over
29.01.13,20:20
mam taky problem,dva domy vedla seba a len jeden prejazd.V prejazde nieje ziadne vecne bremeno,sused ma pri svojom dome asi meter chodnicek ku svojmu domu a ostatok prejazdu je moj.Prejazd konci na konci oboch domov a potom uz si kazdy zabocuje do svojho pozemku,no bolo to tak az doteraz kim si sused nepostavil na konci svojho domu este mur a zacal prechadzat autom do mojho pozemku co uz mu umoznit nechcem,povedal som mu ze si pri konci prejazdu chcem ohradit svoj pozemok ale on tim ze si vymuroval ten mur nema sa ako dostat autom na svoj pozemok pricom doteraz mal ale si ho sam zamedzil.Ak by to dal sused na sud ze mu znemoznujem prejazd na jeho pozemok,uspel by?Ked ako pisem chodnik k domu ma ale autom pristup si sam znemoznil.a mam pravo si ja zahradit aj v prejazde svoju cast?

:confused:
Mária27
29.01.13,19:56
Neviem, či si to správne predstavujem, ale ak ten pozemok je len tvoj bez vecného bremena (práva prejazdu), nemusíš mu umožniť po tvojom pozemku ani ten prejazd.

Ak by dal sused záležitosť na súd, mohol by súd zriadiť vecné bremeno len v nevyhnutnej časti. Ty môžeš argumentovať na súde tak ako tu, nech si odstráni múrik.

Zriadenie vecného bremena nemusí byť bezplatné, žiadaj si jednorazovú odmenu alebo opakujúcu sa pravidelnú (napr. mesačnú) odmenu - akoby nájomné. Môžete sa dohodnúť aj na spoluvlastníctve prejazdu s tým, že ti polovicu plochy prejazdu nahradí pozemkom vzadu ... a pod.

občiansky zákonník § 151o

(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
misoft
29.01.13,19:58
Toto je dôležité:

mam taky problem,dva domy vedla seba a len jeden prejazd.V prejazde nieje ziadne vecne bremeno,sused ma pri svojom dome asi meter chodnicek ku svojmu domu a ostatok prejazdu je moj.Prejazd konci na konci oboch domov a potom uz si kazdy zabocuje do svojho pozemku,no bolo to tak az doteraz kim si sused nepostavil na konci svojho domu este murik a zacal prechadzat autom do mojho pozemku co uz mu umoznit nechcem,povedal som mu ze si pri konci prejazdu chcem ohradit svoj pozemok ale on tim ze si vymuroval ten murik nema sa ako dostat autom na svoj pozemok pricom doteraz mal ale si ho sam zamedzil.Ak by to dal sused na sud ze mu znemoznujem prejazd na jeho pozemok,uspel by?Ked ako pisem chodnik k domu ma ale autom pristup si sam znemoznil.a mam pravo si ja zahradit aj v prejazde svoju cast?
Ide o to, či má aj iný spôsob, ako sa dostať na vlastný pozemok - ak má (napr. z inej strany, inej cesty a pod.) - nie si povinný mu to umožniť. V opačnom prípade - žiaľ - musíš strpieť prejazd, ale môžeš - nakoľko nie je vecné bremeno na pozemku, prípadne bremeno prechodu - žiadať od neho finančné vyrovnanie za užívanie tvojho pozemku.
Preštuduj http://www.parcela.sk/vecne_bremeno.html
Mária27
29.01.13,20:02
V tom článku ešte chýba tento tretí odsek doplnený v zákonníku do § 151o