SERVIS
30.01.13,06:25
Ahojte, neviem sa rozhodnúť za ktorý mesiac mám priznať DB na dieťa. DB bral manžel, po rozvode ktorý nadobudol právoplatnosť 14.6.2012 chce brať manželka. Za koľko mesiacov bude mať nárok? Ďakujem za radu.
kn-alka
30.01.13,05:33
Najprv treba vedieť, dokedy bral manžel DB, ostatné mesiace si bude nárokovať manželka.
SERVIS
30.01.13,05:36
manžel si ho neodhlásil a bral ho neodôvodnene až do konca roku. to viem od účtovníčky manžela, lebo manželia spolu nekomunikujú. manželka má skrátka nárok na bonus a myslím že ju nemusí zaujímať čo si manžel nahlásil alebo nie. ona si doniesla potvrdenie o rozvode a ja som asi povinná jej ho vyplatiť /spätne/. takže sa nemôžem spoliehať na to že či sa oni dohodnú alebo nie. či?
Mirica-LV
30.01.13,05:45
práveže, pokiaľ súd nerozhodol aj vo veci daňového bonusu, tak je to na dohode rodičov, záleží aj od toho akú majú starostlivosť o dieťa, ak je dieťa pridelené k matke, tak nárok na bonus má matka, ak majú striedajú starostlivosť je to na dohode rodičov,
kn-alka
30.01.13,05:48
§ 33
Daňový bonus
Na začiatok

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).

(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

Ja osobne by som to riešila takto: - teda ak dieťa žilo s matkou v spoločnej domácnosti.
Uplatnila by som matke bonus od 07/2012, zároveň by som oznámila zamestnávateľovi manžela, že manžel už nežije s nimi v spoločnej domácnosti a stratil nárok na DB, nech mu ho v RZ strhnú. Viem, že to nie je jej povinnosť, ale pre istotu by som napísala nejaké to oznámenie.