wensdy2
29.01.13,18:49
Dobrý deň, prosím Vás je možné aby skupina piatich živnostníkov pracujúcich v stavebníctve vystavovala faktúry za odvedenú prácu každý mesiac na toho istého živnostníka, a ten túto prijatú sumu následne každý mesiac refakturoval svojim štyrom kolegom? Potrebujem zistiť, ak sa takto môžu refakturovať príjmy z podnikania, je potrebné strážiť si hranicu zárobku 50000 € aby sa daný živnostník nestal platiteľom DPH alebo sa mu využitím refakturácie príjmy kolegov odpočítajú a do daňového priznania uvádza len zvyšný príjem napr. 15000 €. Ďakujem.
Mila123
29.01.13,17:53
prečo je tá následná refakturácia?
wensdy2
29.01.13,17:58
Aby nemal príjmy v daňovom priznaní 50000 len tých skutočných asi 14 ktorých zarobil.
Mila123
29.01.13,18:04
Aby nemal príjmy v daňovom priznaní 50000 len tých skutočných asi 14 ktorých zarobil.
ako teraz nechápem, keď mám raz príjem 50 000 € ako sa ho zbavím? tým, že ho refakturujem????

nechápem.....
wensdy2
29.01.13,18:09
Lenže to nie je len jeho príjem ale príjem celej skupiny - piatich ľudí. Takýto postup poradila mojej účtovníčke pani z daňového úradu - vraj aby majiteľ pre ktorého pracujú nemusel každý mesiac vystavovať množstvo faktúr, len jednu a ten dotyčný živnostník prijatú sumu refakturuje svojim štyrom kolegom a takto áno, by sa mal zbaviť príjmu.
Mila123
29.01.13,18:09
konkrétnejšie.....
Xanti
29.01.13,18:10
A to ich nenapadlo sa striedať každý mesiac? To furt jednému vystavovali fa? Strašné.
Mila123
29.01.13,18:10
Lenže to nie je len jeho príjem ale príjem celej skupiny - piatich ľudí. Takýto postup poradila mojej účtovníčke pani z daňového úradu - vraj aby majiteľ pre ktorého pracujú nemusel každý mesiac vystavovať množstvo faktúr, len jednu a ten dotyčný živnostník prijatú sumu refakturuje svojim štyrom kolegom a takto áno, by sa mal zbaviť príjmu.
tí chlapi tvoria združenie FO????
Xanti
29.01.13,18:13
tí chlapi tvoria združenie FO????Pochybujem,
ale je bežná prax, že faktúruje len jeden odberateľovi za všetkých, a tí ostatní potom faktúrujú jemu koľko mali vyrobené ... ale fakt sa mali striedať, v tom faktúrovaní odberateľovi aj ked podla mna mali každý svoje faktúrovať rovno.
Xanti
29.01.13,18:15
Aby nemal príjmy v daňovom priznaní 50000 len tých skutočných asi 14 ktorých zarobil.No bohužial ale príjmy v DP bude mať stále 50000 eur ... na strane príjmov .. a na strane výdavkov budú tie faktúry od kolegov 36000 eur ... to nijak neponížiš ...
wensdy2
29.01.13,18:17
Neviem čo je združenie FO ale majú medzi sebou uzatvorené zmluvy kde je uvedené, že sa bude takýmto spôsobom každý mesiac fakturovať. Nikto tento spôsob nepozná len tá účtovníčka a pani z daň. úradu. Tak pre istotu skúšam overiť aj tu, či už o takomto postupe niekto počul. Ďakujem Vám za odpovede.
Mila123
29.01.13,18:21
a stal sa platiteľom DPH.....
tá účtovníčka si našla oporu v zákone???? pochybujem.....
raz keď vystavil faktúry a dostal zaplatené je to príjem.......a následne ním zaplatení ostatní chlapi sú jeho výdavkom......nejedná sa o závislú činnosť ????
marjankaj
29.01.13,18:23
ako teraz nechápem, keď mám raz príjem 50 000 € ako sa ho zbavím? tým, že ho refakturujem????

