gary
30.01.13,19:01
Dobrý deň,
prosím Vás o radu:

Máme zamestnanca a ten má dohodu o VP kde mu bola strhnutá daň. Môžem dohodu priložiť k príjmu a urobiť mu RZD?

Ďakujem
Milanko
veronikasad
30.01.13,18:15
Príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou. Ak do žiadosti o vykonanie RZD uvedie, že má príjem od ďalšieho 1 zamestnávatela a priloží Potvrdenie o zdanitelných príjmoch, si povinný urobiť mu RZD.
gary
30.01.13,18:31
Ďakujem

Milanko
7lienka
02.02.13,14:22
Prosím Vás môžem podať Žiadosť o RZD v robote, keď tam pracujem len od 15.1.2013?

Veľmi pekne ďakujem
ewita888
02.02.13,14:28
Prosím Vás môžem podať Žiadosť o RZD v robote, keď tam pracujem len od 15.1.2013?

Veľmi pekne ďakujem
nie, o RZD môžeš požiadať zamestnávateľa, u ktorého si robila v roku 2012
7lienka
03.02.13,10:39
ďakujem,
mám hľadať v zákone o dani z príjmu?
Alebo kde

dík
Rozalka
03.02.13,11:12
ďakujem,
mám hľadať v zákone o dani z príjmu?
Alebo kde

dík
Čo chceš hľadať?
Ak si u nového zamestnávateľa nastúpila 15.1.2013, nemôžeš si u neho žiadať o RZD, zodpovedala už ewita888, pre istotu ti prikladám znenie, takže už nemusíš hľadať:

§ 38
Ročné zúčtovanie

1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7 môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane,122) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.

(2) Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122)na žiadosť zamestnanca uvedeného v odseku 1. Ak zamestnanec v zdaňovacom období neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich a tento zamestnávateľ na ne prihliadne dodatočne pri ročnom zúčtovaní, ak zamestnanec preukáže, že na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na daňový bonus mal nárok.
7lienka
03.02.13,11:22
no to, že u posledného zamestnávateľa v tom aktuálnom roku.
Pretože mi vrátili žiadosť s tým, že si ju mám uplatniť u posledného zamestnávateľa kde pracujem...
Katy a R
03.02.13,11:33
no to, že u posledného zamestnávateľa v tom aktuálnom roku.
Pretože mi vrátili žiadosť s tým, že si ju mám uplatniť u posledného zamestnávateľa kde pracujem...
- vykašli sa na nich - a sprav si sama DP A ;) (načo by si si zbytočne tlak zvyšovala - veď to poznáš, keď je niekto ... :mee::mee:)
ewita888
03.02.13,11:34
no to, že u posledného zamestnávateľa v tom aktuálnom roku.
Pretože mi vrátili žiadosť s tým, že si ju mám uplatniť u posledného zamestnávateľa kde pracujem...
kto ti ju vrátil, posledný zamestnávateľ z roku 2012?
ročné zúčtovanie sa robí za predchádzajúci rok, číže za rok 2012.. Rozalka ti citovala paragraf zo zákona o dani z príjmov, kde sa hovorí o tom, kto robí ročné zúčtovanie dane.. ak to tvoj predchádzajúci zamestnávateľ nevie, tak ho pouč :)
gary
07.02.13,19:30
Dobrý deň, chcem sa spýtať:
pracovníčka nastúpila do zamestnania 1.12.2012 od 1.1.2012 do 30.11.2012 bola dobrovolne nezamestnaná. Môžem jej urobiť RZD a ak áno, aký doklad musí priložiť?
A ešte &: pracovníčka nastúpila do zamestnania od 1.2.2012 k 31.12.2012 je ešte stále zamestnaná. V 1/2012 poberala opatrovateľský príspevok. Môžem jej urobiť RZD?

