Damián
30.01.13,09:12
Prosím Vás potrebovala by som poradiť, mam klienta ktorého manželka bola do mája na materskej ale obaja sú konatelmi s.r.o. /nemajú za výkon tejto funkcie mzdu/. No v roku 2012 jej bol vyplatený podiel zo zisku a od júna už bola zamestnaná a mala mzdu. Môže si na ňu jeje manžel SZCO uplatniť nezdaniteľnú časť za obdobie čo bola na materskej?? Ďakujem pekne
veronikasad
30.01.13,08:14
NČZD na manželku sa neuplatňuje "za obdobie, keď bola na materskej". Môže si uplatniť rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky. Ak poberala materské (zo SP), zahrňa sa tiež do vlastného príjmu manželky.
Damián
30.01.13,08:18
No asi som to zle napísala bola asi na rodičovskej /poberala dávky z uradu práce/, no mne sa jedná skôr o príjem ktorý mala ako konatelka, o príjem zo zisku. Berie sa tento príjem do úvahy pri znížení základu dane na manželku??? Ďakujem
monia781
30.01.13,08:19
Ahojte, mám jedného zamestnanca, ktorý požiadal o ročné zúčtovanie a chce si uplatniť aj na manželku. Manželka požiadala svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, ale príjem za rok mala iba 3000,-Eur. Môže si manžel uplatniť ten rozdiel nezdaniteľnej časti na manželku aj keď jej urobil zamestnávateľ ročné zúčtovanie? Ja tvrdím, že áno ale ona sa so mnou háda, že ked požiadala svojho zamestnávateľa o ročné tak nemôže aj jej manžel.
Tweety
30.01.13,08:19
No asi som to zle napísala bola asi na rodičovskej /poberala dávky z uradu práce/, no mne sa jedná skôr o príjem ktorý mala ako konatelka, o príjem zo zisku. Berie sa tento príjem do úvahy pri znížení základu dane na manželku??? Ďakujem
Samozrejme, že berie. A berie sa za príjem aj podpora.
Tweety
30.01.13,08:20
Ahojte, mám jedného zamestnanca, ktorý požiadal o ročné zúčtovanie a chce si uplatniť aj na manželku. Manželka požiadala svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, ale príjem za rok mala iba 3000,-Eur. Môže si manžel uplatniť ten rozdiel nezdaniteľnej časti na manželku aj keď jej urobil zamestnávateľ ročné zúčtovanie? Ja tvrdím, že áno ale ona sa so mnou háda, že ked požiadala svojho zamestnávateľa o ročné tak nemôže aj jej manžel.
ÁNo, môže.
veronikasad
30.01.13,08:20
No asi som to zle napísala bola asi na rodičovskej /poberala dávky z uradu práce/, no mne sa jedná skôr o príjem ktorý mala ako konatelka, o príjem zo zisku. Berie sa tento príjem do úvahy pri znížení základu dane na manželku??? Ďakujem
Podľa teba - ako mzdára - sa tento príjem nezahrňa do vlastného príjmu manželky ? Aká bola jeho výška (hrubá mzda zo zamestnania, znížená o poistné + podiel zo zisku)
veronikasad
30.01.13,08:21
Ahojte, mám jedného zamestnanca, ktorý požiadal o ročné zúčtovanie a chce si uplatniť aj na manželku. Manželka požiadala svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, ale príjem za rok mala iba 3000,-Eur. Môže si manžel uplatniť ten rozdiel nezdaniteľnej časti na manželku aj keď jej urobil zamestnávateľ ročné zúčtovanie? Ja tvrdím, že áno ale ona sa so mnou háda, že ked požiadala svojho zamestnávateľa o ročné tak nemôže aj jej manžel.
Vlastný príjem manželky ešte znižuješ o zaplatené poistné (ak 3000€ je hrubá mzda).