bibka6
30.01.13,08:33
Som SZČO, účtujem v JÚ a som platca DPH.Evidujem faktúry, ktoré som vystavil pred 10 rokmi, odviedol som DPH, ale faktúry uhradené neboli , niektoré iba čiastočne. Čo s nimi? A čo s DPH ? Ja som službu dodal, zaplatil a mne už nikto platiť nemusí???? O čom je toto podnikanie ? Poradte ak máte podobný problém ako sa "zbaviť" týchto faktúr, ktoré už "nikdy" vyplatené nebudú !!!
Stefan2005
30.01.13,17:53
... starostlivosť o vlastné pohľadávky je taktiež súčasťou podnikania; treba sa im venovať priebežne, sledovať splatnosť, úhrady, operatívne upomínať, vymáhať a dbať najmä na to, aby sa nestali premlčanými / nedobytnými.
monspa
31.01.13,06:21
Pracovala som u SZČO, ktorý má rovnaký problém. Spolupracoval s firmou, ktorá mu nezaplatila faktúry, DPH odviedol a peniaze taktiež už neuvidí, pretože tá firma zmenila vlastníka a sídlo (na "garážovú" firmu). Zostali dlžní asi 10 subjektom, o ktorých aspoň my vieme. Dlhujú aj poisťovniam na odvodoch. Oslovili sme aj vymáhačské spoločnosti, ktoré preverili situáciu a neodporučili nám riešiť vymáhanie súdnou cestou, nakoľko tá firma už fakticky nepodniká a peniaze by sme od nich nikdy nedostali. Na súdne poplatky môj zamestnávateľ nemal a dostal sa finančne až na úplné dno. Ešte doteraz spláca úver, ktorý si zobral, aby zaplatil dane, odvody a stále má záväzok voči zamestnancom (mzdy), ktoré im postupne vypláca. Najhoršie na tom je to, že SZČO ani nemôže ukončiť podnikanie, pretože nemá prostriedky na vyrovnanie dane za neuhradené pohľadávky. Takže je pekné, čo píše Stefan2005, ale prax je niekedy úplné odlišná. Všetko je to o tom, na akých ľudí v podnikaní "narazíš" a bohužiaľ, zákony v tomto štáte nikdy nebudú dokonalé.
Stefan2005
31.01.13,08:02
... áno, stáva sa aj to, o čom píše monspa - aj pri najlepšej starostlivosti sa stane, že niektoré pohľadávky zostanú neuhradené - je to riziko podnikania (ale i otázka vymožiteľnosti práva).

S JU sa nezaoberám, takže aktuálny stav zákonov v tejto oblasti treba prehodnotiť napr. podľa článku, uvedeného tu:
http://www.pp.sk/6406/Pohladavky-v-jednoduchom-uctovnictve_A-DAU28627.aspx

citujem z neho:
"Podľa účtovných a daňových predpisov platných do 31. 12. 2007 nemohol podnikateľ pohľadávky odpísať ani v prípade, že boli nevymožiteľné alebo premlčané. Odpis pohľadávky bol možný iba pri skončení podnikania v zdaňovacom období, v ktorom došlo ku skončeniu podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti.
S účinnosťou od 1. 1. 2008 môžu podnikatelia odpísať pohľadávku nielen pri skončení podnikania, ale kedykoľvek, pričom spôsob úpravy základu dane je zákonom o dani z príjmov stanovený nasledovne:
a) v zdaňovacom období, v ktorom dochádza ku skončeniu podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, sa v zmysle § 17 ods. 8 písm. a) základ dane upraví o:


cenu nespotrebovaných zásob,
zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek k nadobudnutému majetku,
výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok,
výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) v prvom až piatom bode a písm. i),
pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť,


b) v ktoromkoľvek zdaňovacom období počas vykonávania podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti sa v zmysle § 17 ods. 12 základ dane:


zvýši o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením vo výške jej obstarávacej ceny okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) v prvom až piatom bode a písm. i),
zníži o sumu zaplatenej obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením pri splnení podmienok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) v prvom až piatom bode a písm. i).


V zmysle § 14 ods. 2 postupov účtovania sa pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií ostatné príjmy zahrnované do základu dane v tom účtovnom období, v ktorom sa účtovná jednotka rozhodla od vymáhania upustiť. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, príjem za účtuje ako príjem neovplyvňujúci základ dane."
2weird2die
03.02.13,21:17
horeuvedeného som si plne vedomý... čaká to aj môjho otca, ktorý má neinkasované pohľadávky od roku 2002 do súčasnosti vo výške 40000 €, nespotrebované zásoby a chce prejsť na s.r.o. neviem čo s tým spraviť :(