SofoKola
29.01.13,21:33
Dobry den.

Chcem poprosit o radu najlepsie niekoho pravne znaleho.

- Moja znama si chcela prenajat byt,
- zaplatila zalohu uz mesiac vopred pred prevzatim,
- tesne pred prevzatim bytu vsak nakoniec byt z osobnych dovodov nemohla prevziat.
- podla zmluvy by jej zalohu mal prenajimatel vratit avsak ten trva na tom ze zaloha mu prepada v jeho prospech kedze mali s mojou znamou emailovu komunikaciu v ktorej mu ona prislubila, ze depozit mu necha ak byt neprevezme, k comu nakoniec doslo. Ona tak vsak ucinila na zaklade slabeho pravneho povedomia a faktu ze si myslela, ze na zaklade zmluvy prenajimatel ma v tomto pripade na depozit narok, co vsak podla zmluvy nema. Teda mu vlastne darovala nemalu sumu penazi za nic..

- prenajimatel si je vedomy, ze nema na peniaze podla jeho vlastnej zmluvy narok, avsak
trva na tom, ze si ich necha, a mysli si, ze emailova komunikacia je v tomto pripade relevantna a obstala by aj na sude.


Moje otazky: Je viacero variant co sa moze stat:

1. Zmluva neprevzatim bytu najomcom zanika.
V tomto pripade prenajimatel sa asi spolieha na emailovu komunikaciu, medzi nim a najomcom kde mu ona (na zaklade vlastnej nevedomosti) prislubila, ze mu depozit prepadne ak byt neprevezme.

2. Zmluva nezanika a trva, v tomto pripade ma prenajimatel povinnost po skonceni najmu depozit vratit. Najomca ma vsak povinnost prevziat byt a platit min 3 mesiace najomne (trojnasobok depozitu). Co pre najomcu nieje mozne. Z dovodu v zmluve obsiahnutej 3 mesacnej vypovednej lehoty.

Otazky:
1.Ma narok na depozit prenajimatel ak mu to v emailoch slubila?
2.Ak si byt neprevzala, nezanika tym zmluva automaticky?
2a. Pripadne nezanikne vtedy ak uz tam prenajimatel ma dalsieho najomcu a teda moja znama ho nemoze uzivat.
tictac7
29.01.13,20:36
a toto je načo dobré?! Pokračuj tam, kde je diskusia a nezakladaj novú tému :mad:

http://www.porada.sk/t208751-spor-o-fin-zalohu-depozit-medzi-prenajimatelom-a-najomcom.html
SofoKola
30.01.13,13:45
Myslel som, ze to patri sem, admin moze to druhe vlakno kludne zmazat kedze je v nespravnej sekcii. Som tu novy tak snad sa nic nestalo :)