Sojka 007
31.01.13,08:06
Ako riešite u vás navýšenie platov nepedagógov v školách od januára 2013? Z MŠ SR sa nám ozvali , že to nie je v ich kompetencii a vyhovárali sa jeden na druhého. Prehadzujú si to ako horúci zemiak. Zdá sa , že peniaze na to dajú, ale ako to urobiť v praxi? Mám ku každému jednému tarifnému platu pripočítavať 5%? Alebo to dať do príplatkov? Je koniec mesiaca a my nevieme čo robiť.Nakoniec to vyzerá tak, že nedostaneme nič.
anika
31.01.13,09:36
Neviem,ak aj prídu peniaze tak tarifný plat na základe čoho? Tabuľka nie je , len všetko je jedna pani povedala. Čiže teoreticky prídu peniaze ak tam bude napísané, že viazané prostriedky pre nepedagogických pracovníkov, a nebude konkrétne napísané čo, tak riaditeľ rozhodne komu a koľko z nepedagogických to dá, ale podľa mňa len do osobného, pretože tarifný je podľa tabuľky a tá nová nie je. My sme síce originálne kompetencie a nie prenesené a rozpočet je taký aký aj bol a na druhej strane bolo aj povedané, že peniaze dostanú samosprávy a záleží ďalej od ich hospodárenia, aspoň tak to bolo v správach. Uvidíme, či vôbec niečo dostaneme.
GabiZ
31.01.13,10:35
Toto bolo predmetom včerajšieho rokovania vlády a tento návrh v takejto podobe bol aj schválený.
http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-152412?prefixFile=m_
Sabadka
31.01.13,11:10
.... A túto vetu
......Súčasne sa zohľadňuje rozhodnutie vlády SR súvisiace so zvýšením platov vybranej skupiny nepedagogických zamestnancov škôl aškolských zariadení regionálneho školstva....
... ako máme chápať?
Ako konkrétne sa zohľadní to rozhodnutie? Čo znamená vybraná skupina nepedagogických zamestnancov? Ktorí konkrétne to budú? Akým konkrétnym spôsobom sa zvýši ten plat? Proste nič konkrétne! Riešiť to osobným príplatokom nie je dobré riešenie, pretože to nie je garantované, o mesiac ho mať nemusíme. Proste mne to pripadá strááááášne alibistické, veď my sme odobrili zvýšenie, že vám to zriaďovateľ nedal, to už nie je naša vina. Zriaďovateľ si povie to isté, len sa vyhovorí na riaditeľa a my budeme mať prd velebnosti.
emporio20
31.01.13,11:23
My sme dávali 5% z tarifných platov do osobných príplatkov. Nie je to síce garantované vzhľadom k tomu, že OP sú pohyblivá zložka mzdy - môžu a nemusia byť, ale iná možnosť v danej situácii nie je.
GabiZ
31.01.13,11:42
.... A túto vetu
......Súčasne sa zohľadňuje rozhodnutie vlády SR súvisiace so zvýšením platov vybranej skupiny nepedagogických zamestnancov škôl aškolských zariadení regionálneho školstva....
... ako máme chápať?
Ako konkrétne sa zohľadní to rozhodnutie? Čo znamená vybraná skupina nepedagogických zamestnancov? Ktorí konkrétne to budú? Akým konkrétnym spôsobom sa zvýši ten plat? Proste nič konkrétne! Riešiť to osobným príplatokom nie je dobré riešenie, pretože to nie je garantované, o mesiac ho mať nemusíme. Proste mne to pripadá strááááášne alibistické, veď my sme odobrili zvýšenie, že vám to zriaďovateľ nedal, to už nie je naša vina. Zriaďovateľ si povie to isté, len sa vyhovorí na riaditeľa a my budeme mať prd velebnosti.

