McMarti
02.03.06,08:50
Viem že sa tu písalo o predčasnom ukončení leasingu dosť aj daňový dopad ale na leasing uzatvorene pre 31/12/2003. Ja sa chcem zamerať na leasing uzavreté po roku 2004. Firma je insolventna, preto sa snaží postúpiť leasing. Potrebujem poradit aký dopad to ma na daňové priznanie a aj učtovanie. Prikladam aj tabulku auta ktoré sa postupuje na dalšiu osobu. Je roziel ak postúpime leasing súkromnej osobe alebo právnickej osobe? Ak mi budete vediet pomôcť budem vdačna. Dakujem
McMarti
02.03.06,08:32
Aj si odpoviem ..to som naštudovala len mi to odobrite
S účinnosťou od 1. 1. 2005 sa problematika finančného prenájmu upravila novelou ZDP, a to tým, že do § 2 ZDP - Základných pojmov sa doplnilo nové ustanovenie písm. s), ktoré definuje čo sa považuje za finančný prenájom.

Prvá podmienka

Prvou podmienkou pre posúdenie čo je finančným prenájmom, a tým i to, či náklad s ním súvisiaci možno v plnej výške považovať za daňový náklad je podmienka, že:

vlastnícke právo bez zbytočného odkladu po skončení nájmu má podľa zmluvy prejsť na nájomcu, pričom kúpna cena nie je stanovená vyššie ako by bola zostatková cena tohto prenajatého hmotného majetku. Pri výpočte zostatkovej ceny sa vychádza z princípu rovnomerného odpisovania podľa § 27 zákona o dani z príjmov.

Druhá podmienka

Druhou podmienkou určenou ustanoveniami ZDP pre to, aby bol finančný prenájom posudzovaný ako plne uznaný finančný náklad je:

podmienka, aby doba trvania prenájmu bola určená vo výške najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ZDP a nie menej ako tri roky, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok.

Základom uvedenej podmienky je to, že majetok zaradený do odpisovej skupiny 1 s dobou odpisovania 4 roky musí mať dobu prenájmu minimálne 3 roky, majetok zaradený do odpisovej skupiny 2 s dobou odpisovania 6 rokov musí mať minimálnu dobu prenájmu 3,6 roka, majetok zaradený do odpisovej skupiny 3 s dobou odpisovania 12 rokov musí mať minimálnu dobu prenájmu 7,2 roka a majetok zaradený do odpisovej skupiny 4 s dobou odpisovania 20 rokov musí mať minimálnu dobu prenájmu 12 rokov.

Ďalej zákon zdôrazňuje to, že pri postúpení nájomnej zmluvy sa uvedená podmienka vzťahuje na zmluvu ako celok, čo znamená, že sa neposudzuje zvlášť u prvého nájomcu a zvlášť u druhého nájomcu, resp. i tretieho nájomcu.