adadean
29.01.13,16:25
Dobrý deň.
Mzdu som nevidela 3 mesiace, zamestnávateľ, stále len sľubuje - mesiac čo mesiac, že už to bude vyplatené a aj s niečím na vyše. Výpoveď nechce dať. Vo firme som len 1 rok, takže ak by som ja dala výpoveď z ÚP nedostanem nič.
Už som písala zamestnávateľovi, že už je to veľmi zlé. Čo som mala našetrené už je minuté a som v mínuse. Nemôžem brať lieky, pretože na ne nemám, nemôžem už ani cestovať k lekárom.. Nemám sa na koho obrátiť o pomoc. Stále mi chodia len upomienky o nevyplatení. Obvolávala som, písala, všetkým (poistenie, platby, ...) no len niekde sa dal urobiť odklad. Neviem, ako ďalej.
Čo zaberie? Ako to mám riešiť?
Ďakujem vopred za rady.
misoft
29.01.13,15:58
Oznámiť: http://www.safework.gov.sk/
Tr. oznámenie na zamestnávateľa pre tr. čin nevyplatenia mzdy a odstupného podľa Tr. zákona 300/2005 § 214:

§ 214
Nevyplatenie mzdy a odstupného

(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) voči viac ako desiatim zamestnancom.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.


Viem, že tebe to možno ihneď nepomôže, ale aspoň sa takto "podnikateľovi" zavarí a možno pomôžu (v budúcnosti) iným.
adadean
29.01.13,16:07
Ďakujem, za vyskúšanie nič nedám.
A môžem použiť celý paragraf aj v liste ?
misoft
29.01.13,19:38
Stačí, ak sa budeš pri podaní odvolávať na zákon a §