Andrea_Z
02.03.06,10:40
Dobrý deň,

pracovníčka si prišla uplatniť dodatočne daňový bonus za rok 2005 za deti, ktoré študujú v zahraničí. Doniesla mi aj doklad o rovnocennosti s naším VŠ štúdiom.
Podľa mňa tento nárok nemá , lebo nespĺňa podmienku že žije s ďeťmi v spoločnej domácnosti.

Mám pravdu, alebo existujú aj iné výnimky s ktorými ste sa stretli...

ĎAKUJEM
mysimis
02.03.06,09:43
Ja si myslím, že jej si ten daňový bonus mohla uplatniť pokiaľ majú trvalý pobyt na jednej adrese.
Andrea_Z
02.03.06,09:46
Trvalé bydlisko majú rovnaké, ale deti sa zdržiavajú celý rok v zahraničí.
mysimis
02.03.06,09:51
ale má vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu.
Pepa
02.03.06,10:04
Dobrý deň,

pracovníčka si prišla uplatniť dodatočne daňový bonus za rok 2005 za deti, ktoré študujú v zahraničí. Doniesla mi aj doklad o rovnocennosti s naším VŠ štúdiom.
Podľa mňa tento nárok nemá , lebo nespĺňa podmienku že žije s ďeťmi v spoločnej domácnosti.

Mám pravdu, alebo existujú aj iné výnimky s ktorými ste sa stretli...

ĎAKUJEM
No podľa mňa nárok určite má. /ale samozrejme zohráva tu svoje aj VEK dieťaťa/.
A to keď bude študovať napr. šaľan v KE ty jej nepriznáš DB? Ani ten nemusí byť doma 2 mesiace.
Ingrid G.
02.03.06,10:20
Ja by som jej daňový bonus dala. Ak majú deti trvalý pobyt u nej, študujú dennou formou štúdia, majú splnenú podmienku veku.

Ešte ma napadla jedna otázka: poberá na svoje deti rodinné prídavky?
Denda
02.03.06,10:23
Prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu.
Tweety
02.03.06,10:25
Dobrý deň,

pracovníčka si prišla uplatniť dodatočne daňový bonus za rok 2005 za deti, ktoré študujú v zahraničí. Doniesla mi aj doklad o rovnocennosti s naším VŠ štúdiom.
Podľa mňa tento nárok nemá , lebo nespĺňa podmienku že žije s ďeťmi v spoločnej domácnosti.

Mám pravdu, alebo existujú aj iné výnimky s ktorými ste sa stretli...

ĎAKUJEM
Pozri si toto: § Zákona o DzP:§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 5 400 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 1 písm. a).

(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti 57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

(6) Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa tohto zákona. Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, požiada miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom pri vrátení tejto sumy správca dane postupuje ako pri vrátení daňového preplatku;126) ak ide o daňovníka, ktorý má zdaniteľné príjmy podľa § 5 alebo ktorému sa vykonalo ročné zúčtovanie, uplatní sa postup podľa § 35 ods. 5 a 7 alebo § 36 ods. 5, alebo § 38.

(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

(8) Daňový bonus si môže uplatniť aj daňovník, ktorý v zdaňovacom období nedosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, 123) ak v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6.

(9) Ak daňovník v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy podľa § 5 a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus len v pomernej časti a v tomto zdaňovacom období daňovník vykázal aj základ dane podľa § 6, môže si zostávajúcu pomernú časť daňového bonusu nepriznanú zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane, 122) uplatniť pri podaní daňového priznania.

(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

(11) Ak daňovník uplatnil alebo zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, je povinný zaplatiť sankčný úrok, aký by bol povinný zaplatiť z dlžnej sumy dane podľa osobitného predpisu.127) Ak zamestnávateľ priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Na kontrolu uplatnenia daňového bonusu sa vzťahujú ustanovenia osobitného predpisu.128)
:eek:
Denda
02.03.06,10:29
To Tweety:
Vhodnejším riešením v príspevku by bolo vloženie linku, kde sa tento citát nachádza.

Vzorová ukážka: http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html
Orsz
05.06.07,08:38
Prišla za mnou známa, čo má robiť, keď si neuplatnila daňový bonus za rok 2006 z nevedomosti - bývalý zamestnávateľ ju o tom neupovedomil, že si to môže uplatniť, a ona sa to dozvedela až teraz u nového zamestnávateľa. Bývalý zamestnávateľ jej urobil ročné zúčtovanie. Uvažujem teda, ak by si dala dodatočne daňové priznanie /nie dodatočné, ale dodatočne/ a uplatnila by si ho tam, je možnosť, že by dostala pokutu za neskoré podanie DP? Možno za ten rozdiel by to stálo. Ale predsa mal niekto z vás skúsenosť s takýmto ľudkom? Ako by sme to mohli spraviť? ďakujem za odpovede.
Zoltán Kovács
05.06.07,08:53
Prišla za mnou známa, čo má robiť, keď si neuplatnila daňový bonus za rok 2006 z nevedomosti - bývalý zamestnávateľ ju o tom neupovedomil, že si to môže uplatniť, a ona sa to dozvedela až teraz u nového zamestnávateľa. Bývalý zamestnávateľ jej urobil ročné zúčtovanie. Uvažujem teda, ak by si dala dodatočne daňové priznanie /nie dodatočné, ale dodatočne/ a uplatnila by si ho tam, je možnosť, že by dostala pokutu za neskoré podanie DP? Možno za ten rozdiel by to stálo. Ale predsa mal niekto z vás skúsenosť s takýmto ľudkom? Ako by sme to mohli spraviť? ďakujem za odpovede.

Nebude sa to brať ako neskoré podanie DP, nakoľko zamestnankyňa mala ročné zúčtovanie, čo je rovnocenné s DP. Dodatočné DP bude podávať lebo zistila skutočnosti, ktoré majú vplyv na konečný efekt.
Orsz
05.06.07,10:57
Ďakujem Smith, a keď si ho teda spraví, treba priniesť aj doklad o ročnom zúčtovaní ako dôkaz?
Zoltán Kovács
05.06.07,12:25
Ďakujem Smith, a keď si ho teda spraví, treba priniesť aj doklad o ročnom zúčtovaní ako dôkaz?
Prílohou dodatočného DP bude práve to ročné zúčtovanie, treba priložiť aspoň kópiu.
Ľuba
05.06.07,12:41
Ja by som povedala, že stačí kópiu. Ved aj k riadnemu DP sa prikladajú kópie potvrdení od zamestnávateľov.