Ďakujem Milanko
ewita888
07.02.13,19:35
Dobrý deň, chcem sa spýtať:
pracovníčka nastúpila do zamestnania 1.12.2012 od 1.1.2012 do 30.11.2012 bola dobrovolne nezamestnaná. Môžem jej urobiť RZD a ak áno, aký doklad musí priložiť?
A ešte &: pracovníčka nastúpila do zamestnania od 1.2.2012 k 31.12.2012 je ešte stále zamestnaná. V 1/2012 poberala opatrovateľský príspevok. Môžem jej urobiť RZD?

Ďakujem Milanko

1. musíš, ak požiada, doklady žiadne
2.musíš, ak požiada
Terezia13
08.02.13,06:13
Vedúci pracovník si musí podávať daňové priznanie, alebo mu môže urobiť mzdárka RZD? Nemá iný príjem, len u jedného zamestnávateľa
Mila123
08.02.13,06:23
Vedúci pracovník si musí podávať daňové priznanie, alebo mu môže urobiť mzdárka RZD? Nemá iný príjem, len u jedného zamestnávateľa
ako vedúci pracovník je niečo viac ako taká pani upratovačka??????
zaradíš ho medzi ostatných, kt. požiadali o RZD
Terezia13
08.02.13,07:31
veľká vďaka, robím to tak, len niektoré moje kolegyne práve vedúcim zamestnancom RZD nerobia, tak ma to zmiatlo
Tweety
08.02.13,07:49
veľká vďaka, robím to tak, len niektoré moje kolegyne práve vedúcim zamestnancom RZD nerobia, tak ma to zmiatlo
A vieš aj na základe čoho nerobia? Môže to byť iba z týchto dôvodov: buď o RZD zamestnanci nepožiadali alebo mali aj iné príjmy, než len tie zo ZČ.
zk24
08.02.13,12:21
Ahojte,

chcela by som sa spýtať, či neviete či zdravotné poisťovne pri spravení RZZP posielali aj zamestnávateľovi nejaký údaj o tom aký mal zamestnanec nedoplatok / preplatok?

chcela by som vedieť, či môj zamestnávateľ vie o tom že som mala nedoplatok na RZZP alebo ked chcem aby ho započítal pri RZD, či mu ho musím odovzdať sama.

Dakujem,

Zuzana
Mila123
08.02.13,12:58
Ahojte,

chcela by som sa spýtať, či neviete či zdravotné poisťovne pri spravení RZZP posielali aj zamestnávateľovi nejaký údaj o tom aký mal zamestnanec nedoplatok / preplatok?

chcela by som vedieť, či môj zamestnávateľ vie o tom že som mala nedoplatok na RZZP alebo ked chcem aby ho započítal pri RZD, či mu ho musím odovzdať sama.

Dakujem,

Zuzana
nedoplatky , s nimi som sa nestretla pri ZC a ZĽ....
ale stretla som sa s preplatkami.....jedno oznámenie dostala ZC a jedno ZĽ a z toho sa dá vyčítať, koľko preplatkov a v akej výške zaplatí ZP ZĽ, a koľko ZC-ovi.......

Zuzka, ale ak chceš oponovať mzdárke, že dostal podnik doklad, koľko máš nedoplatok (ako si nedoplatok uhrádzala?) musíš jej doložiť doklady.....
zk24
08.02.13,13:05
nedoplatky , s nimi som sa nestretla pri ZC a ZĽ....
ale stretla som sa s preplatkami.....jedno oznámenie dostala ZC a jedno ZĽ a z toho sa dá vyčítať, koľko preplatkov a v akej výške zaplatí ZP ZĽ, a koľko ZC-ovi.......

Zuzka, ale ak chceš oponovať mzdárke, že dostal podnik doklad, koľko máš nedoplatok (ako si nedoplatok uhrádzala?) musíš jej doložiť doklady.....

