anjelik99
30.01.13,09:52
Dobrý den, prosim vas o radu. Poziadali ma o pozicku, s tym ze my zalozia svoj byt. Ako nieco take funguje a co treba vybavit. Zmluvu urcite nachysta neaky pravnik, len neviem na co si davat pozor, dakujem za rady:)
Oliwa
30.01.13,09:09
Ten byt už vlastnia alebo ho chcú kúpiť a Ty ho máš zafinancovať?
anjelik99
30.01.13,09:22
Ten byt už vlastnia alebo ho chcú kúpiť a Ty ho máš zafinancovať?


Vlastnikom su oni, a chcu pozicat na 1 rok hotovost, s tym ze my ho zalozia...
Ice dive
30.01.13,09:22
no na požičiavanie peňazí sú tu banky... pripravia peknú zmluvu podmienky a splátkový kalendár...
ak ti niekto chce zakladať byt tak sa asi nejedná o pôžičku 1000 - 2000 € ale o peknú kopu peňazí... a ľudia sa rozhádali už pre menej peňazí... t.j. ak chceš prísť o známeho alebo priateľa tak kľudne požičaj, ale určite toto nedopadne dobre...
Oliwa
30.01.13,09:32
Vlastnikom su oni, a chcu pozicat na 1 rok hotovost, s tym ze my ho zalozia...
V prvom rade by som si overila to vlastníctvo na www.kataster.sk (http://www.kataster.sk), či je byt naozaj ich a či na ňom nie sú nejaké ťarchy, či naň nečíta exekútor...
Inak absolut súhlas s Ide dive. Na čo potrebujú Tvoje peniaze, keďže asi si nejdú kupovať chladničku...? Ak budú problémy s platením, banka si svoje vymôže skôr ako Ty. Poznáš ten byt? Je v nejakej lukratívnej oblasti, že kdyby něco, nemal by si ho problém predať, keby si chcel svoje peniaze späť? Alebo by si tam šiel rovno bývať?
Prečo ich nenasmeruješ do banky? Snáď nie sú vedení v úverovom registri...
Moja subjektívna rada: anjelik môj, nechoď do toho... aby si tu po roku nezakladal tému, ako dostať späť svoje peniaze...
anjelik99
30.01.13,09:36
ten byt je v bratislave a ide o patinu jeho hodnoty, nie je na nom tarcha
expeeert
30.01.13,09:54
Aký je to nejaký právnik? právnik od tých, čo si chcú požičať? Kto ho platí?
A inak, ak chceš vedieť načo si dať pozor, tak si stiahni z netu nejaký návrh zmluvy resp. obchodných podmienok nejakých pôžičkových spoločností a tam máš všetko na čo si dávajú pozor takéto spoločnosti, keď "požičiavajú"...

Ale inak sa prikláňam k tomu - nepožičiavať.
Nandrolon
30.01.13,10:01
Spýtam sa z opačného konca !

