ajacik
02.03.06,09:43
Zamestnávateľ so zamestnancom sa dohodli, že zam-ľ nezabezpečí obedy ani mu nedá stravné lístky. (je to vzájomná dohoda, nie po nátlaku).

Je to možné?

Príspevok na stravovanie, hodnota stravných lístkov nevstupuje do ZD pre DzP, však?

dakujem
Tweety
02.03.06,09:08
Zamestnávateľ so zamestnancom sa dohodli, že zam-ľ nezabezpečí obedy ani mu nedá stravné lístky. (je to vzájomná dohoda, nie po nátlaku).

Je to možné?

Príspevok na stravovanie, hodnota stravných lístkov nevstupuje do ZD pre DzP, však?

dakujem
Také niečo je v rozpore so ZP.
§ 152
Stravovanie zamestnancov


(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.

(5) Zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas prekážok v práci,
b) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie.
ajacik
02.03.06,09:13
dakujem.

a čo teda treba robiť? môže to byť tak, že by mu zamestnávateľ prispieval 55% z 89 Sk v hotovosti (zam-c nechce lístky). 48,95 Sk by si dával zam-ľ do nákladov a zam-c by z tejto čiastky nemusel zaplatiť 19% daň. (ak som to správne pochopila, zdaňujú sa iba príspevky zo SF).
Tweety
02.03.06,09:21
dakujem.

a čo teda treba robiť? môže to byť tak, že by mu zamestnávateľ prispieval 55% z 89 Sk v hotovosti (zam-c nechce lístky). 48,95 Sk by si dával zam-ľ do nákladov a zam-c by z tejto čiastky nemusel zaplatiť 19% daň. (ak som to správne pochopila, zdaňujú sa iba príspevky zo SF).
Pozri si v mojej odpovedi bod.4- dá sa poskytnúť fin.spríspevok..:cool:Podľa§ 19 Zákona o dani z príjmov je to daňový výdavok.;)
ajacik
02.03.06,09:38
už som. dakujem :).

posledá otázka: zdaňuje sa to na strane zamestnanca? nejako to nemôžem nájsť v zákone, ked sa jedná o finačný príspevok na stravovanie .
Denda
02.03.06,09:45
Zamestnávateľ so zamestnancom sa dohodli, že zam-ľ nezabezpečí obedy ani mu nedá stravné lístky. (je to vzájomná dohoda, nie po nátlaku).

Je to možné?

Príspevok na stravovanie, hodnota stravných lístkov nevstupuje do ZD pre DzP, však?

dakujem
Správna odpoveď v linku: http://www.porada.sk/showthread.php?t=19861&highlight=finan%E8n%FD+pr%EDspevok

Ináč takisto odpoveď aj od Tweety.
ajacik
02.03.06,09:51
dakujem.

takže finančnú náhradu za január mu dám spolu s februárovou. to snád nie je problém.

moc so mzdami zatiaľ nepracujem a soft ešte nemám. Poradí mi niekto ešte, akú knihu, príp. tlačivo by som si mala kúpiť? Mám mzdový list, ale zdá sa mi to neprehľadné a hlavne málo info.
Tweety
02.03.06,09:53
už som. dakujem :).

posledá otázka: zdaňuje sa to na strane zamestnanca? nejako to nemôžem nájsť v zákone, ked sa jedná o finačný príspevok na stravovanie .
Tento fin.príspevok podľa §19- daňovo uznaný, podlieha zdaneniu.Ide o príjmy podľa §5 Zákona o DzP. :eek:
ajacik
02.03.06,17:18
dakujem pekne.

môže sa ešte niekto mrknúť na toto?


dakujem.

takže finančnú náhradu za január mu dám spolu s februárovou? to snád nie je problém.

moc so mzdami zatiaľ nepracujem a soft ešte nemám. Poradí mi niekto ešte, akú knihu, príp. tlačivo by som si mala kúpiť? Mám mzdový list, ale zdá sa mi to neprehľadné a hlavne málo info.
JankaO
02.03.06,17:27
Zamestnávateľ so zamestnancom sa dohodli, že zam-ľ nezabezpečí obedy ani mu nedá stravné lístky. (je to vzájomná dohoda, nie po nátlaku).

Je to možné?

Príspevok na stravovanie, hodnota stravných lístkov nevstupuje do ZD pre DzP, však?

dakujem



Zamestnávteľ je povinný zabezpečiť stravovanie , zamestnanec to nemusí využívať.
ajacik
02.03.06,17:38
ak je to tak, to by bolo dobré.

musí to byť písomne, že zamestnanec odmietol finančnú náhradu??
Tweety
02.03.06,17:40
ak je to tak, to by bolo dobré.

musí to byť písomne, že zamestnanec odmietol finančnú náhradu??
Prečo sa dobrovoľne zbavuje svojich práv?. ;)
ajacik
02.03.06,17:44
Prečo sa dobrovoľne zbavuje svojich práv?. ;)

lebo majiteľom spoločnosti je syn a zamestnacom otec. No a otec sa zdržuje pracovne v Tatrách (tam kde on pôsobí, neberú ani lístky). A ešte ku všetkému sú to Česi, takže slovenské lístky sú mu zbytočné.

