mimuška
02.03.06,08:12
Neriešili ste niekedy čo s ročným zúčtovaním pri presune zamestnancov ?
K 1.1.2006 sme časť zamestnancov presunuli z firmy A do firmy B zmluvou o prechode pracovných pomerov.
Má im ročné zúčtovanie urobiť firma A a aj im poslat preplatky a vymahat nedoplatky?
Alebo to firma A prefakturuje (s DPH ?) firme B a ta si to vysporiada v ramci vyplatenenj mzdy za marec 2006 ?
Alebo to firma A iba spracuje a postúpi firme B-ta si to nahra do miezd - to by ale protestovali danovaci ,lebo by firma B uviedla spracovanie ročného zúčtovania a pri tom tam v roku 2005 nikto nepracoval.
Máte niekto nápad ako to riešiť alebo akúsenosť s tým ?
vopred dakujem za pomoc
mimuška
21.03.06,11:09
pekne prosím , nikto ste to ešte neriešili ?
Barbara
21.03.06,11:21
Neriešili ste niekedy čo s ročným zúčtovaním pri presune zamestnancov ?
K 1.1.2006 sme časť zamestnancov presunuli z firmy A do firmy B zmluvou o prechode pracovných pomerov.
Má im ročné zúčtovanie urobiť firma A a aj im poslat preplatky a vymahat nedoplatky?
Alebo to firma A prefakturuje (s DPH ?) firme B a ta si to vysporiada v ramci vyplatenenj mzdy za marec 2006 ?
Alebo to firma A iba spracuje a postúpi firme B-ta si to nahra do miezd - to by ale protestovali danovaci ,lebo by firma B uviedla spracovanie ročného zúčtovania a pri tom tam v roku 2005 nikto nepracoval.
Máte niekto nápad ako to riešiť alebo akúsenosť s tým ?
vopred dakujem za pomoc


ja si myslím, keď až od 1.1.2006 ste presunuli zamestnancov, tak by firma A im má spraviť ročné zúčt. dane.:p
endrju
21.03.06,11:35
Neriešili ste niekedy čo s ročným zúčtovaním pri presune zamestnancov ?
K 1.1.2006 sme časť zamestnancov presunuli z firmy A do firmy B zmluvou o prechode pracovných pomerov.
Má im ročné zúčtovanie urobiť firma A a aj im poslat preplatky a vymahat nedoplatky?
Alebo to firma A prefakturuje (s DPH ?) firme B a ta si to vysporiada v ramci vyplatenenj mzdy za marec 2006 ?
Alebo to firma A iba spracuje a postúpi firme B-ta si to nahra do miezd - to by ale protestovali danovaci ,lebo by firma B uviedla spracovanie ročného zúčtovania a pri tom tam v roku 2005 nikto nepracoval.
Máte niekto nápad ako to riešiť alebo akúsenosť s tým ?
vopred dakujem za pomoc

Mimuška, akosi komplikovane je sformulovaná otázka.

Pri mojom pochopení obsahu otázky je odpoveď takáto:

Prechod práv a povinností nemá vplyv na to, kto má vykonať ročné zúčtovanie.
Ročné zúčtovanie vykoná ten zamestnávateľ, ktorého o to požiadal zamestnanec do 15.2.
Pravidlá pre rozhodovanie o tom, ktorého zamestnávateľa môže zamestnanec požiadať o vykonanie ročného zúčtovania sú sformulované v §38 zákona o dani z príjmov. Je to najmä odsek 1.

V uvedenom príklade to nemôže byť firma B. Táto prevzala zamestnancov od firmy A až k 1.1.2006. V roku 2005 im žiadnu mzdu nevyplácala a nemôže im preto ani vykonať zúčtovanie preddavkov za rok 2005.

Prefaktúrovanie a podobné záležitosti sú v tomto prípade neaktuálne. Ide o povinnosti zamestnávateľa vyplývajúce zo zákona.

Alebo otázka smerovala niekam inam?
mimuška
21.03.06,11:38
ja si myslím, keď až od 1.1.2006 ste presunuli zamestnancov, tak by firma A im má spraviť ročné zúčt. dane.:p

tak som to aj urobila
ale teraz vlastne im firma A musi vyplatit preplatky a firma B im strhne bezny preddavok na dan
a zase sa na tom prizivia banky na poplatkoch,lebo budem posielat vyplatu aj firmy A aj z B
hm..........asi tu uz nikoho nič nenapadne :confused:.............
DanielaSL
21.03.06,11:41
Firma A im vyplatí preplatky , ale zároveň požiada o vrátenie DÚ , keďže už nemá z čoho si to vykompenzovať. Aspoň ja som to takto robila.
endrju
21.03.06,11:42
tak som to aj urobila
ale teraz vlastne im firma A musi vyplatit preplatky a firma B im strhne bezny preddavok na dan
a zase sa na tom prizivia banky na poplatkoch,lebo budem posielat vyplatu aj firmy A aj z B
hm..........asi tu uz nikoho nič nenapadne :confused:.............

Napadnúť nás asi ťažko môže niečo iné. Pravidlá určené zákonom nie je možné meniť iba preto, že by to bolo lacnejšie. S tými bankami máš v tomto prípade pravdu. Ale to sú veci medzi nebou a zemou, na ktoré nemáme vplyv.
mimuška
21.03.06,11:49
Napadnúť nás asi ťažko môže niečo iné. Pravidlá určené zákonom nie je možné meniť iba preto, že by to bolo lacnejšie. S tými bankami máš v tomto prípade pravdu. Ale to sú veci medzi nebou a zemou, na ktoré nemáme vplyv.


ja som len myslela ,či to niekto neskúšal fakturačne vysporiadať medzi firmami
firma A im sice urobi ročné zúčtovanie ,ale vyplati im to firma B a firmy si to navzajom vysporiadaju
ale to asi nie je šťastné riešenie
v každom prípade moc ďakujem za všetky rady z tejto porady a prajem ešte pekný zvyšok jarného dňa
Dadena
21.03.06,12:24
Ak vzniknú nedoplatky na dani a Vy už nevyplácate mzdy zamestnancom (A), treba tieto oznámiť príslušnému daňovému úradu v mieste bydliska zamestnanca, a ten si ich o nich vyžiada. Nemôže firma B strhávať nedoplatky na dani zamestnancom z firmy A, aj keď ide o stále tých istých. Sú to predsa dve rôzne firmy, aj keby mali spoločné sídlo, konateľa a pod. Pre DÚ sú to dva samostatné subjekty.