mariab
29.01.13,18:34
Dobrý večer,

u jedného klienta mám došlú faktúru za kúpu nehnuteľnosti. - budovy. Zatiaľ nemám list vlastníctva, neviem urobiť ani daňové priznanie z nehnuteľnosti Moja otázka znie: zastavané plochy a nádvoria, teda najmä to nádvorie - berie sa ako súčasť patriaca k budove a odpisuje sa, alebo nádvorie je pozemok a neodpisuje sa. Nemám s tým skúsenosť a možno ten LV by mi to objasnil.
Poprosím o pomoc, kto s tým pracuje. Veľmi pekne ďakujem.
Mária B.
KEJKA
29.01.13,17:36
faktúra za nehnuteľnosť ešte nezakladá dôvod pre jej zaradenie a odpisovanie.
Potrebuješ list vlastníctva, môžeš pozrieť na katasterportal.
daň z nehnuteľnosti sa platí až v nasl. roku kedy je budova zavkladovaná na nového vlastníka.
optimistka
29.01.13,17:44
prečo fa nezakladá dôvod na zaradenie a odpisovanie budovy ?
KEJKA
29.01.13,18:37
podľa ZDP musí byť vlastníctvo zavkladované.
optimistka
07.02.13,13:46
podľa § 24/1 písm. c zákona o DzP a § 2/2 postupov účtovania odpisuje nehnuteľnosť aj daňovník, ktorý nehnuteľnosť užíva, ak vlastníctvo prechádza až vkladom do katastra - toto je pohľad daňový a účtovný odpisovania majetku z pohľadu dane z príjmov a účtovníctva
čo sa týka dane z nehnuteľnosti, tam je pre vznik DP rozhodujúce vlastníctvo už zapísané v katastri
KEJKA
07.02.13,17:44
podľa § 24/1 písm. c zákona o DzP a § 2/2 postupov účtovania odpisuje nehnuteľnosť aj daňovník, ktorý nehnuteľnosť užíva, ak vlastníctvo prechádza až vkladom do katastra - toto je pohľad daňový a účtovný odpisovania majetku z pohľadu dane z príjmov a účtovníctva
čo sa týka dane z nehnuteľnosti, tam je pre vznik DP rozhodujúce vlastníctvo už zapísané v katastrisúhlasím, ale DPPO - tam dávam dôraz na to užívanie. V praxi sa nehnuteľnosť odovzdáva, ked už je vklad povolený, v zadaní nebolo ani jedno ani druhé. V zmluvách sa vyhradzuje právo užívať nehnuteľnost až vkladom do katastra. Reálne možno zaplatením kúpnej ceny budúci vlastník dostane "kľúče", ale papierovo to málokto aj podpíše.
Osobná skúsenosť s DU - pri miestnom zisťovaní neskúmali reálny stav /kto po čase dokáže, odkedy nehnuteľnosť užíva?/, ale vychádzali z predložených písomností.
DanielaSL
12.02.13,08:58
U môjho klienta sa budova kúpila, zatiaľ sa nezaradí...ale mám otázku. Prišla faktúra za zmenu odberateľa z vodární..a mám aj poistnú zmluvu na poistenie tejto budovy. Ako by ste mi poradili zaúčtovať? Náklady ...alebo na 042?
Nandrolon
12.02.13,09:13
ak je to budova, na ktorú už bolo vydané kolaudačné rozhodnutie na určený spôsob užívania, tak deň účtovného prípadu je:
- prebratím a odovzdaním budovy do užívania
- vkladom do katastra

- berie sa dátum, ktorý nastane skôr !

- my to v praxi robíme tak, že kúpime napr. budovu alebo pozemok, dňom podpísania zmluvy si aj preberieme vec, tým pádom to hneď aj zaradíme a začneme odpisovať a vklad do katastra je napr. až za 1 mesiac /niekedy aj dlhšie/.
- ak by sa vklad do katastra neuskutočnil, sú potom presne dané postupy, ako postupovať v účtovaní.

Skôr by som sa zameral či to budete mať v poriadku z pohľadu DPH, budete si ju "samozdaňovať" - par. 69 Zákona o DPH ???
optimistka
13.02.13,06:15
pre daniela sl
ale ved ked si poistí budovu, tak predpokladám, že ju užíva, aj keď si vykoná zmenu odberateľa u vodární, tak spotrebúva vodu, tak prečo si to nezaradí do majetku prevzatím nehnuteľnosti ? ved to zákon pripúšťa
ak budova nie je v majetku, ale len na 042, tak tieto náklady nie sú súčasťou obstarávacej ceny, ja by som to riešila ako PP k ZD za obdobie, kým budova nebude zaradená v majetku
DanielaSL
13.02.13,07:00
Budovu si kúpil preto, lebo ju chce prerobiť a potom si do nej presťahovať firmu. Ale momentálne na to nemá peniaze....naskytla sa možnosť výhodnej kúpy, tak kúpil. Myslel , že ju bude ešte v roku 2012 odpisovať. Poistiť ju vraj musel.
Ivenka
13.02.13,07:06
mimotemy TO Má BYť čO ?
DanielaSL
13.02.13,07:33
Čo? Myslíš môj príspevok?
a_je_to
13.02.13,14:43
U môjho klienta sa budova kúpila, zatiaľ sa nezaradí...ale mám otázku. Prišla faktúra za zmenu odberateľa z vodární..a mám aj poistnú zmluvu na poistenie tejto budovy. Ako by ste mi poradili zaúčtovať? Náklady ...alebo na 042?
Poistku jednoznačne do nákladov, na 548. Tá nikdy nemá povahu investície, ale prevádzkového nákladu na finančnú ochranu majetku /zaradeného, aj nezaradeného/ pred väčšou škodou. Ani u nadobudnutého auta poistka, zaplatená fakticky vždy ešte pred prepisom a zaradením, nejde nikdy na 042. Faktúru od vodární ... určite je spojená aj s nejakou výmenou vodomeru, alebo aspoň s kontrolou plomby. Ale keďže ide o úkon pred zaradením, upustil by som od špekulácií, že ide o údržbu a zaúčtoval by som na 042. Najmä ak má ešte nasledovať rekonštrukcia budovy.
DanielaSL
13.02.13,17:50
Vďaka.