Nerghal
02.03.06,08:32
Zdravim...som student a chcel by som si dat zivnost...mam preto par otazok, na ktore som sice dostal uz par odpovedi inde, ale chcel by som pre uplnost informacii to vsetko mat naraz na jednom mieste :) takze

1. chcem podnikat v oblasti webdesign/reklama - vztahuje sa na to napr. Autorsky zakon a vyplyvaju z toho nejake vyhody?
2. ked som student a budem musiet platit dan, pretoze moj prijem presiahne urcitu rocnu sumu, budem moct poziadat o vratenie dane ako napr. ked niekto robi na studentsku dohodu?
3. vyplyvaju nejake vyhody z toho ze budem student - zivnostnik?
4. ako je to s rodinnymi pridavkami, ktore dostavaju moji rodicia? budu ich dostavat nadalej, alebo ich budem moct dostavat ja?
5. ak prekrocim urcitu rocnu sumu, po ktorej budem musiet platit dan, mozem ju zrazit dole kupou tovaru, ktory ma nieco spolocne s mojim podnikanim do nakladov? (pc, notebook, digi fotoaparat, software)
6. ako je to s platenim do socialnej a zdravotnej poistovne ? kolko budem musiet platit? a bude to uz prvy rok?

to je asi vsetko, na co si teraz spomeniem...keby ste mali este nejake tipy, tak ich mozete dopisat - chcem byt na cistom
Nerghal
15.03.06,06:41
haloooooooooo prosim niekto mi odpowedzte
Daska
15.03.06,19:27
...
2. ked som student a budem musiet platit dan, pretoze moj prijem presiahne urcitu rocnu sumu, budem moct poziadat o vratenie dane ako napr. ked niekto robi na studentsku dohodu?
Kazdy manarok na odpocitatelnu polozku toho roku je to:90 816,-
Uplatnis si ju v DP za rok 2006 do konca marca 2007 a az tam budes vidiet ci budes platit nejake dane alebo nie....


... 4. ako je to s rodinnymi pridavkami, ktore dostavaju moji rodicia? budu ich dostavat nadalej, alebo ich budem moct dostavat ja?
Myslim ze pokial si student nemali by o pridavky prist..., ale to je len moj nazor...

... 5. ak prekrocim urcitu rocnu sumu, po ktorej budem musiet platit dan, mozem ju zrazit dole kupou tovaru, ktory ma nieco spolocne s mojim podnikanim do nakladov? (pc, notebook, digi fotoaparat, software)
Samozrejme, mozes si uplatnit alebopausalne vydavky ak sa ti to oplati, v tomto pripade evidujes len prijmy, ale bo si budes uplatnovat skutocne vydavky, nie len na majetok ktory pises, ale aj ine vsetko co suvisi s tvojim podnikanim...

...6. ako je to s platenim do socialnej a zdravotnej poistovne ? kolko budem musiet platit? a bude to uz prvy rok?.....
Do socialnej budes povine platit az vtedy ked tvoj prijem bude vacsi ako 12-nasobok minimalnej mzdy, pre rok 2005 plati 82800, pre rok 2006 zatial nevieme, nakolko min. mzda sa upravuje vzdy k 1. 10.
Do ZP zatial ako student platit nemusis, ale v rocnom zuctovani ZP, ktore budes robit v roku 2007 si doplatis 14% z tvojho vymeriavaceho zakladu min. z min. mzdy ak tvoj prijem bude vacsi ako polovica min. mzdy...

Dufam ze je to dost zrozumitelne...
stuko
15.03.06,19:36
Zdravim...som student a chcel by som si dat zivnost...mam preto par otazok, na ktore som sice dostal uz par odpovedi inde, ale chcel by som pre uplnost informacii to vsetko mat naraz na jednom mieste :) takze

1. chcem podnikat v oblasti webdesign/reklama - vztahuje sa na to napr. Autorsky zakon a vyplyvaju z toho nejake vyhody?
2. ked som student a budem musiet platit dan, pretoze moj prijem presiahne urcitu rocnu sumu, budem moct poziadat o vratenie dane ako napr. ked niekto robi na studentsku dohodu?
3. vyplyvaju nejake vyhody z toho ze budem student - zivnostnik?
4. ako je to s rodinnymi pridavkami, ktore dostavaju moji rodicia? budu ich dostavat nadalej, alebo ich budem moct dostavat ja?
5. ak prekrocim urcitu rocnu sumu, po ktorej budem musiet platit dan, mozem ju zrazit dole kupou tovaru, ktory ma nieco spolocne s mojim podnikanim do nakladov? (pc, notebook, digi fotoaparat, software)
6. ako je to s platenim do socialnej a zdravotnej poistovne ? kolko budem musiet platit? a bude to uz prvy rok?

to je asi vsetko, na co si teraz spomeniem...keby ste mali este nejake tipy, tak ich mozete dopisat - chcem byt na cistom

1.) Pokial webdesignom rozumieme aj tvorbu webstranok tak ano, chcem upozornit, ze cinnost autorstva nie je povazovana za zivnost, ale v zmysle osobitnych zakonov
2:)Odpocitatelna polozka je zachovana aj pre zivnostnikov podobne ako pri dohodach
3:) Ako zivnostinik, ci si student, nestudent, mas rovnake prava a povinnosti ako ktorykolvek iny zivnostnik, ako vyhodu mozeme spomenut, ze ak si student denneho studia nemusis platit preddavky na zdravotne poistenie
4:)Rodinne pridavky rodicom zostanu
5:)Nakladove polozky si nozes robit, bud skutocne a vedies uctovnictvo, ale percentom - pausalne 40 % vedies potom len evidenciu
6:) Prvy rok do socialky neplatis nic, potom sa to ukaze na zaklade prijmov za rok 2006 co sa tyka zdravotnej poistovne ak vymeriavaci zaklad pre teba ako studenta bude nad 40 000 ,- platis poistne 14 % , este chcem upozornit, ze pre zivnostnika sa vypocita vymeriavaci zaklad po odpocitani vydavkov a pripadnych povinnych odvodov ako suma deleno 2,14 a nasledne s tejto sumy odvedies 14 % odvod. ak vym. zaklad ako student budes mat nizsi ako 40 000 tak nic neplatis