DAJANKA81
30.01.13,11:17
Ahojte,zaujímal by ma Váš názor na hypotéku.Brali sme ju v januáry 2011,suma bola 65600€,s úrokovou sadzbou 6,69% a doba splácania 30 rokov.Mesačná splátka je 465€,z toho je 34€ poistenie,čiže čistá splátka vychádza 431€.Počet splátok vychádza na 358 mesiacov,čo je 358x431€ a to je 154 298€.Ćiže za 30 rokov má banka 88698€ navrch a poisťovňa 12172€.Banka má viac ako 100% navrch.Vyzerá to ako podvod? Inak jedná sa o hypotéku v Slovenskej sporiteľni.
Nandrolon
30.01.13,10:23
Nie je to žiaden podvod, je to tvrdá realita podnikania v bankovníctve. Vždy sa môžeš rozhodnúť či berieš alebo nie.

A ak by si si to dal do excelu a nadefinoval príslušné vzorce, zistil by si, že prvých niekoľko rokov splácaš skoro iba sám úrok a málo istiny, až potom sa to začne obracať.

Vždy pred akýmkoľvek úverom si treba prepočítať celkové SKUTOČNÉ náklady na úver, pretože percentuálna sadzba je často iba nepodstatný, prípadne až zavádzajúci údaj.

Ale hovorím, toto je štandardný úver, žiadny podvod.

PS: treba pozrieť do zmluvy, kedy máš to obdobie že môžeš so zmluvou hýbať /vláda tam urobila pár pozitívnych zásahov pre klientov banky/ a zhodnotiť svoju finančnú situáciu, a pobehať po iných bankách či vám nevyjde niečo lepšie /lacnejšie/ a ak niečo nájdete, zobrať ďalší /výhodnejší ako tento/ úver a ním jednorázovo splatiť tento úver.
Lenže toto už chce riadne a pedantne pozisťovať, nie iba odfláknuť od PC.
Štát zaviedol bankám povinnosť v predstihu informovať klientov o zmene úrokovej sadzby a mám dojem že aj povinnosť umožniť predčasné splatenie časti /alebo celej?/ istiny bez sankčných poplatkov.
Treba to pohľadať, ale viem, že tam boli zásahy zo strany štátu, nakoľko nenažrané banky už ryžovali na všetkom...
expeeert
30.01.13,10:41
To by sa ti neoplatilo to poistenie radšej odkladať na nejaký bočný účet? Neviem aké sú podmienky poistenia ale je to dosť vysoká suma.

Inak to až teraz po 2 rokoch ste si prepočítali koľko v skutočnosti zaplatíte???
Nandrolon
30.01.13,10:58
Práve že to poistné je vo väčšine prípadov POVINNÉ /pokiaľ nemá dotyčná osoba inú poistku zodpovedajúcu podmienkam banky, čo predpokladám že nemá/ !!
Xanti
30.01.13,11:00
Práve že to poistné je vo väčšine prípadov POVINNÉ /pokiaľ nemá dotyčná osoba inú poistku zodpovedajúcu podmienkam banky, čo predpokladám že nemá/ !!Nie nemusíš mať spolu s hypo aj poistku, dá sa vziať hypo aj bez poistenia. A je to výhodnejšie ... ak si človek uzavrie poistku samostatne, výjde ho lacnejšie a nekryje len produkt banky ale kryje aj mnohé iné veci.
vratnik
30.01.13,11:08
To koľko človek preplatí na hypotéke sú všeobecne známe veci. Žiaľ, väčšina ľudí chce mať všetko hneď a zaraz, šporiť a čakať v dnešnej dobe nechce nik. 25 - 30 ročné hypotéky sú nerozum. Ak sa dá plaťte čo najviac a snažte sa ju čo najskôr umoriť.
Nandrolon
30.01.13,11:09
Ja som písal, že bez poistky nedostane tú hypotéku, môže si ju uzavrieť aj osobitne, ale ja napríklad nemám žiadnu poistku a ani zatiaľ nechcem, no ak by som bral hypotéku, asi by som bol nútený si nejakú uzavrieť, buď rovno s hypotékou, alebo samostatne, to nič nemení na fakte že by som ju musel mať.
Možno sú aj nejaké hypotéky bez poistky ale mám obavy že to bude s oveľa väčším úrokom, nakoľko je pochopiteľné že čím vyššie riziko pre banku, tým vyšší úrok pre žiadateľa...
anka_p
30.01.13,11:10
Nie nemusíš mať spolu s hypo aj poistku, dá sa vziať hypo aj bez poistenia. A je to výhodnejšie ... ak si človek uzavrie poistku samostatne, výjde ho lacnejšie a nekryje len produkt banky ale kryje aj mnohé iné veci.

