1janka
29.01.13,19:45
Dobrý den, chcem sa spýtať, či sa dan z MV počíta na dni využívania alebo na mesiace?
Konkrétne ohlásenie na DU bolo 21.6.2012. Dakujem.
avalik
29.01.13,19:02
Ak daňovníkovi vznikla alebo zanikla daňová povinnosť v priebehu roka 2012, je povinný
podať daňové priznanie a zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania
(do 31.1.2013). Pomerná časť dane sa pri podávaní daňového priznania k dani z motorových
vozidiel za rok 2012 vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu aj
začatých kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Novelou zákona došlo k zmene výpočtu pomernej časti dane za zdaňovacie obdobie.
Pomerná časť dane za zdaňovacie obdobie r. 2013 sa vypočíta ako súčin jednej
tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane
a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie alebo na prepravu
uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme. Daňovník je povinný pomernú časť dane
zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
1janka
29.01.13,19:07
velmi pekne dakujeeeeeem...
besttracker
08.03.13,20:03
Dobrý deň
Tato téma ma tiež zaujma,a mam v nejak chaos,a chcem sa uistiť ci som pochopil:Z novelizacie od 1.1.2013 sa platy iba za dni kedy sa vozidlo skutocne pouzivalo na podnikanie ci je to v podstate mesacne ,ale len sa to platy za dni mesiaca ?uvediem pre moje lepsie pochopenie priklad : vozidlo (nakladne vozidlo typu N,nad 12T,3napravy,..) sa zacalo pouzivat na podnikanie dna 3.2.2013,vozidlo sa pouzilo,teda vozilo sa na nom pre dalsie firmy este dňa 10.2 a 22.2 ,a teda v skutocnosti zaplatim dan iba za tie 3 dni (teda 3/365 zo sumy z rocnej sadzby),alebo zaplatim za tieto jazdy v mesiaci februar (28/365 zo sumy z roznej sadzby ?)
diky za odpoved
avalik
08.03.13,20:13
Dobrý deň
Tato téma ma tiež zaujma,a mam v nejak chaos,a chcem sa uistiť ci som pochopil:Z novelizacie od 1.1.2013 sa platy iba za dni kedy sa vozidlo skutocne pouzivalo na podnikanie ci je to v podstate mesacne ,ale len sa to platy za dni mesiaca ?uvediem pre moje lepsie pochopenie priklad : vozidlo (nakladne vozidlo typu N,nad 12T,3napravy,..) sa zacalo pouzivat na podnikanie dna 3.2.2013,vozidlo sa pouzilo,teda vozilo sa na nom pre dalsie firmy este dňa 10.2 a 22.2 ,a teda v skutocnosti zaplatim dan iba za tie 3 dni (teda 3/365 zo sumy z rocnej sadzby),alebo zaplatim za tieto jazdy v mesiaci februar (28/365 zo sumy z roznej sadzby ?)
diky za odpoved

§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti (1) Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie, ak odsek 3 neustanovuje inak.
(2) Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.


§ 90
Oznamovacia povinnosť, zdaňovacie obdobie a daňové priznanie (1) Daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582#f6277878) do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582#f6277724).

§91
(7) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia a ak vznikne a zanikne daňová povinnosť v jeden deň, je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

(8) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.



teda ak sa neoznami zanik danovej povinnosti plati sa za cely rok (ak je auto v pouzivani od 1.1.) ... za rok 2013 odovzdas danove priznanie a zaplatis dan do 31.1.2014
besttracker
09.03.13,16:52
1Dara (http://www.porada.sk/member.php?u=48470)
Dobrý deň
precital som si to snat 20 krat aj tak to mi neni jasne...:eek: ,
mne sa vsetko chape dobre na prikladoch,,teda mam par nejastnosti teda priklad: vozidlo je odhlasene z Dz MV ku dnu 1.12.2012 , vozidlo pouzijem na podnikanie iba dna 07.03.2013 a 17.03.2013, oznamim Danovemu uradu do 30 dni,teda trebars 30.03.2013 koniec danovej povinosti,a toto vyuzitie vozidla ma bude stat kolko (teda kolko zaplatim na buduci rok z neho dan v danovom priznany z MV)? platbu za 2 dni teda zaplatim za vozidlo 2/365 zo sadzby dane(ci som fakt naivny..) ale nejak inac sa to vypocitava?tada v skratke otazka znie kolko ma financne bude stat,ked vozidlo sa pouzije na podnikanie len 2 dni v mesiaci,lebo v sucastnosti plati ze ci vozidlo pouzijem na podnikanie 20dni do mesiaca ,alebo 1 krat do mesiaca,tak na to vozidlo zaplatim rovnaku sadzbu,teda 1/12-tinu,teraz sa to riesi 1/365-tinou,ale nedosiel som na to ako prestne sa to berie...
Dakujem za reakciu
avalik
09.03.13,17:09
1Dara (http://www.porada.sk/member.php?u=48470)
Dobrý deň
precital som si to snat 20 krat aj tak to mi neni jasne...:eek: ,
mne sa vsetko chape dobre na prikladoch,,teda mam par nejastnosti teda priklad: vozidlo je odhlasene z Dz MV ku dnu 1.12.2012 , vozidlo pouzijem na podnikanie iba dna 07.03.2013 a 17.03.2013, oznamim Danovemu uradu do 30 dni,teda trebars 30.03.2013 koniec danovej povinosti,a toto vyuzitie vozidla ma bude stat kolko (teda kolko zaplatim na buduci rok z neho dan v danovom priznany z MV)? platbu za 2 dni teda zaplatim za vozidlo 2/365 zo sadzby dane(ci som fakt naivny..) ale nejak inac sa to vypocitava?tada v skratke otazka znie kolko ma financne bude stat,ked vozidlo sa pouzije na podnikanie len 2 dni v mesiaci,lebo v sucastnosti plati ze ci vozidlo pouzijem na podnikanie 20dni do mesiaca ,alebo 1 krat do mesiaca,tak na to vozidlo zaplatim rovnaku sadzbu,teda 1/12-tinu,teraz sa to riesi 1/365-tinou,ale nedosiel som na to ako prestne sa to berie...
Dakujem za reakciu

ok ... tak ideme tvoj priklad

pouzitie 7.3.2013 - den vzniku a zaroven den zaniku danovej povinnosti - do 30 dni posles oznamenie o zaniku ... uvedies datum zaniku danovej povinnosti datum 7.3.2013

pouzitie 17.3.2013 - den vzniku a zaroven den zaniku danovej povinnosti - do 30 dni posles oznamenie o zaniku ... uvedies datum zaniku danovej povinnosti datum 17.3.2013

ak pocas roka uz nebudes pouzivat vozidlo na podnikanie, v januari 2014 vyplnis danove priznanie a vypocitas dan:
rocna sadzba/365 * pocet dni kedy vozidlo podliehalo danovej povinnosti (v tomto pripade 2 dni)
dan uhradis v januari 2014

ako dokaz bude v pripade kontroly danovy urad pravdepodobne skumat knihy jazd, cestovne prikazy ...
besttracker
09.03.13,20:32
1Dara (http://www.porada.sk/member.php?u=48470) -ďakujem za vyjastnenie, uz som to pochopil,sa mi nechcelo verit žeby politici spravili nieco vyhodnejsie pre male firmy :D ale mylil som sa ...