vypoved zmluvy nemoze podpisat najomca? Mozem od nich pozadovat najom na dalsie mesiace, kedze im bude plynut 3 mesacna vypovedna lehota?
Mária27
29.01.13,11:41
Nájomné môžeš žiadať dovedy, kým nie je nájom právoplatne ukončený. Dohodou môžeš ukončiť nájom k hocijakému dátumu. Dohodnúť sa s rodičmi je problém v tom, že keby sa nájomca vrátil do bytu, mal by tam právo bývať do určenej doby.
Andy 77
29.01.13,11:48
Dakujem za reakciu. Ja by som najradsej ten najom ukoncila pravoplatne k 31.01.2012.
Takto mam zviazane ruky a nemozem ten byt dalej prenajat. Co ak nebudu ochotni mi platit najom? Nemam chut sa s niekym tahat po sudoch a vymahat najom sudnou cestou.

Ak by si od syna zadovazili "plnu moc" na ukoncenie najmu dohodou k 31.01.2012 mozem od nich ziadat najom aspon za februar, kym najdem novych najomcov?
Andy 77
29.01.13,12:31
"Prenajímateľ má právo odstúpiť od zmluvy s okamžitou platnosťou, ak nájomca užíva Predmet nájmu v rozpore so zmluvou, alebo nájomca neuhradí prenajímateľovi nájomné do 5 dní po lehote splatnosti."

Musim vobec ukoncovat najom pisomne? Najomnca porusil ustanovenie najomnej zmluvy tym, ze nazaplatil najom k pozadovanemu terminu a ani do 5 dni po lehote splatnosti. Mozme toto pouzit ako argument k ukonceniu najomneho vztahu?
draik
29.01.13,16:21
Vami uvedené ustanovenie o odstúpení od zmluvy je neplatné. Nájom bytu je chránený a je možné od neho odstúpiť len v zákonom ustanovených prípadoch (ak ide o neplatenie, musí o meškanie aspoň tri mesiace atď). Najistejšia bude dohoda.
Andy 77
29.01.13,17:52
Dakujem "draik" za koment.

Ja som urcite za dohodu. Chcem to mat osetrene v zmysle zakona. Vypracovala som dohodu o ukonceni najmu v mene najomcu a poslala po rodicoch na podpis. Ci sa cez advokata dostane k "najomcovi" a hlavne kedy sa k nemu dostane neviem :(
verkaz
29.01.13,18:12
Ja by som to riešila tak, že by som ukončila nájom dohodou a s nájomníkom, ktorý je vo väzbe by som sa snažila cez jeho rodičov, prípadne právnika spojiť a dať mu podpísať ukončenie nájmu dohodou. Alebo mu zaslať doporučene písomne ukončenie nájmu dohodou. V tomto prípade sa aj neprevzatá listová zásielka považuje za doručenú.
Andy 77
29.01.13,18:17
To som aj dnes urobila. Vypracovala som dohodu a poslala po rodicoch ale kedy sa ku mne vrati podpisana netusim.

Tym padom nemam sancu prenajat byt. Nemozem predsa mat 2 subezne plynuce najomne zmluvy :(
Mária27
29.01.13,20:05
ale plynie výpovedná lehota ...
Mária27
29.01.13,20:07
Ale môžeš stále vyberať nájomné, problém je na ich strane. Nájomná zmluva nemusí byť uzavretá písomne, ale výpoveď musí byť písomná.
Andy 77
30.01.13,07:56
Prosim Vas a co ak mi tu dohodu nepodpise? Vo feb chcem dat vymalovat byt a teda od 03/2013 by som ho chcela prenajat. Kedze terajsi najomnik bude vo vykone trestu (minimalne na 2 roky) a neplati najomne ani za feb ani za marec co mi moze hrozit z jeho strany?
Katy a R
30.01.13,08:01
Prosim Vas a co ak mi tu dohodu nepodpise? Vo feb chcem dat vymalovat byt a teda od 03/2013 by som ho chcela prenajat. Kedze terajsi najomnik bude vo vykone trestu (minimalne na 2 roky) a neplati najomne ani za feb ani za marec co mi moze hrozit z jeho strany?
Ale veď v jeho záujme je dohodu podpísať - ak nepodpíše, môžeš si ty pýtať od neho nájomné. Lebo z jeho strany nestačí sa len zbaliť a odísť ...
Upozornila si rodičov, že zmluva stále platí a ty máš nárok na nájomné?
A ak chcel nájom skončiť on - mohol ti už predsa výpoveď poslať poštou skôr (tam je výpovedná lehota)... hádam len môže aj z toho zariadenia posielať - či nie ??
Mária27
30.01.13,09:59
Veď máš už všetko popísané.
Ak máš dôvod podľa § 711 obč, zák., napr. že prenechal bez tvojho súhlasu nájom inému, alebo že nezaplatil nájomné 3 mesiace, alebo že potrebuješ byt pre seba a pod., pošli mu výpoveď na adresu kde sa zdržiava. Pošli ju čím skôr, aby výpovedná lehota začala plynúť. Zásielku pošli doporučene do vlastných rúk. Ak ju preberie, ale aj ked sa ti vráti neprevzatá, výpovedná lehota začala plynúť.

Vyšetrovacia väzba nie je väzenie. Čo ti hrozí, že sa vráti skôr ako uplynie výpovedná lehota a bude sa domáhať pokračovania v nájme. No tak ho do bytu nepustíš, on ti nezaplatí nájomné ... asi sa súdiť nepôjde.

Čudné na vašom nájme je to, že je na dobu určitú s výpovednou lehotou. Nakoniec, aj 30.06.2013 nie je ďaleko, dlhšie právo nájmu nemá.
Tak maľuj!
zmurka
06.05.13,02:47
Dobrý deň, chcem sa k tomuto spýtať. Viem, že nájom je chránený, len skoda, ze nie je chranene pravo slusnych ludi. Co mi moze hrozit?
Máme totiz najomcu, ktory nezaplatil uz 2x najomne, neda sa s nim spojit telefonicky ani emailom, v byte sa nezdrziava. Ake mame my vobec moznosti?
Co nam moze hrozit, ak mu posleme odstupenie od zmluvy, ze pokial do 7 dni nezaplati dlzne najomne, odstupujeme od zmluvy (mame to v zmluve uvedene), najom sa konci a mame pravo v zmysle zmluvy jeho veci vypratat.
Prosim o radu.