Založila by si TY SVOJ CELÝ BYT pre sumu peňazí, ktorá zodpovedá iba jeho 1/5 podielu ???
- niečo mi na tom nesedí, možno to aj myslia dobre, ale ak nechcú ísť do banky, asi "vedia prečo"...
Mária27
30.01.13,10:08
Dobrá záložná zmluva nie je zlá. Peniaze by som im odovzdala až po zapísaní zálohu do katastra nehnuteľností v tvoj prospech. Dobrý právnik to vie urobiť.
Ak by nakoniec o byt prišli, museli by sa uspokojiť s nejakým nájmom.
anjelik99
30.01.13,10:15
neide o mojho znameho mne su to cudzi ludia, ide o jednoizbovy byt v ba, ona potrebuje vyplatit otca, ma 22rokov pomaha jej rodina, my mame pravnicku ktora nam urcite zmluvu urobi, len je momentalne na dovolenke vypnuta a preto zistujem neake informacie...ked do roka nezaplati byt bude nas- tak by to malo byt len sa toho trochu obavam, neviem ako to cele funguje ked my ju zalozi
Nandrolon
30.01.13,10:44
len si daj pozor, aby 10-20 min. pred vami na záložné právo na kataster náhodou neprišla kúpnopredajná zmluva na uvedený byt, ináč potom platí tá zmluva, ktorá prišla ako prvá...
Takže byt by bol predaný a tvoje peniaze v *****i nedostupné...
Určite bude chcieť aj zálohu dopredu.
Ja keď som kupoval pozemok, ešte som ho ani nevidel a už po telefóne dotyčná odo mňa pýtala zálohu /30 min. pred obhliadkou/, okamžite som obhliadku a celú transakciu zrušil pretože ak niekto takto jedná, buď je trochu narušený alebo ide o podvod a ja nemám dôvod ani v jednom prípade ísť do transakcie...
Mária27
30.01.13,12:58
Pozor aby ste neurobili prepadnú zmluvu, lebo by bola neplatná. Ty si nebudeš môcť nárokovať celý byt, len to, čo požičiaš. Ak by ti to nesplatila, nastupuje exekútor.
Oliwa
30.01.13,13:10
Pozor aby ste neurobili prepadnú zmluvu, lebo by bola neplatná. Ty si nebudeš môcť nárokovať celý byt, len to, čo požičiaš. Ak by ti to nesplatila, nastupuje exekútor.
Takže čisto hypoteticky: v prípade nesplácania by sa anjelik stal majiteľom 1/5 bytu... To nie je žiadne terno, byť pätinovým spoluvlastníkom...
Stáva sa, že cudzí môže byť bližší ako rodina, ale aj tak /veď aj tu - ak chce peniaze od anjelika na to, aby mohla vyplatiť vlastného otca.../ by som ju radšej nasmerovala do najbližšej banky, veď aký problém, ak má byt v Bratislave, 22 rokov a potrebuje "iba" pätinu hodnoty bytu...? Ibaže by to bola študentka bez príjmu. Ale z čoho chce potom do roka dlh vrátiť?
oriesok
30.01.13,13:14
neide o mojho znameho mne su to cudzi ludia, ide o jednoizbovy byt v ba, ona potrebuje vyplatit otca, ma 22rokov pomaha jej rodina, my mame pravnicku ktora nam urcite zmluvu urobi, len je momentalne na dovolenke vypnuta a preto zistujem neake informacie...ked do roka nezaplati byt bude nas- tak by to malo byt len sa toho trochu obavam, neviem ako to cele funguje ked my ju zalozi
Keď jej pomáha rodina, prečo potrebuje Teba cudzieho človeka?
Bacha,lebo keď vtáčka lapajú,pekne mu spievajú, NEUNÁHLI SA.
pavol54
30.01.13,13:16
neide o mojho znameho mne su to cudzi ludia, ide o jednoizbovy byt v ba, ona potrebuje vyplatit otca, ma 22rokov pomaha jej rodina, my mame pravnicku ktora nam urcite zmluvu urobi, len je momentalne na dovolenke vypnuta a preto zistujem neake informacie...ked do roka nezaplati byt bude nas- tak by to malo byt len sa toho trochu obavam, neviem ako to cele funguje ked my ju zalozi Ak je treba niečo hr br tu niečo nesedí, počkaj na tvoju právničku kým príde z dovolenky, pozri si zmluvy a plomby aké robia stavebné sporiteľne tie to robia dosť nepriestreľne, a kým zaplombujú nehnuteľnosť na katastri prejde mesiac a to môže každý počkať.
Oliwa
30.01.13,13:19
Keď jej pomáha rodina, prečo potrebuje Teba cudzieho človeka?
Bacha,lebo keď vtáčka lapajú,pekne mu spievajú, NEUNÁHLI SA.
Napr. preto, že rodina už svoje finančné možnosti vyčerpala... to by sa dalo pochopiť.
Ice dive
30.01.13,13:20
no vzťahy môžu byť všelijaké, ale nejde mi do hlavy jedna vec, keď ide o vlastného otca, ktorého potrebuje vyplatiť z jednoizbového bytu 1/5tinou a je tak vysoko likvidná, že vie splatiť 1/5 do roka, prečo jej otec nemôže počkať pri vlastnom dieťati???