Vybraná skupina nie je myslené, že vybraná skupina z nepedagogických zamestnancov, ale celkovo vybraná skupina že sú nepedagogickí zamestnanci (ale je to aj tak šalamúnsky napísané......úmyselne?). Uvidíte, čo vám príde v oznámení o poukázaní FP resp. obciam z ministerstva. A čo sa týka ostatného, tak áno. Nie je tam nič konkrétne, pretože žiadne tabuľky pre nepedag.zamestnancov nebudú (pravdepodobne), t.j. môže (ale i nemusí) sa im to vyplácať ako nenárokovateľná zložka mzdy t.j. vo forme osobného príplatku. Najhoršie na tom z celého financovania sú originálne kompetencie. Tak ako aj teraz mnohé školské zariadenia nedostanú z obcí ani to málo čo im patrí, kým sa tieto prostriedky pre školstvo nezaviažu, tak to tak bude stále. A preto zrejme urobili aj teraz to, čo urobili, že hoci im pošlú balík peňazí, obce si zase budú robiť po svojom. Či dajú, alebo nedajú týmto zamestnancom, to bude na ich zvážení. Nechápem, načo je takýto systém dobrý. Znovu tie peniaze pôjdu kade tade, len školstvu nie. Ale tam hore budú krytí, že veď my sme dali (aby neboli zlí) a kto bude teraz ten zlý? Zriaďovateľ? Riaditeľ? :mad:
anika
31.01.13,11:46
Áno, my ako originálne kompetencie sme dostali rozpočet presne ako v roku 2012 a keďže medzi originálne kompetencie sú zahrnuté aj súkromné školy, takže predpokladám. že asi nedostaneme nič.
GabiZ
31.01.13,11:48
Áno, my ako originálne kompetencie sme dostali rozpočet presne ako v roku 2012 a keďže medzi originálne kompetencie sú zahrnuté aj súkromné školy, takže predpokladám. že asi nedostaneme nič.

Súkromné školy ako originálne kompetencie? To ste ako mysleli. Súkromné školy sú financované ako verejné školy, dostávajú normatívne FP zo štátneho rozpočtu a majú nárok aj na niektoré nenormatívne. Mysleli ste napr. súkromné materské školy a školské zariadenia resp. súkromné jazykové školy, umelecké školy a pod.?
GabiZ
31.01.13,12:00
....presne tak alibistické a bez záruky.
anika
31.01.13,12:22
Áno, súkromné jazykové školy a pod., sú presne tak financované ako aj nesúkromné JŠ, stým rozdielom, že oni si poplatky stanovujú sami a nesúkromní nie.
Maťa42
01.02.13,08:37
Nakoľko pracujem vo verejnej správe, aj ako mzdová účtovníčka, a máme aj ZŠ bez právnej subjektivity a aj ŠJ, MŠ a ŠkD, plne súhlasím s vašim názorom. Nedá mi nepodeliť sa s vami so svojou skúsenosťou. Boli by ste prekvapení s akými "super nápadmi" prichádzajú starostovia zo stretnutí "mikroregiónov". Viem, že by som to nemala o svojom "chlebodarcovi" hovoriť, ale nedá sa, aj keď poznám ekonomickú situáciu v obci. Keď na konci minulého roka prišiel náš šéf z takého stretnutia s nápadom starostov, že aby sme si dohodou dali rozviazanie PP, na 3 mesiace sa prihlásili na ÚP a potom, že nás príjmu /myslím pracovníčky obecných úradov/ cez ÚP naspäť na 9 mesiacov s príspevkom ÚP, aby sa tak ušetrili finančné prostriedky v obciach, tak to som ešte predýchala /u nás však nepochodil, no neviem ako to dopadlo inde/. No keď tento týždeň dorazil s ďalším nápadom starostov ako ušetriť, tak to som si už neodpustila reakciu. Jednoducho sa starostovia dohodli, že tých 5% zvýšených tarifných miezd zamestnancom v školstve sa ušetrí tak, že sa im o presne takú čiastku znížia osobné príplatky. Väčšina z nich ani nemá taký "vysoký" osobný príplatok a myslím, že nepedagogickým pracovníkom to zvýšenie ani nedajú. Nuž spýtala som sa nášho starostu, že keď už tak starostovia hľadajú spôsob ako ušetriť, tak prečo neprišli s takým nápadom, že sa vzdávajú aspoň po tých 5% zo svojho platu oni, ale idú šetriť na druhých, lebo na tých druhých sa šetrí z pozície moci najlepšie, že oni sa pre seba bijú za každý cent zvýšenia a aj tak sa im to zdá málo a cítia sa "nedocenení". A pritom s kľudným svedomím môžem povedať, že mnohí starostovia by ani nemali brať plat za svoju "prácu", ale mali by platiť svojím voličom za to, že im dovolia volať sa starostom /zdôrazňujem mnohí, ale nie všetci/. Hovorím, predovšetkým o tom našom. Myslím, že aj keď s neviem akým dobrým zámerom vláda príjme akékoľvek opatrenie na zlepšenie čo i len toho najmenšieho zlepšenia finančnej situácie "bežného smrteľníka", špekulanti si to preložia do "svojho jazyka" a všetko je potom na figu. V žiadnom prípade som sa nechcela dotknúť práce tých starostov, ktorí svoju funkciu plnia s plnou zodpovednosťou, lebo poznám veľa takých a napokon každá obec je vizitkou práce starostu. Som však presvedčená, že ak chcú šetriť, tak nech začnú v prvom rade od seba.
Sabadka
01.02.13,15:38
No takže dnes sa mi dostalo do rúk metodické usmernenie z obvodného úradu odboru školstva-bývalý krajský školský úrad.
Zvýšiť nepedagogickým zamestnancom plat o tých sľubovaných 5 % je možné "až" troma spôsobmi :)
1. zaradiť zamestnanca do najvyššieho platového stupňa vrámci platovej triedy-teda nebrať ohľad na odpracované roky
2. 5% navýšenie tarifného platu pripočítať k osobnému príplatku
3. 5% navýšenie tarifného platu vyplácať ako výkonnostný príplatok - ale to platí len pre upratovačky, školníkov, kuchárky- teda pri remeselných činnostiach.