Ja nechcem nikomu oponovať :) Ja si budem robiť DPFO sama, a tam si RZZP zahrniem, ale neviem že či kolegyne ktore mali tiež nedoplatok, že či to mali priložiť k žiadosti o vykonanie RZD alebo o tom zamestnávateľ vie, o tom aky mali vysledok RZZP :(
srska
08.02.13,13:15
Ahojte,

chcela by som sa spýtať, či neviete či zdravotné poisťovne pri spravení RZZP posielali aj zamestnávateľovi nejaký údaj o tom aký mal zamestnanec nedoplatok / preplatok?

chcela by som vedieť, či môj zamestnávateľ vie o tom že som mala nedoplatok na RZZP alebo ked chcem aby ho započítal pri RZD, či mu ho musím odovzdať sama.

Dakujem,

Zuzanazuzka, existuje - napr. vo všzp - možnosť zobraziť v ep prehľad saldokonta ročného zúčtovania s rozpisom podľa rodných čísiel
zk24
08.02.13,13:17
aha. Ale ostáva povinnosťou zamestnanca predložiť doklad o nedoplatku RZZP ak si ho chce uplatniť, ano?
Kedze ja sama nie som zamestnávateľ a ani nejaky mzdar, tak neviem že ako to bolo tento rok. Ci vlastne poistovne posielali vysledky RZZP a teda už nemusi zamestnanec nic dokladovať, alebo stale musí ak to chce mať uplatnene.
Mila123
08.02.13,13:21
aha. Ale ostáva povinnosťou zamestnanca predložiť doklad o nedoplatku RZZP ak si ho chce uplatniť, ano?
Kedze ja sama nie som zamestnávateľ a ani nejaky mzdar, tak neviem že ako to bolo tento rok. Ci vlastne poistovne posielali vysledky RZZP a teda už nemusi zamestnanec nic dokladovať, alebo stale musí ak to chce mať uplatnene.
Zuzka pýtala som sa akým spôsobom ste doplácali nedoplatok....ak samy (sami) tak potrebuješ minimálne doklad o zaplatení nedoplatku......
zk24
08.02.13,13:31
Zuzka pýtala som sa akým spôsobom ste doplácali nedoplatok....ak samy (sami) tak potrebuješ minimálne doklad o zaplatení nedoplatku......


Aha, jasne sami sme platili, prevodom. To sa dalo aj nejako inač hradiť? Trebars strhnutím zo mzdy, či? Ja sama som uhradzala bankovym prevodom.
Mila123
08.02.13,13:32
Aha, jasne sami sme platili, prevodom. To sa dalo aj nejako inač hradiť? Trebars strhnutím zo mzdy, či? Ja sama som uhradzala bankovym prevodom.
ja by som to na základe požiadania ZC zrazila zo mzdy......
Sarlotka
08.02.13,16:02
tiez som sa stretla len so strhnutim zo mzdy, pozeram aj teraz na vykaze nedoplatkov, ktore zasielala poistovna..

dokonca na vykaze nedoplatkov je napisane:
....na zaklade ktoreho je platitel poistneho povinny uhradit ....

na druhej strane je rozpis zamestnancov a nedoplatku s rozdelenim:
vysledok RZ zamestnavatel,
vysledok RZ zamestnanec


zamestnavatel uhradil celu sumu z rzzp poistovni a vysledky z RZ zamestnanec strhol zamestnancom zo mzdy...
zk24
11.02.13,10:39
Fuha, tak to sa musim pozrieť že či som to teda nezaplatila dvakrat :)