nechápem.....
Aj ja som si myslel, že refakturovať možno iba výdavky.:eek: Asi by som sa mal ísť doškoliť.:confused:
Mila123
29.01.13,18:26
Aj ja som si myslel, že refakturovať možno iba výdavky.:eek: Asi by som sa mal ísť doškoliť.:confused:
nič sa nedá robiť....ja tu vidím medzery......
marjankaj
29.01.13,18:29
Lenže to nie je len jeho príjem ale príjem celej skupiny - piatich ľudí. Takýto postup poradila mojej účtovníčke pani z daňového úradu - vraj aby majiteľ pre ktorého pracujú nemusel každý mesiac vystavovať množstvo faktúr, len jednu a ten dotyčný živnostník prijatú sumu refakturuje svojim štyrom kolegom a takto áno, by sa mal zbaviť príjmu.
No tá pani z daňového úradu je zrejme vyškolená.
Veď ten majiteľ nemusí vystavovať žiadnu faktúru.:eek:
Teraz nech mu poradí, aby zrušil živnosť. Inak bude platiteľom DPH. A asi už dávno mal byť.:mee:
To je teda "materiál" na tých daňových úradoch.:rolleyes:
marjankaj
29.01.13,18:34
Takže by sa mi to školenie zišlo?
Xanti
29.01.13,18:35
No Janko,
kto tomu nerozumie lahko sa popletie :) mimotemy tam namiesto vystavovať .. malo byť prijímať zrejme ... :D ale fakt niekde sú ozajstný "odborníci" hehe
marjankaj
29.01.13,18:38
A potom sa povie: "Babo raď!"
marjankaj
29.01.13,18:43
tí chlapi tvoria združenie FO????
Už len to by chýbalo.:eek: Všetci by sa museli zaregistrovať ako platitelia DPH.:confused:
Xanti
29.01.13,18:44
No šak baba radila, možno radila dobre a oni pochopili zle. Aj to sa stáva. Šak niekedy človek tie rady musí ako verkllík dokola opakovať. :D
Mila123
29.01.13,18:44
Už len to by chýbalo.:eek: Všetci by sa museli zaregistrovať ako platitelia DPH.:confused:
to áno....ale ak by sa dohodli, iba jeden by podával DP k DPH
Xanti
29.01.13,18:45
Zrejme áno Janko, a nielen tebe :D ale všetkým ostatným tiež.
wensdy2
29.01.13,18:46
Nedosiahol presne 50000, platcom DPH sa nestane. Len zbieram informácie aby sme postupovali správne.
Xanti
29.01.13,18:47
Ta to si už robíš srandu holka ... nemblázni bo dopletieš ... :)
Xanti
29.01.13,18:51
Nedosiahol presne 50000, platcom DPH sa nestane. Len zbieram informácie aby sme postupovali správne.No dúfam že ste postupovali .. odberateľ A,
tvoj živnostník B ,
ostatný živnostníci , C, D, E, F

Živnostník B, vystavil fa ... A ... v tej fa sú všetky práce všetkých SZCO.
živnostníci C, D, E, F vystavili fa za práce živnostníkovi B.

Dúfam, že takto to robili celý rok, a žiadna refakturácia sa nekonala, lebo to si ani technicky ani zákonne refakturáciu neviem predstaviť
marjankaj
29.01.13,18:53
Nedosiahol presne 50000, platcom DPH sa nestane. Len zbieram informácie aby sme postupovali správne.
No 14000 krát 5 je 70000.:eek:
A nemusí to byť 50000 na platiteľa DPH stačí 49790.
Mila123
29.01.13,18:53
Nedosiahol presne 50000, platcom DPH sa nestane. Len zbieram informácie aby sme postupovali správne.

nemusíš 50 000 € iba 49 790 eur
podľa § 4 zákona č. 222/2004 v pl. znení
wensdy2
29.01.13,19:01
Už ma nechytajte na detailoch, ja nie som účtovník. Nepresiahli sme 49 790 €. A postup mal byť B faktúroval A za C,D,E,F a následne mal B refaktúrovať C,D,E,F. Vraj on mal byť ten kto tie refaktúry pre C,D,E,F vystaví nie ich prijímať. Ale zrejme sme mali chybné informácie.
Mila123
29.01.13,19:02
Už ma nechytajte na detailoch, ja nie som účtovník. Nepresiahli sme 49 790 €. A postup mal byť B faktúroval A za C,D,E,F a následne mal B refaktúrovať C,D,E,F. Vraj on mal byť ten kto tie refaktúry pre C,D,E,F vystaví nie ich prijímať. Ale zrejme sme mali chybné informácie.
zrejme????
myslím si , že na betón určite
Xanti
29.01.13,19:05
Už ma nechytajte na detailoch, ja nie som účtovník. Nepresiahli sme 49 790 €. A postup mal byť B faktúroval A za C,D,E,F a následne mal B refaktúrovať C,D,E,F. Vraj on mal byť ten kto tie refaktúry pre C,D,E,F vystaví nie ich prijímať. Ale zrejme sme mali chybné informácie.A ako ich mal refaktúrovať_? Čo by tam napísal?