Prípad č. 1 - je strašne málo takých zamestnancov, ktorí v 2 a 3. platovej triedy boli zaradení podľa odpracovaných rokov, prevažná väčšina má maximálny stupeň. A toto sa dá už aplikovať od roku 2009 aj na činnosti s prevahou duševnej práce.

Prípad č. 2 ak by vypočítali 5% né navýšenie tarifného platu a pridali ho k existujúcim mizerným osobným príplatkom tak povedzme že môžeme hovoriť o kozmetickej úprave platu ale nie o zvýšení :) - ale som si viac než 100%ne istá, že vo väčšine prípadov sa to porieši tak, že tie mizerné osobné príplatky sa dorovnajú do výšky 5%. Čo v reále hodí na výplate pre tú upratovačku azdaj aj 5 evri :) a to som bola možno štedrá :)

Prípad č. 3 - vyplácať to ako výkonnostný príplatok - toto sa mi zdá najschodnejšia cesta, s tým, že súčasná výška osobného príplatku ak vôbec nejaká je, ostane zachovaná - ale, a to sa už asi opakujem, že to v tomto prípade dopadne tak, že to čo pridajú na výkonnostnom odoberú na osobnom príplatku - teda znovu kozmetická úprava platu a reálne h..... hádam nula. :)
Lucinka23
06.02.13,07:55
nemohli by ste tu zavesiť to usmernenie, alebo aspoň dať tip, kde by som sa mohla k nemu dopracovať? Pátram, pátram, no bezvýsledne. Ďakujem
Ivča
06.02.13,18:26
Aby som mala v tom jasno, balíček peňazí čo prišiel na účet zriaďovateľa je určený na 5% zvýšenie platov nepedag. zamestnancov ale len čo sa týka originálnych kompetencií, to sú MŠ, ŠKD a ŠSZ. Nejde tu o nepedagogických zamestnancov základnej školy - prenesené kompetencie.
Reve
07.02.13,09:34
No takže dnes sa mi dostalo do rúk metodické usmernenie z obvodného úradu odboru školstva-bývalý krajský školský úrad.
Zvýšiť nepedagogickým zamestnancom plat o tých sľubovaných 5 % je možné "až" troma spôsobmi :)
1. zaradiť zamestnanca do najvyššieho platového stupňa vrámci platovej triedy-teda nebrať ohľad na odpracované roky
2. 5% navýšenie tarifného platu pripočítať k osobnému príplatku
3. 5% navýšenie tarifného platu vyplácať ako výkonnostný príplatok - ale to platí len pre upratovačky, školníkov, kuchárky- teda pri remeselných činnostiach.

Prípad č. 1 - je strašne málo takých zamestnancov, ktorí v 2 a 3. platovej triedy boli zaradení podľa odpracovaných rokov, prevažná väčšina má maximálny stupeň. A toto sa dá už aplikovať od roku 2009 aj na činnosti s prevahou duševnej práce.

