Pukluš
30.01.13,15:12
SZČO ukončila živnosť 29.10.2012, v novembri uhradila odvody do SP a ZP. Čo s nimi, môžem ich dať do výdavkov, keď boli uhradené po ukončení?
Indeed
03.02.13,11:47
samozrejme, pretože podáva Daňové priznanie,

zrušením živnosti nezaniká povinnosť podať Daňové priznanie z príjmu FO
Anik
03.02.13,12:13
záleží od toho či budeš viesť účtovníctvo, alebo uplatníš paušálne výdavky
ak by si SZČO uplatnila paušálne výdavky, tak potom by to už nebol výdavok znižujúci základ dane cez riadne účtovníctvo áno cez uzávierkové operácie
dogicka
05.02.13,07:59
záleží od toho či budeš viesť účtovníctvo, alebo uplatníš paušálne výdavky
ak by si SZČO uplatnila paušálne výdavky, tak potom by to už nebol výdavok znižujúci základ dane cez riadne účtovníctvo áno cez uzávierkové operácie

Tak neviem, či sa mýlim, ale s týmto nesúhlasím. Môžeš prosím uviesť paragraf?
promont maja
05.02.13,09:54
... v rámci mimoriadnej uzávierky ku dňu ukončeniu živnosti je postup daný ustanovením § 17 Zákona o dani z príjmov ... = v rámci uzávierkových operácií v jednoduchom účtovníctve ... pre podvojné účtovníctvo: v daňovom priznaní typu B pre fyzické osoby pre rok 2011 v riadkoch 42 a 43 ... ( v novom DPFO je o. i. zmena v číslovaní riadkov ... )

§ 17 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
marjankaj
05.02.13,10:15
SZČO ukončila živnosť 29.10.2012, v novembri uhradila odvody do SP a ZP. Čo s nimi, môžem ich dať do výdavkov, keď boli uhradené po ukončení?
A prečo ich neuhradila do toho 29.10.2012? :---
dogicka
06.02.13,13:35
záleží od toho či budeš viesť účtovníctvo, alebo uplatníš paušálne výdavky
ak by si SZČO uplatnila paušálne výdavky, tak potom by to už nebol výdavok znižujúci základ dane cez riadne účtovníctvo áno cez uzávierkové operácie

Promont Maja, ja som chcela § na základe ktorého pri uplatnení paušálnych výdavkov, by tie odvody neboli daňovým výdavkom.

10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
kajah
07.02.13,13:51
Mám rovnaký problém. Živnostník (uplatňuje paušálne výdavky) ukončil podnikanie 17.7.2012, ale 20.7. zaplatil odvody do zdravotnej poisťovni. Zahrnúť alebo nezahrnúť do daňového priznania ?
Túto otázku (okrem iných) som poslala aj na daňové a dostala som túto odpoveď:
"ZoDP v paragrafe 19 ods. 3 písm. i) ustanovuje, že i v prípade daňovníka poberajúceho príjmy zo živnosti je zaplatené poistné a príspevky sú daňovým výdavkom vstupujúcim do základu dane, týka sa to i zaplateného poistného za mesiac, ak v ňom daňovník poberal zdaniteľný príjem.
Upozorňujeme ešte, že daňovník pri skončení podnikania je povinný za rok skončenia činnosti upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 ZoDP."
Ak tomu správne rozumiem, tak ak mal živnostník v 07/2012 zdaniteľné príjmy (čo mal), tak mu tieto odvody do zdravotnej poisťovni môžem zahrnúť do dane, aj keď ich zaplatil po ukončení živnosti?
Čo na to vravíte?
Sarlotka
23.02.13,22:30
tiez ma zaujima zruseny szco a uplatnovanie pausalnych vydavkov

ked vychadzam
§ 17 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

vychadza mi z toho: priklad zrusinie zivnosto k 30.6.2012
do 30.6.2012 ma prijmy vo vyske 10 000 eur
30.6.2012 ma neuhradenu pohladavku 1 000 eur
30.6.2012 inventura skladu - zasoby 200 eur
do 30.6.2012 ma uhradene preddavky do ZP vo vyske 500, socialne odvody vo vyske 2 500
ZP za 6/12 uhradi az 8.7.2012 SP za 6/12 uhradi 8.7.2012
RZZP 2011 uhradil 15.10.2012
RZZP 2012 uhradi 15.10.2013

tato szco ma zdanitelne prijmy 10 000 + 1000 + 200
vydavky 0,4*10 000 ale celu neuhradenu pohladavku musi v zmysle ustanovania priratat k ZD (preto je lepsie ked szco zrusi zivnost az po uhradeni vsetkych pohladavok ak uplatnuje pausalne vydavky) + 500 (ZP) + 2000 (SP)

pri zruseni zivnosti a vycisleni zakladu dane pri pouziti pausalnych vydavkov nehovori ustanovanie o uprave ZD o neuhradenych zavazkoch ako pri zruseni szco ktory vedie jedn. uctovnictvo ... z tohto dovodu si myslim, ze nie je mozne odvody uhradene po zruseni SZCO ani RZZP zaradit do danovych vydavkov...

suhlasim, ze pri zruseni szco a vedeni jednoducheho uctovnictva je mozne RZZP zahrnut do vydavkov a pripadne RZZP za nasledujuci rok tiez uplatnit podanim DDP.

aky je vas nazor?
Sarlotka
27.02.13,14:48
Písala som na drsr dotaz ohladom vydavkov na zdravotnu poistovnu a soc. poistovnu po zruseni zivnosti prikladam odpoved :

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
V prípade, že došlo ku skončeniu podnikania a daňovník po skončení podnikania dodatočne zaplatí výdavky súvisiace s podnikateľskou činnosťou, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na túto činnosť, postupuje pri ich uplatnení v daňových výdavkoch podľa § 32 ods. 12 ZDP. Na základe tohto ustanovenia daňovník zvýši o zaplatené sumy daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie v podanom dodatočnom daňovom priznaní za toto zdaňovacie obdobie alebo, ak je to pre neho výhodnejšie, zahrnie zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy zaplatil. Popísaný postup možno aplikovať aj na zaplatený nedoplatok na poistnom.


