bruno
02.03.06,08:06
Zdravim vsetkych poradakov!
A teraz problem. Nasla som si nejake prispevky ohladne odpisov. Ale este mam otazku. S.r.o. kupila nehnutelnost - byt v 04/2005 za 2000 000, ktory prenajima. Mala by sa odpisovat 20 rokov. Ale viete mi povedat resp.vysvetlit system ratania zrychleneho odpisu. Este som to v zivote neratala a po prestudovani prispevkov v tom nemam stale jasno. Keby ste mali nejaku tabulku alebo nieco,aby som pochopila ako to funguje. System mi to sice vypocita, ale bolo by dobre, aby som vedela co rata. Dakujem velmi pekne za pomoc.
alušik
02.03.06,07:19
Celý postup je jasne napísaný priamo v zákone. Alebo potrebuješ k tomu konkrétne čísla?;)


§ 28
Zrýchlené odpisovanie hmotného majetku


(1) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa odpisovým skupinám priraďujú tieto koeficienty pre zrýchlené odpisovanie:

Koeficient pre zrýchlené odpisovanie

Odpisová v prvom v ďalších pre zvýšenú
skupina roku rokoch zostatkovú
odpisovania odpisovania cenu
1 4 5 4
2 6 7 6
3 12 13 12
4 20 21 20.

(2) Pri zrýchlenom odpisovaní sa určia odpisy z hmotného majetku takto:

a) v prvom roku odpisovania ako podiel jeho vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie platného v prvom roku odpisovania,
b) v ďalších rokoch odpisovania ako podiel dvojnásobku jeho zostatkovej ceny a rozdielu medzi priradeným koeficientom pre zrýchlené odpisovanie platným v ďalších rokoch odpisovania a počtom rokov, počas ktorých sa už odpisoval.

(3) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku po vykonaní technického zhodnotenia sa odpisy určujú takto:

a) v roku zvýšenia zostatkovej ceny ako podiel dvojnásobku tejto ceny hmotného majetku a priradeného koeficientu zrýchleného odpisovania platného pre zvýšenú zostatkovú cenu,
b) v ďalších rokoch odpisovania ako podiel dvojnásobku zostatkovej ceny hmotného majetku a rozdielu medzi priradeným koeficientom zrýchleného odpisovania platným pre zvýšenú zostatkovú cenu a počtom rokov, počas ktorých sa odpisoval zo zvýšenej zostatkovej ceny.

(4) Ročný odpis vypočítaný podľa odsekov
alušik
02.03.06,07:26
Neviem, prečo tie čísla zobrazuje tak zle, bez medzier...:confused:
bruno
03.03.06,06:23
Dakujem. Ale vies mi to ukazat na priklade?