Lebo napríklad uvediem príklad na pochopenie. Osoba A má budovu, prenajíma ju osobe B. A elektrárne E faktúrujú osobe A elektriku xx € ... osoba A túto elektriku refakturuje osobe B za xx € .. teda len posunie faktúru ako keby dalej.

To čo ste robili teda alebo sa pokúšate urobiť vy je totálny blud... osoby CDEF musia vystaviť faktúry osobe B ..
A osoba B
bude mať odoslané FA firme A ... 50000 e
a prijaté FA od CDEF ... 36000 e
marjankaj
29.01.13,19:07
Už ma nechytajte na detailoch, ja nie som účtovník. Nepresiahli sme 49 790 €. A postup mal byť B faktúroval A za C,D,E,F a následne mal B refaktúrovať C,D,E,F. Vraj on mal byť ten kto tie refaktúry pre C,D,E,F vystaví nie ich prijímať. Ale zrejme sme mali chybné informácie.
To sa nesleduje za kalendárny rok, ale za posledných 12 mesiacov. A každý mesiac. Teda mohol si to prekročiť napríklad aj v októbri. Teda od 1.10.2011 do 30.9.2012.:eek:
marjankaj
29.01.13,19:09
A ako ich mal refaktúrovať_? Čo by tam napísal?


No predpokladám, že oni nevedia písať, tak tie faktúry vystavil v ich mene na seba.:rolleyes:
wensdy2
29.01.13,19:15
Užitočná informácia ale tiež sa nás netýka.
wensdy2
30.01.13,08:20
Takže účtovníci, vysmievate sa niečomu čo nemáte overené. Už druhá kontrolórka práve potvrdila, že takýto postup je možný, pokiaľ je v zmluve uvedené, že sa na práci podieľajú spoločne a prijaté peniaze si následne navzájom refakturujú. Ale aj tak Vám všetkým ďakujem, že ste mojej otázke venovali čas a svoje vedomosti. Ďakujem.
Xanti
30.01.13,08:22
Takže účtovníci, vysmievate sa niečomu čo nemáte overené. Už druhá kontrolórka práve potvrdila, že takýto postup je možný, pokiaľ je v zmluve uvedené, že sa na práci podieľajú spoločne a prijaté peniaze si následne navzájom refakturujú. Ale aj tak Vám všetkým ďakujem, že ste mojej otázke venovali čas a svoje vedomosti. Ďakujem.
Dám Ti otázku, čo napíše szčo B, do refaktúry CDEF ... čo napíše aké znenie? Nemôže nič ... lebo faktúry musia vystaviť na práce CDEF na szčo B

A prilep vyjadrenie kontrolorky tu na poradu aby sme sa poučili, a hlavne ma zaujíma čo napíše do znenia tej faktúry.
wensdy2
30.01.13,08:40
Dnes idem za ňou, večer napíšem znenie faktúry.
marjankaj
30.01.13,12:26
Takže účtovníci, vysmievate sa niečomu čo nemáte overené. Už druhá kontrolórka práve potvrdila, že takýto postup je možný, pokiaľ je v zmluve uvedené, že sa na práci podieľajú spoločne a prijaté peniaze si následne navzájom refakturujú. Ale aj tak Vám všetkým ďakujem, že ste mojej otázke venovali čas a svoje vedomosti. Ďakujem.
A o ktorom roku hovoríš? 2012?
Veď to si ešte nemohol mať kontrolu.:eek:
wensdy2
30.01.13,19:17
Je jasné, že sme kontrolu nemali ale hovorím, že sme sa na správnosť tohto postupu u kontrolórky informovali, ale keďže som tu všetkým len na smiech, nebudem už písať nič o tejto záležitosti. Žiadala som Vás o radu, Váš výsmech nie je na mieste.
Xanti
11.02.13,06:00
No kočka, prešli pomaly dva týždne ako to je s tou refundáciou. Čo ti povedala tá kontrolorka? Som zvedavá, na to znenie faktúry .. ako to napíše živnostník B , živnostníkom CDEF ...