anlira
31.01.13,00:35
Moja stará mama s jej sestrou vlastnili záhradku v intraviláne obce. Nevyužívali ju, lebo prístup bol iba cez suseda. Jedného dňa si šikovný sused ohradil záhradku s tým, že ju vyplatí. Z času na čas pýtali vyplatenie za pozemok. Sused iba sľuboval.
Keď záhradku užíval 10 rokov, zašiel za notárom a získal ju vydržaním. Oznam visel na tabuli iba u notára vzdialeného 25km od obce, máme to zistené. No koho by napadlo chodiť sa dívať niekde na tabuľu? Jeden svedok bol z obce, druhý bol geodet žijúci 10 km od obce.
Najskôr zomrela moja starká, potom jej sestra a nakoniec šikovný sused v r. 2000. Jeho syn získal dedením záhradku v celosti. Keď som sa začala zaujímať, ako k nej prišiel, dal ju prepísať na jeho dcéru, ktorá žije v ČR.
Moja otázka: je celá vec premlčaná, alebo dá sa to napadnúť žalobou?
Ďakujem za odpoveď!
branislavp
31.01.13,04:49
Ja si myslím, že to môžeš napadnúť. Ale do doby 3 rokov, odkedy si sa dozvedela o tomto podvode, aj keď to takto úmyselne zamotali až na terajšieho vlastníka, ale genéza sa z právnych listín dá zdokladovať a dokázať. Súdnou cestou, alebo podaním trestného oznámenia na okresnú prokuratúru.
Najskôr by som písomne oslovila vlastníčku a popísala jej podrobne všetko, o čo ide aj s priloženými dokazujúcimi listinami-kópiami a žiadala o vrátenie záhrady, alebo o zaplatenie vo finančnej náhrade, napíš aj koľko korún, s tým že, ak sa nedohodnete, budete si toto nárokovať cestou súdu alebo cestou okresnej prokuratúry podaním trestného oznámenia na neznámeho páchateľa za podvod, čím došlo k neoprávnenému obohacovaniu sa a bola spôsobená škoda v konkrétnej výške - treba uviesť spôsobenú škodu. A môžeš jej napísať aj to, ak nedôjde k dohode, tak skôr než to dáš na súd, to zverejníš v médiách - v Markíze, ako to funguje v skutočnosti, že sa dá podvodom prísť k pozemku. List pošli doporučene.