Aj ked je to náklad pre s.r.o. (pre syna), otec z toho zasa musí zaplatiť daň (a ešte aj odvody na ZP - ako som sa dočítala).

dúfam, že som to ozrejmila, prečo ma to tak zaujíma :)
Tweety
02.03.06,17:48
lebo majiteľom spoločnosti je syn a zamestnacom otec. No a otec sa zdržuje pracovne v Tatrách (tam kde on pôsobí, neberú ani lístky). A ešte ku všetkému sú to Česi, takže slovenské lístky sú mu zbytočné.

Aj ked je to náklad pre s.r.o. (pre syna), otec z toho zasa musí zaplatiť daň (a ešte aj odvody na ZP - ako som sa dočítala).

dúfam, že som to ozrejmila, prečo ma to tak zaujíma :)
Ak dostane stravný lístok, príspevok zamestnávateľa na stravenku 55% z ceny,najviac zo sumy 89.-, je daňovo uznaný a nepodlieha dani zo ZČ u zamestnanca.:cool:
ajacik
02.03.06,17:49
Ak dostane stravný lístok, príspevok zamestnávateľa na stravenku 55% najviac zo sumy 89.-, je daňovo uznaný a nepodlieha dani zo ZČ u zamestnanca.:cool:

on ale nechce stravné lístky:(.
Tweety
02.03.06,17:51
on ale nechce stravné lístky:(.
ZP s takým nepočíta, tam je uvedená iba povinnosť podľa§ 152 poskytovať stravu v pracovných smenách.:cool:
ajacik
02.03.06,17:57
a čo mám teda robiť, mám to dať ako finančnú náhradu,alebo sa písomne dohodnú, že zamestnanec dobrovoľne odmietol akúkoľvek náhradu za stravu. ???? :confused:
Tweety
02.03.06,17:59
a čo mám teda robiť, mám to dať ako finančnú náhradu,alebo sa písomne dohodnú, že zamestnanec dobrovoľne odmietol akúkoľvek náhradu za stravu. ???? :confused:
Bolo by dobré, aby to mal syn, ako zamestnávateľ ošetrené, že sa otec vzdáva nároku. Pretože na dodržiavanie ZP si potrpia inšpektori, a potom by mal problém, že stravu neposkytuje. ;)
ajacik
02.03.06,18:01
super. dakujem.

takže to spíšeme, že zamestnanec sa vzáva nároku na stravu a na náhradu.


ešte raz dakujem všetkým
JankaO
02.03.06,18:25
super. dakujem.

takže to spíšeme, že zamestnanec sa vzáva nároku na stravu a na náhradu.


ešte raz dakujem všetkým

Inšpektorátu stačí, ak sa zamestnávateľ preukáže zmluvou so stravovacím zariadením o poskytovaní stravy, či to zamestnanec využíva alebo nie už nikoho nezaujíma. Zamestnávateľ si splnil povinnosť a tým je to vybavené.
jaja99
02.03.06,18:34
Zamestnávateľ so zamestnancom sa dohodli, že zam-ľ nezabezpečí obedy ani mu nedá stravné lístky. (je to vzájomná dohoda, nie po nátlaku).

Je to možné?

Príspevok na stravovanie, hodnota stravných lístkov nevstupuje do ZD pre DzP, však?

dakujem

1./ Ak sa zamestnanec vopred vzdá svojich práv je tento jeho úkon neplatný - § 17 ods. 1 Zákonníka práce
2./ Príspevok na stravovanie v naturálnej forme je oslobodené os dane z príjov FO u zamestnanca - § 5 ods. 7 b zákona 595/2003, a to bez ohľadu na zdroj krytia - to znamená, že je jedno, či zamestnávateľ platí len 55% alebo trebárs aj celý stravný lístok - teda keď časť úhrady ide zo zisku alebo zo sociálneho fondu.
ajacik
02.03.06,19:15
1./ Ak sa zamestnanec vopred vzdá svojich práv je tento jeho úkon neplatný - § 17 ods. 1 Zákonníka práce
2./ Príspevok na stravovanie v naturálnej forme je oslobodené os dane z príjov FO u zamestnanca - § 5 ods. 7 b zákona 595/2003, a to bez ohľadu na zdroj krytia - to znamená, že je jedno, či zamestnávateľ platí len 55% alebo trebárs aj celý stravný lístok - teda keď časť úhrady ide zo zisku alebo zo sociálneho fondu.

Zam-c nastúpil do TPP 16.1.06. Ak by sa vzdal nároku napr. 18.1.06, považuje sa to ako "vopred sa vzdal svojich práv"??
Chobot
03.03.06,09:40
Zam-c nastúpil do TPP 16.1.06. Ak by sa vzdal nároku napr. 18.1.06, považuje sa to ako "vopred sa vzdal svojich práv"??

Áno, považuje, pretože on má právo na zabezpečenie stravy za každý odpracovaný deň, nie iba v prvý deň prac. pomeru.
JDM
03.03.06,11:02
CHcem sa spýtať, či môžem spätne doplatiť zamestnancom nejakú výšku za stravovanie. Neposkytovali sme žiadne stravné lístky, ani nemáme možnosť zabezpečiť stravovanie v nejakej jedálni. Ak by som to chcela spätne urobiť, musím dať zamestnancovi napri. len 55% zo sumy 70,-- Sk, a on to má brať ako príjem, z ktorého treba zaplatiť daň? Nemám s tým skúsenosti, ďakujem