áno, poistenie si môžeš uzatvoriť aj samostatne, ale to nemení fakt, že ho MUSÍŠ platiť po celú dobu hypotéky.
Nandrolon
30.01.13,11:11
takto som to myslel a aj napísal vyššie....
Xanti
30.01.13,11:13
áno, poistenie si môžeš uzatvoriť aj samostatne, ale to nemení fakt, že ho MUSÍŠ platiť po celú dobu hypotéky.
Ano, ale môžeš si ju meniť, zvýšiť znížiť kdežto pri hypo také možnosti nemáš ... a môžeš si vybrať produkt, kt. je výhodný pre teba. Lebo pre každého je iná poistka iný poistný produkt od inej poisťovne výhodný. A banka ponúka jednu poistku, jeden produkt od jednej poisťovne k svojim hypotékam.
A ak v jednej poisťovni platím 50 euro za krytie čo potrebujem, a druhá poisťovňa má iné podmienky, ináč sa pozerá na moje pracovné zaradenie .. tak môžem platiť 35 eur mesačne za to isté krytie ... preto je výhodnejšie poistku robiť samostatne a nie spolu s hypo.
expeeert
30.01.13,11:36
To koľko človek preplatí na hypotéke sú všeobecne známe veci. Žiaľ, väčšina ľudí chce mať všetko hneď a zaraz, šporiť a čakať v dnešnej dobe nechce nik. 25 - 30 ročné hypotéky sú nerozum. Ak sa dá plaťte čo najviac a snažte sa ju čo najskôr umoriť.

Nuž kým by si si v dnešnej dobe nasporil na vlastné bývanie, tak by si bol aj v dôchodkovom veku. A banky to veľmi dobre vedia, preto si môžu dovoliť dať také úžernícke úroky.
A už skončili tie časy kedy štát podporoval mladé rodiny (vlastne pre niektoré skupiny spoluobčanov toto neskončilo, dokonca to majú ešte výhodnejšie)
anka_p
30.01.13,11:40
Ano, ale môžeš si ju meniť, zvýšiť znížiť kdežto pri hypo také možnosti nemáš ... a môžeš si vybrať produkt, kt. je výhodný pre teba. Lebo pre každého je iná poistka iný poistný produkt od inej poisťovne výhodný. A banka ponúka jednu poistku, jeden produkt od jednej poisťovne k svojim hypotékam.
A ak v jednej poisťovni platím 50 euro za krytie čo potrebujem, a druhá poisťovňa má iné podmienky, ináč sa pozerá na moje pracovné zaradenie .. tak môžem platiť 35 eur mesačne za to isté krytie ... preto je výhodnejšie poistku robiť samostatne a nie spolu s hypo.

áno, ale to isté platí aj pre hypotéku, je na výber toľko bánk....
anka_p
30.01.13,11:41
Ale otázka ktorá tu zaznela je: vyzerá to ako podvod? Možno vyzerá, ale nie je to podvod. Je to realita.
anka_p
30.01.13,11:43
ano, všimla som si :-)
Xanti
30.01.13,11:46
áno, ale to isté platí aj pre hypotéku, je na výber toľko bánk....
Ako skúsim ešte raz, ak mi vyhovuje hypoteka v banke A, ale banka A má zmluvu s poisťovnou P, a mne vyhovuje poisťovňa X, s ktorou má zase zmluva banka B. Tak nevezmem predsa nevyhodnú hypo v B, aby som mala poistku akú chcem z poisťovne X.
Ale logicky vezmem hypo v banke A, a poistku si uzavriem v poisťovni X.
A banka ma nedonúti uzavrieť poistku spolu s hypo. Poistka osoby nie je povinná, povinná je poistka nehnuteľnosti, pre prípad totálnej škody.
anka_p
30.01.13,11:46
ospravedlňujem sa, taká odpoveď už zaznela hneď ako prvá v poradí. ale prisahám, že som si to nevšimla.
anka_p
30.01.13,14:05
nevidím dôvod mi vysvetľovať ako je to v dnešnej dobe s bankami a poisťovňami, ja som poznamenala len na margo, že presne taký istý výber (ako uvádzate pri poisťovniach) mala predkladateľka otázky pri výbere banky. Možno bola v tej dobe aj "lacnejšia"
draik
30.01.13,20:26
Otázka zadávateľa, ktorá sa opakuje pomerne často, potvrdzuje nízku finančnú gramotnosť mnohých žiadateľov o úver. Časová hodnota peňazí je, zdá sa, neznámy pojem. Inak povedané, 65.600 eur má teraz omnoho vyššiu hodnotu, ako bude mať o 30 rokov, vtedy si za tú sumu kúpite možno len obyčajné auto. Navyše je predpoklad, že príjem (napr. platy) porastú.
Kvôli strate hodnoty peňazí a samozrejme zisku banky je pôžička úročená (mimochodom sadzba 6,69% je príliš vysoká).
Keďže sa úroky platia platia z dlžnej sumy a zadávateľ má splátku konštantnú (anuita), tak v prvých rokoch podstatná časť splátky smeruje na úroky a istina sa znižuje pomalšie. So znižujúcou sa istinou však zároveň klesá podiel úrokov na celkovej splátke. Napríklad prvý mesiac pri pôžičke 65.600 eur a ročnom úroku 6,69% predstavujú úroky cca 366 eur. Len zvyšok čistej splátky zníži dlh, z ktorého sa zase vypočítajú úroky.
Xanti
30.01.13,21:48
Tak od SLSP by som osobne nevzala nič . :D