alebo nejedná sa o dedičské konanie, kedy dievčina má 4 súrodencov a potrebuje vyplatiť otca z dedičského podielu??? to si myslím, že je skôr avšak aj pri dedičskom konaní sa dá dohodnúť, že vyplatí do roka od právoplatnosti rozhodnutia...
Mária27
30.01.13,15:21
Nestane sa vlastníčkou 1/5 bytu. Záložné právo na byt je skoro to isté ako hypotéka z banky. Požičajú si sumu v hodnote 1/5 bytu, založia byt - to je zabezpečenie pohľadávky. Ak to nesplatia, príde výkon rozhodnutia predajom zálohu, byt sa vydraží, vyplatí sa pôžička, úroky, súd, exekútor, dražba atď. ... a zbytok sa dá bývalému majiteľovi bytu.
hubatá
30.01.13,15:56
Ak nebudú stačiť peniaze z vydraženia bytu (exekúcia je veľmi drahá záležitosť), tak zbytok doplácaš ty ako oprávnená, lebo môže sa stať všeličo: bude mať dieťa, bude nezamestnaná, môže odísť do cudziny, ochorie ....... a hneď máš 10 rokov a exekúcia sa stane nevymáhateľnou, ale exekútor si svoje náklady uplatní voči tebe anjelik99
buchač
30.01.13,16:42
ten byt je v bratislave a ide o patinu jeho hodnoty, nie je na nom tarcha

Takže čisto hypoteticky: v prípade nesplácania by sa anjelik stal majiteľom 1/5 bytu... To nie je žiadne terno, byť pätinovým spoluvlastníkom...


Nestane sa vlastníčkou 1/5 bytu.
Ja to chápem tak , že pri tej pôžičke ide o sumu , ktorú anjelik pôžičia čertíkovi vo výške 1/5 z hodnoty bytu ...

Čiže pri nesplatení pôžičky ide o fasa obohatenie ....a z anjelika sa diabol stane ...:rolleyes:
Ice dive
30.01.13,19:15
Ja to chápem tak , že pri tej pôžičke ide o sumu , ktorú anjelik pôžičia čertíkovi vo výške 1/5 z hodnoty bytu ...

Čiže pri nesplatení pôžičky ide o fasa obohatenie ....a z anjelika sa diabol stane ...:rolleyes:

no toto už takto nefunguje... lebo pôžičkárne takýmto spôsobom pripravili mnoho ľudí o strechu nad hlavou... t.j. môže dostať tak max to čo do toho vrazila... ale inak sa ešte opýtam, ak si požičiava na 1/5 bytu kto je vlastníkom tých 4/5? lebo aj ostatný vlastníci musia so zriadením vecného bremena súhlasiť...
buchač
30.01.13,19:23
Ja to chápem tak , že pri tej pôžičke ide o sumu , ktorúanjelik pôžičia čertíkovi vo výške 1/5 z hodnoty bytu ...



no toto už takto nefunguje... lebo pôžičkárne takýmto spôsobom pripravili mnoho ľudí o strechu nad hlavou... t.j. môže dostať tak max to čo do toho vrazila... ale inak sa ešte opýtam, ak si požičiava na 1/5 bytu kto je vlastníkom tých 4/5? lebo aj ostatný vlastníci musia so zriadením vecného bremena súhlasiť...

...ja viem , že nie ....
Ale aj tak si myslím to červené ... aspoň mne to tak vychádza z príspevkov ...
Pohnútky môžu byť všeliaké ... priateľ chce pomôcť priateľovi ....
Oliwa
31.01.13,12:11
no toto už takto nefunguje... lebo pôžičkárne takýmto spôsobom pripravili mnoho ľudí o strechu nad hlavou... t.j. môže dostať tak max to čo do toho vrazila... ale inak sa ešte opýtam, ak si požičiava na 1/5 bytu kto je vlastníkom tých 4/5? lebo aj ostatný vlastníci musia so zriadením vecného bremena súhlasiť...
Podľa napísaného je vlastníkom bytu jedna osoba - tá 22 ročná mladá devucha... Tu sme sa bavili o tom, čo by mohlo nasledovať, keby po roku nemala z čoho vrátiť 1/5 hodnoty bytu /t.j. sumu, ktorú si požičiava, lebo jej chýba na vyplatenie otca/.