Mne dosiel domov vypocet s udajmi na úhradu. Tak som to uhradila :confused:
jana1972
12.02.13,11:25
Ahoj poraďáci, vie mi niekto poradiť, ak robím RZD zamestnancovi, ktorý už u nás nepracuje a vznikne mu preplatok, ten mu vyplatím - mám ho niekde aj prihlasovať? (SP, ZP) Toto neviem nikde nájsť.
Ďakujem
Mila123
12.02.13,11:26
Ahoj poraďáci, vie mi niekto poradiť, ak robím RZD zamestnancovi, ktorý už u nás nepracuje a vznikne mu preplatok, ten mu vyplatím - mám ho niekde aj prihlasovať? (SP, ZP) Toto neviem nikde nájsť.
Ďakujem
čo si!!!!! nie nikam ho neprihlasuješ......
zuza 74
14.02.13,10:55
Dobrý deň, ja mám zamestnankyňu, ktorá je od júla 2012 na materskej. Idem jej vystaviť potvrdenie o príjme, ale neviem konkrétne r. 6 - nezdaniteľná časť. Od januára do júna mala vyplácanú mzdu. Potom išla na MD a zamestnávateľ jej v októbri vyplatil odmenu. Aj v tomto mesiaci mala uplatnenú nezd. čiastku. Akú sumu uvediem na r. 6? 2126,04 EUR alebo 3664,64? Ďakujem.
Tweety
14.02.13,10:57
Dobrý deň, ja mám zamestnankyňu, ktorá je od júla 2012 na materskej. Idem jej vystaviť potvrdenie o príjme, ale neviem konkrétne r. 6 - nezdaniteľná časť. Od januára do júna mala vyplácanú mzdu. Potom išla na MD a zamestnávateľ jej v októbri vyplatil odmenu. Aj v tomto mesiaci mala uplatnenú nezd. čiastku. Akú sumu uvediem na r. 6? 2126,04 EUR alebo 3664,64? Ďakujem.
Len tú, ktorá bola uplatňovaná pri mzde. Takže len mesiace 1.-6., a potom 10.. Takže prvá suma je správna.
kn-alka
14.02.13,10:57
Do potvrdenia vypisuješ tak, ako bola u zamestnávateľa naozaj uplatnená.
Zamestnankyňa si v DP uplatní aj tak celú NČZD.
zuza 74
14.02.13,10:59
Ďakujem.
romy16
19.02.13,19:03
Dobrý deň,
prosím Vás, k RZD treba vždy predložiť originálne Potvrdenie o príjmoch ak mal zamestnanec v minulom roku aj iného zamestnávateľa, alebo môže byť aj kópia? Zamestnanec totiž dal originálne Potvrdenie o príjmoch svojej manželke aby si mohla nanho uplatniť NČZD na manžela. Tak teraz neviem, či mu môžem vykonať RZD alebo žiadať originálne Potvrdenie o jeho príjme, ktorý mal u iného zamestnávateľa.
Kristina27
06.03.13,10:41
Robím výplaty za 02/2013 a chcem tam zúčtovať RZD 2012, to ešte robila stará účtovníčka - zamestnanec celý rok, nepostupovalo sa podľa § 36 ods. 5 ZDP, na RZD vyšiel nedoplatok 0,03 eur na r. 15, ale aj na r. 18, hoci podľa § 38 ods. 7 ZDP nedoplatok do 3,32 eur sa nerieši. Mám jej dať prerobiť tlačivo?
cayane
06.03.13,12:15
Ja mám tiež takýto problém mam viac zamestnancov, ktorý odišli minulý rok a robím im ročné zúčtovanie ako im mám vysporiadať nedoplatky a preplatky?
Kristina27
08.03.13,15:02
Robím výplaty za 02/2013 a chcem tam zúčtovať RZD 2012, to ešte robila stará účtovníčka - zamestnanec celý rok, nepostupovalo sa podľa § 36 ods. 5 ZDP, na RZD vyšiel nedoplatok 0,03 eur na r. 15, ale aj na r. 18, hoci podľa § 38 ods. 7 ZDP nedoplatok do 3,32 eur sa nerieši. Mám jej dať prerobiť tlačivo?

Dopĺňam, že nevenuje ani 2% z dane ani mu nebol doplatený DB pri vykonaní RZD.