števko
30.01.13,15:00
Dobrý deň,

neviem či som to zaradil do správnej kategórie,tak sa vopred ospravedlňujem.

Moja ekonómka momentálne nieje k dispozícii,tak sa pýtam vás poraďáci.

Zatiaľ som na trvalom pracovnom pomere.Zároveň si plánujem vo veľmi blízkej budúcnosti zobrať živnosť popri zamestnaní.

Potrebujem si zakúpiť notebook ,ale na splátky.Plánujem ho zaradiť do užívania na živnosť čo dúfam ,že mi zníži základ dane inak povedané,budem ho mať v nákladoch.

Problém,ale vznikol,pretože notebook,by sa mi zišiel čím skôr,ale na živnosť si možno počkám dva týždne ak nie viac.

Neviem vôbec ,či ho môžem kúpiť ako fyzická osoba na splátky na osobné účely a potom niekedy neskôr ho dať na živnosť do nákladov (napr. o mesiac ) alebo ako to celé vlastne prebieha?

za odpovede veľmi pekne ďakujem.
seven2
30.01.13,14:07
prečo si počkáš na živnosť?veď akonáhle pôjdeš na živn.úrad,tak si evidovaný ako živnostník.Nemá to nič spoločné s prac.pomerom
Pokial nebudeš SZČO,nemôžeš si nič dať do nákladov
števko
30.01.13,15:52
zle som to napísal - zle sme sa pochopili .teraz si chcem kúpiť notebook na splátky a keď o mesiac budem mať živnosť,tak ho chcem dať do nákladov .je to takto možné?alebo musím mať živnosť a na tú kúpiť notebook.čo budem musieť asi dávať pri kúpe identifikačné čísla...alebo si notebook môzem dať do nákladov až keď ho splatím celý?
kn-alka
30.01.13,15:57
Ty si to zle pochopil. Nemusíš čakať s otvorením živnosti, môžeš si ju kľudne založiť hneď teraz popri zamestnaní, nevznikajú ti tým žiadne náklady navyše, žiadne odvody, keďže máš zamestnanie.
Notebook si potom kúpiš už na IČO, tým pádom si môžeš splátky dať do nákladov.

Pred založením živnosti si NEMôŽEŠ dať notebook do nákladov.
seven2
30.01.13,17:09
Suhlasim s kn-alka a este by som zvazilapredpokladane prijmy.Ci sa ti to plati,alebo bude pre teba vyhodnejsie uplatnovat pausalne vydavky.Potom netreba ani vedenie uctovnictva,co je dalsi vydaj.Ked pojdes na pausal,netreba si hlavu lamat co dat do nakladov.
Paula
30.01.13,18:45
zo stránky www.drsr.sk

otázka:

SZČO účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva zakúpila na účely podnikania cez splátkovú firmu Quatro nootebok. Môžu sa do nákladov ovplyvňujúcich základ dane zahrnúť tieto mesačné splátky, ktoré bude SZČO 12 mesiacov platiť firme Quatro?

odpoveď:

V prípade obstarania nooteboku, ktorého vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur, prostredníctvom splátkovej firmy Quatro, ide o obstaranie hmotného majetku v súlade s ustanovením § 22 ods. 2 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Výdavky vynaložené na obstaranie tohto hmotného majetku (nooteboku) presahujúce sumu 1 700 eur sa do daňových výdavkov premietnu prostredníctvom odpisov.
Ak by vstupná cena nooteboku bola v sume nižšej ako 1 700 eur a nešlo by o obstaranie hmotného majetku, v takomto prípade by bolo možné mesačné splátky zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
veronikasad
30.01.13,18:51
Nie je splátková spoločnosť Quatro určená len pre súkromné osoby (nepodnikatelov)?
Paula
30.01.13,18:54
To netuším, možno len ako príklad uvádzajú ...v kýbliku často kladených otázok.
Adaka
19.02.13,05:45
Chcem sa opýtať, manžel je SZČO, vždy ked sme si brali niečo na splátky bolo treba poslať Potvrdenie o podaní DP a stačilo, ale teraz ked som uvidela nové DP , nechápem . Neuvádza sa tam ZD ako taký, ale znížený o NČZD na daňovníka aj na manželku , ako to teraz budú posudzovať ved to žiadny podnikateľ si nič nekúpi. :(
Zita5
19.02.13,06:14
Chcem sa opýtať, manžel je SZČO, vždy ked sme si brali niečo na splátky bolo treba poslať Potvrdenie o podaní DP a stačilo, ale teraz ked som uvidela nové DP , nechápem . Neuvádza sa tam ZD ako taký, ale znížený o NČZD na daňovníka aj na manželku , ako to teraz budú posudzovať ved to žiadny podnikateľ si nič nekúpi. :(

DP typ "B" strana 7 riadok 76.
Adaka
20.02.13,04:47
toto viem, ale vždy ked sme išli brať niečo na splátky sme sa preukazovali tým potvrdením ktoré nám orazil DÚ a teraz je tam tá smiešna ZD. Načo je toto vlastne dobré, kôli čomu to urobili? Bola som na danovom tak mi povedali, že za 1,5€ kolok mi urobia výpis zo strany, zas zárobková činnosť na chudákoch.
nika.sum
20.02.13,05:00
ja mam pocit, ze nie, teraz neviem ale tiez som si pred par rokmi nieco brala cez tusim Quatro a na IČO, ale neriesila som to - pausalne vydavky
nika.sum
20.02.13,05:02
toto viem, ale vždy ked sme išli brať niečo na splátky sme sa preukazovali tým potvrdením ktoré nám orazil DÚ a teraz je tam tá smiešna ZD. Načo je toto vlastne dobré, kôli čomu to urobili? Bola som na danovom tak mi povedali, že za 1,5€ kolok mi urobia výpis zo strany, zas zárobková činnosť na chudákoch.

odo mna nikdy na splatky nic nechceli, len som nadiktovala cca prijem, aj ked som SZCO....
Adaka
20.02.13,06:42
cetelem aj quatro chceli to potvrdenie o podaní DP ale teraz ked je tam tá ZD ZNížENý O nćzd tak mi to je na nič