zuzanalu
29.01.13,21:47
Ahote poraďáci,

moja kamoška má syna, ktorý programuje web stránky. Chcel by to nejak zlegalizovať a urobiť živnosť, alebo s.r.o.

Moja otázka je, či to nie je nebezpečné z pohľadu zodpovednosti za škodu pokiaľ by mal len živnosť?
Aké sú presné názvy predmetov podnikania, ktoré bude potrebovať? Malo by tam byť niečo ohľadom web stránok, webhosting, správa serverov, databázy.

Ďakujem
I. V. B.
30.01.13,12:17
Hlavne netreba stresovat.

1. Neviem ako pride mlady chalan k 333€ na zaciatok podnikania.

2. Staci mu jedna volna zivnost: 23.1 Počítačové služby
Pozrite si aktualny zoznam zivnosti napriklad aj tu: http://ivb.sk/zivnosti-download/
Celkove naklady a zaciatok podnikania = 5€

3. Na fakture bude mat uvedene: Spracovanie grafickych navrhov webovych stranok.
Ak poskytuje aj sluzby weboveho servera tak si samozrejme zalohuje data vytvorenych stranok

4. Garancie: Kedze si fakturuje graficky navrh - aky postih by z toho vyplynul? Vystavenie faktury je predsa suhlas klienta o
vyzore ci funkcnosti danej stranky a je dostatocnym dokumentom dvoch "rozumnych" stran.

5. Garancia2: 100% UpTime servera garantovat tretia strana nebude. Tak preco by si mal grafik toto davat do svojej faktury.
Bol by hlupy.

6. Ak je dotycny sikovny nech mi posle (http://ivb.sk) svoje referencie. Sikovnych grafikov nikdy nie je dost.
uctovnik2006
30.01.13,18:39
Ahoj Zuzanalu,


Odpovedám ešte raz, pretože môj predchádzajúci príspevok bol zmazaný. Zrejme z dôvodu, že som sem dal odkaz na stránku spoločnosti, ktorá zakladá sro (?). Tak to skúsim ešte raz a bez odkazu, pretože mám iný názor ako IVB.

To čo popisuješ rozhodne nie je "Spracovanie grafickych navrhov webovych stranok" ako uvádza IVB, a never ani tomu, že mu stačí jedna voľná živnosť.


Zakladaniu spoločností a právnemu poradenstvu sa aktívne venujeme 13 rokov. Výraznú časť našich klientov tvoria práve začínajúce IT spoločnosti, takže v tejto oblasti sme naozaj doma. Nehovorím len o zakladaní spoločností, ale tiež o licenčných zmluvách, autorskom práve, ochrane osobných údajov, obchodných podmienkach pre eshopy a podobne.

Jednoznačne mu radíme s.r.o., práve kvôli obmedzenému ručeniu. Veľmi jednoduchý príklad - môže sa stať, že web stránka spôsobí zákazníkovi nejakú škodu tým, že sa do nej niekto nabúra (heknú ju) a poškodí meno klienta, ktorý bude súdiť dodávateľa. Alebo bude stránka nedostupná a klient sa bude domáhať ušlého zisku.

Môže sa stať hocičo, preto treba mať dobré zmluvy a s.r.o. namiesto živnosti.




Predmety podnikania, ktoré odporúčame:


kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu
sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb.
reklamné a marketingové služby
prieskum trhu a verejnej mienky
počítačové služby
služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov

služby súvisiace s produkciou filmov a videozáznamov.




Ja rozumiem, že v začiatkoch podnikania je každé ušetrené euro dobré. A práve preto som spomenul ponuku http://www.iserver.sk/pomoc-zacinajucim-podnikatelom, určenú presne takýmto IT klientom. Za 279 Eur s DPH mu založia spoločnosť, plus získa server zadarmo a poradenstvo.
kom0dus
30.01.13,23:10
Počítačové služby mu stacia. IVB radi spravne.
kom0dus
30.01.13,23:17
Jednoznačne mu radíme s.r.o., práve kvôli obmedzenému ručeniu. Veľmi jednoduchý príklad - môže sa stať, že web stránka spôsobí zákazníkovi nejakú škodu tým, že sa do nej niekto nabúra (heknú ju) a poškodí meno klienta, ktorý bude súdiť dodávateľa. Alebo bude stránka nedostupná a klient sa bude domáhať ušlého zisku.

Môže sa stať hocičo, preto treba mať dobré zmluvy a s.r.o. namiesto živnosti.

A práve preto som spomenul ponuku http://www.iserver.sk/pomoc-zacinajucim-podnikatelom, určenú presne takýmto IT klientom. Za 279 Eur s DPH mu založia spoločnosť, plus získa server zadarmo a poradenstvo.

blbosť.

to je to isté, akoby výrobca audi zodpovedal za to, že ja niekde na svojom audi narazim a od vyrobcu budem narokovať ušlý zisk.

Ako s.r.o aj živnostník vytvára a podpisuje zmluvy. Je len na ňom, ako bude koncipovať svoju.

Ale naspäť k otázke,
pani hore sa pýta, že jej kámoška má syna a ten programuje. A ja mu radím, nech nejde ani do sro ani do živnosti. Nech radšej pekne doštuduje a nájde si dobre platenú prácu.
Lebo štát, poisťovne, odvody, úradníci, kontroly, a účtovníci.. iba ho zderú z kože.

ps
a s tým iserver .. o čom to vlastne je? že si objednám vps server a v cene dostanem s.r.o gratis? a to je IT firma, alebo ide o zakladanie spoločnosti pod nejakou fiktívnou službou alebo ide o povodnú službu?
ja viem že 5000 e ako imanie sro nie je potrebné mať, ale ak dôjde k lámaniu chleba, tak presne touto sumou bude ručiť, všakže?
čiže akú výhodu má isť do podnikania nejakému mladému chalanovi, kde kámoška jeho matky sa pýta tu na porade. A on nevie googliť ?
zuzanalu
31.01.13,09:31
Ahojte, dakujem Vam velmi pekne za Vase rady a postrehy. Ja sama nie som ziaden expert v oblasti poskytovania sluzieb v tejto oblasti. Chalan je mlady, neskuseny a jeho mama si jednoducho robi starosti, aby sa nesplasil a nenarobil si zbytocne problemy. Opatrnosti nie je nikdy dost a Vase rady mu urcite rozsiria jeho pohlad na celu vec. Este raz velmi pekne dakujem.