Váš dopyt:

Dobrý deň,

Samostatne zárobkovo činná osoba zrušila svoju činnosť k 30.6.2012.
Výdavky uplatňuje v zmysle §6 ods. 10, tzn. uplatní výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov a preukázateľné zaplatené odvody do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne. Zároveň upraví základ dane v zmysle §17 ods. 8 pís. c. o nespotrebované zásoby a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

V prípade, že táto samostatne zárobkovo činná osoba uhradí po zrušení t.j. po 30.6.2012 odvody do sociálnej poisťovne a preddavky do zdravotnej poisťovne a nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovanie zdravotného poistenia,ktorý zasiela príslušná zdravotná poisťovňa je možné tieto výdavky zahrnúť do výdavkov.?
Je tiež možné zahrnúť do výdavkov aj výsledok RZZP za rok 2012, ktorý bude daná zrušená samostatne zárobkovo činná osoba uhrádzať v roku 2013 následným podaním dodatočného daňového priznania?
Ďakujem.
misurka
27.02.13,21:45
Znamená to potom, že si tieto odvody môže aj pri uplatňovaní paušálnych výdavkov uplatniť?
Písala som na drsr dotaz ohladom vydavkov na zdravotnu poistovnu a soc. poistovnu po zruseni zivnosti prikladam odpoved :

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
V prípade, že došlo ku skončeniu podnikania a daňovník po skončení podnikania dodatočne zaplatí výdavky súvisiace s podnikateľskou činnosťou, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na túto činnosť, postupuje pri ich uplatnení v daňových výdavkoch podľa § 32 ods. 12 ZDP. Na základe tohto ustanovenia daňovník zvýši o zaplatené sumy daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie v podanom dodatočnom daňovom priznaní za toto zdaňovacie obdobie alebo, ak je to pre neho výhodnejšie, zahrnie zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy zaplatil. Popísaný postup možno aplikovať aj na zaplatený nedoplatok na poistnom.


Váš dopyt:

Dobrý deň,

Samostatne zárobkovo činná osoba zrušila svoju činnosť k 30.6.2012.
Výdavky uplatňuje v zmysle §6 ods. 10, tzn. uplatní výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov a preukázateľné zaplatené odvody do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne. Zároveň upraví základ dane v zmysle §17 ods. 8 pís. c. o nespotrebované zásoby a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

V prípade, že táto samostatne zárobkovo činná osoba uhradí po zrušení t.j. po 30.6.2012 odvody do sociálnej poisťovne a preddavky do zdravotnej poisťovne a nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovanie zdravotného poistenia,ktorý zasiela príslušná zdravotná poisťovňa je možné tieto výdavky zahrnúť do výdavkov.?
Je tiež možné zahrnúť do výdavkov aj výsledok RZZP za rok 2012, ktorý bude daná zrušená samostatne zárobkovo činná osoba uhrádzať v roku 2013 následným podaním dodatočného daňového priznania?
Ďakujem.
misurka
28.02.13,19:28
Naozaj si môžem takto dodatočne zaplatené odvody pri uplatňovaní paušálnych výdavkov započítať do odvodov, o kt. si ponižujem základ dane?
Znamená to potom, že si tieto odvody môže aj pri uplatňovaní paušálnych výdavkov uplatniť?
mondes
05.03.13,16:36
Ahojte a čo v prípade, ak SzČO ukončila k 21.8.2012 živnosť a stala sa dobrovoľne nezamestnanou. Platila si dobrovoľné odvody do ZP v minimálnej výške t.j. 47,58 eur do konca r. 2012. Môže si dať do N aj tieto odvody?

Podľa mňa nie, nakoľko ukončila živnosť a bola povinná platiť rovnaké odvody aj ako samoplatiteľ. Ďakujem pekne.
mondes
05.03.13,16:51
Ahojte a čo v prípade, ak SzČO ukončila k 21.8.2012 živnosť a stala sa dobrovoľne nezamestnanou. Platila si dobrovoľné odvody do ZP v minimálnej výške t.j. 47,58 eur do konca r. 2012. Môže si dať do N aj tieto odvody?

Podľa mňa nie, nakoľko ukončila živnosť a bola povinná platiť rovnaké odvody aj ako samoplatiteľ. Ďakujem pekne.
Prosím Vás, mám pravdu však? Nemám tie odvody do ZP po ukončení živnosti započítať do N, však?
kajah
25.03.13,13:45
Ahojte a co v prípade, ze zivnostník ukončil zivnost a nasledne sa zamestnal ako zamestnanec v Nemecku (kde riadne plati odvody). Medzitym vsak bol tri dni samoplatitel zdravotneho poistenia, zaplatil 4,60€, čo mu vyrátala poisťovňa. Mám toto zapocitat do N? (uplatnujem pausalne vydavky)
Poradi mi niekto prosim Vas? Ďakujem pekne.
Anik
25.03.13,13:47
nie
kajah
25.03.13,19:08
Anik, ďakujem za všetky odpovede, VELMI pomohli !!