nika6
30.01.13,12:51
ahojte, podľa postupov účtovania pre JU je potrebné za rok 2012 do výkazu majetku a záväzkov uviesť nielen zostatoky zásob, ktoré sa sleduju na skladovych kartách ale aj zostatok nespotrebovaných zásob, ktoré sa zaúčtovali priamo do spotreby.

Ako mám tomu rozumiet???? Veď keď som niečo dala priamo do spotreby, tak už je to spotrebované, či nie???

A čo v prípade drobného majetku napr. stolička alebo kalkulačka, ktorú som tiež zaúčtovala priamo do spotreby ako nákup materiálu, teda neviedla som skladovú kartu. Považujem to za spotrebované, alebo to musím podľa vyššie spomínaneho ustanovenia pripočítať k zásobam a uviesť do výkazu majetku a záväzkov za r. 2012???????????????????
nika6
31.01.13,07:59
Ja si osobne myslím, že pokiaľ vyššie spomínanu stoličku a kalkulačku už reálne používam
tak to nie je potrebné pripočítať k zásobam pri uzávierke nakoľko to chápem už za spotrebované. Myslím si, že pripočítať k zásobam pri uzávierke by to bolo treba v takom prípade, že aj napriek tomu, že pri obstaraní kalkulačky alebo stoličky by sa zaučtovali priamo do spotreby - ako material, ale ešte by sa nezačali využívať ani do 31.12.2012 tak by som ich pripočítala k zásobam pri inventarizácii ako nespotrebované zásoby.
Norika256
31.01.13,10:58
dobrý deň, som tu celkom nová a práve tento problém riešim aj ja: v r. 2012 som začala podnikať. Účtujem podľa JU a kúpila som do bufetu chladničku, mrazničku, sporák ... a účtovala o nich ako o materiáli na priamu spotrebu bezodkladne po ich obstaraní, t.j nevediem ich v knihe zásob. A teraz neviem - musím o tomto majetku (§10, ods. 26 postupov JU) viesť nejakú evidenciu ? - mám ho uvádzať vo výkaze majetku?
Vďaka všetkým za rady - pekný deň
calimero1
31.01.13,20:26
dobrý deň, som tu celkom nová a práve tento problém riešim aj ja: v r. 2012 som začala podnikať. Účtujem podľa JU a kúpila som do bufetu chladničku, mrazničku, sporák ... a účtovala o nich ako o materiáli na priamu spotrebu bezodkladne po ich obstaraní, t.j nevediem ich v knihe zásob. A teraz neviem - musím o tomto majetku (§10, ods. 26 postupov JU) viesť nejakú evidenciu ? - mám ho uvádzať vo výkaze majetku?
Vďaka všetkým za rady - pekný deň

V každom prípade by si si mala viesť evidenciu drobného majetku. Ja to robím jednoduchým zoznamom v exceli. Obstaranie drobného majetku sa účtovalo v peň. denníhu ako materiál, do Výkazu MaZ sa to však nedávalo. Teda za predpokladu, že sa majetok začal používať, defacto tým nastala jeho spotreba.
Ako je to teraz po novom, by zaujímalo aj mňa.
Norika256
03.02.13,14:40
ďakujem za odpoveď - teda ak tomu rozumiem - vediem si iba nejakú pomocnú evidenciu tohoto "drobného DM" a neuvádzam ho vo Výkaze MaZ - ale je to potom verný obraz o účtovníctve, keď mi vo výkaze PaV výrazne stúpnu výdaje za materiál (spolu toho drobného DM som nakúpila za takmer 4 tisíc €) a v majetku sa to neodrazí? Alebo moc mudrujem a som vedľa ako jedľa - či?
calimero1
03.02.13,22:49
ďakujem za odpoveď - teda ak tomu rozumiem - vediem si iba nejakú pomocnú evidenciu tohoto "drobného DM" a neuvádzam ho vo Výkaze MaZ - ale je to potom verný obraz o účtovníctve, keď mi vo výkaze PaV výrazne stúpnu výdaje za materiál (spolu toho drobného DM som nakúpila za takmer 4 tisíc €) a v majetku sa to neodrazí? Alebo moc mudrujem a som vedľa ako jedľa - či?

Zaradením drobného majetku do užívania nastala jeho spotreba, teda v podstate akoby si ho hneď aj odpísala. Preto sa vo Výkaze MaZ neuvádza. Čiže vo Výkaze PaV bude vo výdavkoch nákup materiálu, ale vo výkaze MaZ to v materiáli figurovať nebude.
calimero1
03.02.13,22:53
Pozor - od roku 2013 kolonka materiál neexistuje. Drobný majetok sa účtuje v zásobách.
Norika256
04.02.13,08:40
vďaka za pomoc, som rada, že som sa prihlásila kde múdrejší a skúsení dokážu nezištne pomôcť
... a ešte otázočka - v JU vypocitanu dan z príjmu za rok 2012 uvádzam v knihe závazkov?
nika6
04.02.13,12:04
ja uvádzam ako záväzok k 31.12.2012
junes
19.02.13,20:48
K tomu DHM - stačí evidencia, alebo treba tento majetok od 2012 previesť cez skladovú kartu ako zásobu? Povedzme, že ho prijmem na sklad a hneď aj "vyskladním" a dám do spotreby, takže vo výkaze MaV už mi samozrejme nefiguruje.