allimpex
02.03.06,09:19
Ahojte,
zamestnanec dávno v dochodkovom veku doteraz pracoval, od 01.01.2006 požiadal o dochodok no naďalej zostane pracovať. ešte nemá síce žiadne papiere, ale článku v pravde z 21.2. som sa dozvedela, že si nesmie už nárokovať odpočítatelnú sumu na daňovníka a tak isto platí iné odvody do sociálnej poisťovňe. Za január mu ale bola vyplatená mzda tak ako inkokedy predtým. Teraz sa blíži termín ďalšej výplaty a ja neviem, či už mám v tejto výplate zohladniť tieto skutočnosti, alebo čakať až kým mu bude priznaný dôchodok.
ďakujem za radu
zuzana
Pepa
02.03.06,09:37
Ahojte,
zamestnanec dávno v dochodkovom veku doteraz pracoval, od 01.01.2006 požiadal o dochodok no naďalej zostane pracovať. ešte nemá síce žiadne papiere, ale článku v pravde z 21.2. som sa dozvedela, že si nesmie už nárokovať odpočítatelnú sumu na daňovníka a tak isto platí iné odvody do sociálnej poisťovňe. Za január mu ale bola vyplatená mzda tak ako inkokedy predtým. Teraz sa blíži termín ďalšej výplaty a ja neviem, či už mám v tejto výplate zohladniť tieto skutočnosti, alebo čakať až kým mu bude priznaný dôchodok.
ďakujem za radu
zuzana
Nezdaniteľná časť sa neuplatňuje u dôchodcov, ktorí su poberateľmi dôchodku /akého zákon presne určuje/ k 1.1. daného roka. Ak mu bude starobný dôchodok priznaný spätne od 1.1. a on si bude naďalej uplatňovať nezdaniteľnú časť ZD vznikne mu nedoplatok dane.
A nahlas uvažujem - prečo si požiadal od 1.1. a nie od 2.1?
AnitaMartinska
02.03.06,09:49
Asi preto,lebo mu to v socialnej poistovni neporadili, ako niekomu inemu.
Ja by som mu uz prestala davat nezdanitelnu ciastku na neho,treba mu prestat strhavat na invalidne poistenie a ked donesie rozhodnutie o poberani starobneho dôchodku,tak mu prestan odvadzat na poistenie v nezamestnanosti.
Pepa
02.03.06,09:58
Asi preto,lebo mu to v socialnej poistovni neporadili, ako niekomu inemu.
Ja by som mu uz prestala davat nezdanitelnu ciastku na neho,treba mu prestat strhavat na invalidne poistenie a ked donesie rozhodnutie o poberani starobneho dôchodku,tak mu prestan odvadzat na poistenie v nezamestnanosti.
No - SP predsa nemusí poznať DZ.
Tak mu poraď ty, veď ten dátum sa dá zmeniť. My sme to už robili.
allimpex
02.03.06,11:02
Tak, to ho pošlem ho do SP, nech požiada o zmenu dátumu.
Ďakujem za radu.