tommail
02.03.06,09:47
Pekný deň poraďákom
nedávno som začal podnikať a chcel by som si ujasnit niekoľko vecí:

1. Niektoré programy ako je ALFA umožňujú účtovať náhradu PHL podľa toho či sa jedná o jazdu v meste alebo mimo mesta. Môžem rovnako postupovať pri výpočte jazdného ak účtujem ručne v exceli?
2. Na podnikanie mám "bezplatne" prenajaté auto od svojho otca (auto sa využíva len na podnikateľské účely)
a) Musím alebo nemusím v takom prípade auto zaevidovať do majetku firmy, pričom si chcem uplatňovať "primerané" výdavky spojené s prevádzkou vozidla? (servis, pneumatiky, údržba, ...)
b) Kto platí koncesionársky poplatok za autorádio? Je možné aby som ho platil ja (nájomca auta) s tým, že si ho budem účtovať ako výdavok?
3. Vysvetlí mi niekto polopate, čo vlastne znamená zaradiť mobil (alebo aj inú vec) do majetku firmy, čo všetko pre to potrebujem urobiť?
Mobil som kúpil za akciovú cenu na paušál už pred 6 mesiacmi ale podnikať som začal až 1.3.2006. Urobil som u svojho operátora zmenu tak, že faktúry sú od 1.3.2006 vystavované na meno firmy. Je týmto mobil zaradený do majetku firmy alebo musím urobiť ešte niečo?


Vopred ďakujem za vaše odpovede a rady