Luba
29.01.13,19:25
Rada by som sa opýtala:

Študentka denného štúdia bude mať počas roka 2013 občasné príjmy na základe zmlúv o dielo:

Aké jej z toho plynú povinnosti?

- podanie daňového priznania
- odvody do SP ??? :confused:
- odvody do ZP ??? :confused:

Hľadala som už všade, nikde nie sú k tejto problematike na rok 2013 informácie.

Ďakujem pekne.
Mila123
29.01.13,18:27
čo je to za príjem? má na tieto zmluvy aj nejaké oprávnenie?
Luba
30.01.13,08:16
Je to príjem za manažovanie kapely a vystúpenie kapely, ktorý bude ďalej prerozdelený jej členom a čast si ponechá uvedená študentka.
Na zmluvy nemá oprávnenie ani neviem o tom, že by bolo oprávnenie treba.
ďakujem
martin33AA
30.01.13,15:55
Zaujímavá "zmluva o dielo" - podľa komentára luby o 10.16 je to skorej "Zmluva o poskytovaní manažerskych služieb" :-)
Každopádne - sa sčítajú príjmy z tejto činnosti a je. Ak nebude mať iné prijmy ovšem aj tak vyplna "B" formulár.
Luba
31.01.13,07:35
V poriadku, v úvode som uviedla, že daňové priznanie sa podáva, to je samozrejmé. Mňa však zaujímajú odvody do poisťovní, či sú aplikovateľné v tomto prípade.

ďakujem
Luba
01.02.13,10:16
Pre všetkých, ktorým to v budúcnosti pomôže:
informácie overené s VŠZP, Soc Poi a DÚ:
Príjmy na základe zmluvy o dielo sa pre účely DPFO kategorizujú v ZoDP pod § 6, ods.2, bod a. a teda sa nejedná o príležitostný príjem, ktorý by bol nezdaňovaný. Preto sa takáto osoba musí registrovať pre DIČ na DÚ. Následne do 8 dní od registrácie musí sa registrovať v Zdravotnej poisťovni, kde sa ako študent môže dohodnúť, či si chce platiť dobrovoľne v ľubovoľnej výške preddavky na ZP, alebo preddavky nebude platiť vôbec (ako študent, za ktorého ZP platí štát, má takúto možnosť). Zdr.poi. v nasledujúcom ročnom zúčtovaní ZP podľa dosiahnutých príjmov tejto osoby vypočíta, či je potrebné uhradiť nedoplatok (ak by podľa dosiahnutých príjmov bol mal platiť vyššie preddavky, než zaňho platil štát) a informuje túto osobu.
Do Soc.poi. sa registruje takáto osoba len v prípade, že jej príjmy presiahli za rok 2013 hranicu stanovenú Soc. poi. 1.1.2014. Vtedy sa registruje do Soc Poi a od 1.7.2014 bude mesačne platiť aj SP, či je študent, alebo nie. Toto sa posudzuje len podľa výšky dosiahnutých príjmov za daný rok.
Zauzana
01.03.13,19:09
Lubka, súhlasím, pokiaľ píšeš o zmluve o dielo uzatvorenej podľa Autorského zákona...poznáme ešte zmluvy o dielo uzatvorené podľa Občianskkého alebo Obchodného zákona
Zauzana
01.03.13,21:16
...a ešte dodám k tejto téme, že priležitostné príjmy podľa par. 8 odst. 1a patria medzi tzv. pasívne príjmy a NEDÁ sa teda odpočítať tzv. daneprostné minimum /NČZD/, takže priznaná suma sa "na tvrdo" zdaňuje...
JanaSys
17.08.13,14:58
Lubka, kde si to našla? Myslím si to isté ako Zauzana, ale bohužiaľ na DU mi tiež povedali, že sa študent musí zo Zmluvy o dielo do 1 mesiaca registrovať kvôli DIČ, bez ohľadu na to, že je to jednorazový príjem a že nebude podávať DP. Dokonca chcú kópiu zmluvy. Ďakujem
marjankaj
17.08.13,15:49
Myslím, že v tomto prípade má DU pravdu. Ide o príjem za umelecký výkon(vystúpenie kapely) a teda sa posudzuje podľa autorského zákona. §6 ods. 2a.
Ale je nelogické, aby celý príjem sa zarátal tej študentke a potom to rozdelila medzi ostatných.

Ak by išlo o dielo podľa občianskeho zákonníka(jednorazový príjem §8), tak nevidím dôvod registrovať sa na DU. Napríklad vybetónovať kúsok chodníka.