Zuzana Hula
31.01.13,02:11
V januari 2011 som kupila 2 iz.byt, ktory som napisala na priatela. Som uz rozvedena, byt bol vsak kupeny pocas manzelstva, a preto som uviedla meno priatela na LV - nezhody s byvalym manzelom. Predala som ho v juni 2012 a hned kupila vacsi 3 izbovy za tu istu cenu. Teda predaj 2. izboveho bol za 78000 euro a aj kupa 3. izboveho bola za 78000 euro. Ale 3 izbovy na LV je uz vedeny len na mna ako vylucneho vlastnika. Pri podani dani z prijmu musim uviest meno priatela do priznania i ked to bola nasa dohoda, aby bol byt na neho napisany. Nemam to pravne podlozene. Da sa to nejako doplnit, ze sa jednalo o moj majetok a priatel tam nijako financne neprispel iba figuroval ako vlastnik docasne do rozvodu? Problem je v tom, ze som sa dozvedela, ze ma nejake exekucie....pritom to bol len moj majetok a nikdy nie jeho. Ako mam podat dan z prijmu predaja nehnutelnosti, aby nemal problemy? A aku sumu mam uviest do tlaciva, ak som vlastne nic neziskala? som na materskej, viem, ze aj tento prijem tam musi byt zohladneny. Ale danovy urad nezaujima, ze som kupila hned byt, ich zaujima, ze som predala, tak nech platim aj dan....dakujem velmi za informacie, aspon na koho sa mam obratit...?
Zita5
31.01.13,06:20
Predpokladám z vyššie uvedeného, že byt ktorý ste kúpila 1-2011 ste len financovala, ale skutočným kupujúcim bol Váš priateľ a aj bol zapísaný na LV ako vlastník.

Úradne to je nasledovne : priateľ vlastník bytu kúpil v období 1-2011 2 izbový byt , ktorý ako vlastník bytu v 6-2012 predal. Vás nikto nebude brať do úvahy.

Nie je podstatné , že ste byt financovala Vy , podstatné je , kto bol zapísaný ako vlastník bytu bytu a tento vlastník by mal vystupovať aj v kúpno predajných zmluvách .Bol to Váš priateľ.
Daňové priznanie podáva vlastník, ktorý byt predal a zdaňuje tento predaj podľa § 8 odst.1 písm.b Zákona o dani z príjmu .Čiže priateľ podáva DP v jeho mene a platí aj daň z príjmu za predaj nehnuteľnosti.

Vy nemôžete podať žiadne daňové priznanie FO za rok 2012, nakoľko ste nič nepredala .

Byt priateľ nevlastnil viac ako 5 rokov, preto byt od dane z príjmu nie je oslobodený .
Zuzana Hula
31.01.13,23:11
dakujem za vyjadrenie, ale este jedna otazka....priatel je na zivnosti, na 2-izbovy byt bola raz ploimba....nakolko neplatil zdravotne...to sa vyplatilo a plomba bola odastranena....mohol predat nehnutelnost, aj ked ma dalsie exekucie? Myslim, ze by tam bola nejaka plomba a byt by som nemohla predat. exekucie riadne plati podla splatkovych kalendarov, jedna sa o leasing, socialku a zdravotku. som z toho hotova, ze som ho vobec dala ako vlastnika. Ale som si potvrdila aspon moju verziu. Takze dam do dani kupnu cenu bytu a predajnu, odpisem prerabky, ktore vsak presahuju aj kupnu cenu a jeho prijem zo zivnosti.......dakujem za odpoved.
Zuzana Hula
31.01.13,23:15
a este jedna otazka....ja ked som kupila ten trojizbovy byt a som vylucny vlastnik.../vdaka priatelovym exekuciam:D/, tiez musim odviest dan? alebo len na miestnom urade stacilo, ak som spravila ohlasovaciu povinnost a priznala kupu nehnutelnosti s predlozenymi dokladmi LV a navrhu na vklad + kupno predajnu zmluvu, co som predlozila....dan je nejakych 5 euro vratane pozemkov na cely rok 2013....toto som spravila do konca januara. Za novy byt som dufam nemusela uz nic dalsie v januari podavat....dakujem za informaciu
Zita5
01.02.13,06:21
dakujem za vyjadrenie, ale este jedna otazka....priatel je na zivnosti, na 2-izbovy byt bola raz ploimba....nakolko neplatil zdravotne...to sa vyplatilo a plomba bola odastranena....mohol predat nehnutelnost, aj ked ma dalsie exekucie? Myslim, ze by tam bola nejaka plomba a byt by som nemohla predat. exekucie riadne plati podla splatkovych kalendarov, jedna sa o leasing, socialku a zdravotku. som z toho hotova, ze som ho vobec dala ako vlastnika. Ale som si potvrdila aspon moju verziu. Takze dam do dani kupnu cenu bytu a predajnu, odpisem prerabky, ktore vsak presahuju aj kupnu cenu a jeho prijem zo zivnosti.......dakujem za odpoved.



Pokiaľ si platí všetky exekúcie , tak by nemal byť problém. Horšie by bolo, ak by prestal platiť a exekútor by zistil, že byt predal počas exekučného konania , tak tu by už problém nastal .Jasne má napísané v exekučnom príkaze , že exekútor zakazuje manipulovať s nehnuteľnosťami ako aj s iným majetkom. Na to ani nemyslite , lebo kupujúcemu by zostali len oči pre plač si myslím, ale aj pre Vás .Len nech si riadne platí všetko tak ako má .

Do daňového priznania uvediete príjem za predaj nehnuteľnosti a do výdavkov môžete uplatniť nasledovné :
§ 8
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.




Hrubo vyznačené platí pre výdavky, ktoré môžete uplatniť do DP FO a tým znížiť príjem . Samozrejme výdavok vždy musí priateľ preukázať dokladom .
Zita5
01.02.13,06:26
a este jedna otazka....ja ked som kupila ten trojizbovy byt a som vylucny vlastnik.../vdaka priatelovym exekuciam:D/, tiez musim odviest dan? alebo len na miestnom urade stacilo, ak som spravila ohlasovaciu povinnost a priznala kupu nehnutelnosti s predlozenymi dokladmi LV a navrhu na vklad + kupno predajnu zmluvu, co som predlozila....dan je nejakych 5 euro vratane pozemkov na cely rok 2013....toto som spravila do konca januara. Za novy byt som dufam nemusela uz nic dalsie v januari podavat....dakujem za informaciu

Ten predaný byt bolo treba na MU odhlásiť z pohľadu dane z nehnuteľnosti a smetného a nový byt prihlásiť , čo však pri novom ste už vykonala .Len ešte smetné či máte prihlásené.
jozefmladsi
28.02.13,10:42
Dobry den!
Mam taky problem a poprosil by som o radu:
v r. 2012 som musel kupit byt (viem, znie to zle ale fakt MUSEL) a tento rok ho chcem predat...ale predavam ho za nizsiu sumu, ako som kupil. Ako to bude s danou?
dakujem!!!
Mila123
28.02.13,10:46
Dobry den!
Mam taky problem a poprosil by som o radu:
v r. 2012 som musel kupit byt (viem, znie to zle ale fakt MUSEL) a tento rok ho chcem predat...ale predavam ho za nizsiu sumu, ako som kupil. Ako to bude s danou?
dakujem!!!

podáš DP za rok 2013, t.j. do 31032014 a nezaplatíš, pretože nebudeš mať povinnosť platiť
jozefmladsi
28.02.13,11:16
uf, to som si vydychol...DAKUJEM!!! ::)