Karla26
29.01.13,16:13
Dobry den, neter ma o par mesiacov krst (má 7r skor sa nedalo) a ja by som velmi chcela byt krstna.. Nemam vsak birmovku, viem ze sa na to pripravuje niekolko rokov asi aj. Ale neexistuje nejaky rychlejsi proces, nejakych náuk, aby so mto mala rychlejsie??
Vdaka za kazdu odpoved.
vratnik
29.01.13,18:27
Dobrý večer, jedna možnosť by bola. Keď je pokrstený človek v ohrození života a nemal sviatosť birmovania, môže o ňu požiadať kňaza. Ale musí vyslovene požiadať, inak dostane len posledné pomazanie.
lubko6394
30.01.13,07:19
Dobrý večer, jedna možnosť by bola. Keď je pokrstený človek v ohrození života a nemal sviatosť birmovania, môže o ňu požiadať kňaza. Ale musí vyslovene požiadať, inak dostane len posledné pomazanie.

Nepoznám presne cirkevné právo, ale pripadá mi to ako blbosť.
Birmovku môže vykonať len biskup - tak ako by to mohol kňaz ? U krstu však posun dole existuje aj na laika, tiež za stanovených podmienok.
Aký význam má birmovka pre toho kto prijal posledné pomazanie ? Veď po prijatí pomazania letím do nebíčka, jedine ak by birmovka dávala krídla, ale na to máme Redbula, ktorý s vierou nemá nič spoločné.
anet
30.01.13,07:29
Ja tým záležitostiam moc nerozumiem, ale ja som krstná (krst bol v rímokatolíckom kostole) a nemám ani prvé sväté príjmanie ani birmovku.
pepsikova
30.01.13,07:31
...krstnou mamou môžeš byť aj bez birmovania...stačí , ak si pokrstená a máš 1.sväté prijímanie...ak kňaz vyžaduje aj sviatosť birmovania,by som povedala, že šikanuje,lebo cirkev neprikazuje vyslovene všetky tri sviatosti, ak ide o krstných rodičov...
pepsikova
30.01.13,07:33
Ja tým záležitostiam moc nerozumiem, ale ja som krstná (krst bol v rímokatolíckom kostole) a nemám ani prvé sväté príjmanie ani birmovku...

..áno, väčšinou stačí, ak je budúci krstný rodič pokrstený...
pinta
30.01.13,07:55
Bola som za krstnú a jediné čo bolo zo strany rímsko-kat.farára bola otázka akej som viery, ale nežiadal odo mňa potvrdenia o krste ani o birmovke.
anet
30.01.13,08:05
Áno, krstená som rímo, vydávala som sa gréko :o)
Terezia13
30.01.13,08:25
Viem, že bolo viac zmien pri prívame na prvé sväté prijímanie birmovku, sobáš. Najistejšie by bolo spýtať sa na to kňaza, ktorý bude pripravovať dieťa na birmovku.