Prípad č. 2 ak by vypočítali 5% né navýšenie tarifného platu a pridali ho k existujúcim mizerným osobným príplatkom tak povedzme že môžeme hovoriť o kozmetickej úprave platu ale nie o zvýšení :) - ale som si viac než 100%ne istá, že vo väčšine prípadov sa to porieši tak, že tie mizerné osobné príplatky sa dorovnajú do výšky 5%. Čo v reále hodí na výplate pre tú upratovačku azdaj aj 5 evri :) a to som bola možno štedrá :)

Prípad č. 3 - vyplácať to ako výkonnostný príplatok - toto sa mi zdá najschodnejšia cesta, s tým, že súčasná výška osobného príplatku ak vôbec nejaká je, ostane zachovaná - ale, a to sa už asi opakujem, že to v tomto prípade dopadne tak, že to čo pridajú na výkonnostnom odoberú na osobnom príplatku - teda znovu kozmetická úprava platu a reálne h..... hádam nula. :)


Prosím ťa kde sa dá stiahnuť to metodické usmernenie - hľadala som ho v googli a nič... Robím mzdy a neviem čo stým...Ďakujem
Reve
Reve
08.02.13,18:19
No, dostala som odpoveď z odboru školstva Bratislava - 5% vo forme osobného ohodnotenia odporúčajú... :)
Gabriela Révová
09.02.13,12:54
Ja som účtovníčkou istej školy a kvôli počtu žiakov a chýbajúcich dotácií na mzdy, mi znížili pracovný úväzok na 4 hodiny. Keď nechcem stratiť zamestnanie, musím robiť pôvodnú prácu aj v takýchto podmienkach. S pozdravom.
tiga22
12.02.13,15:56
Ahojte... tak mi nedá nezapojiť sa, nerozmýšľali ste niekedy nad tým že by sme mali aj my ostatní nepedagogickí zamestnanci - účtovníčky, matrikárky, hospodárky, mzdárky, upratovačky, kuriči ... a ostatní - odmeňovaní podľa zákona 553/2003 niečo robiť??? Aspoň apelovať na ZMOS, aby hájili záujmy aj nás. Nediskriminovali a oceňovali aj našu prácu. Však na malých obciach jeden zamestnanec vykonáva prácu kumulovane, neraz aj za starostu, ktorý zákonom stanoveným platom v zamestnaní a prácou pre obec, na ktorú mu bola vložená dôvera nás obyčajných občanov, strávi niekedy aj "celý deň". Naša "platovka" nebola upravovaná od r. 2010. Základný tabuľkový plat je 246,50 €, a keby nebola určená minimálna mzda nevyučené upratovačky, kuriči ..... by o zvýšení mohli len snívať. Samozrejme že tento zákon umožňuje využitie zaradiť zamestnanca do najvyššieho platového stupňa, priznanie osobného príplatku, prípadne využitie osobného platu, ale úprimne ...... chcela by som vidieť skutočnosť, ktorý primátor/starosta ho využije.
palpet
21.02.13,09:39
Čo z takého zvýšenia ak to dali do osobného príplatku keď o tu sumu znížili doplatok do minimalnej mzdy tak som presne na tom istom ako keby som žiadny osobný príplatok nemal a mal len minimalnu mzdu. V prvom rade nech upravia mzdové tabuľky a tak potom zvýšujú mzdu.
zamestnankyna
25.02.13,07:40
Zdravím,

práve sa mi dostal do rúk list od zriaďovateľa, v ktorom nám MF poskytuje dotáciu na základe uznesenia vlády, ktorá je účelovo určená na financovanie toho sľúbeného 5% zvýšenia pre nás, nepedagogických. Ako o každej účelovej dotácii je potrebné viesť osobitnú evidenciu, atď ...
Chcem poprosiť o radu, k tomu 5% navýšeniu (nám to dali do osobných príplatkov) mám samostatne rátať aj pomernú časť odvodov a hradiť to z tejto dotácie? Sú tu spomínané iba platy, zvýšenie platov, atď., takže som si nie istá.
Už vopred vďaka za radu.
GabiZ
25.02.13,07:48
Táto suma je vrátane odvodov. Áno, keďže sa tieto FP budú zúčtovávať, je potrebné analyticky v účtovníctve si rozčleniť, čo z týchto FP, komu a kam išlo.
Sabadka
25.02.13,15:51
Čo z takého zvýšenia ak to dali do osobného príplatku keď o tu sumu znížili doplatok do minimalnej mzdy tak som presne na tom istom ako keby som žiadny osobný príplatok nemal a mal len minimalnu mzdu. V prvom rade nech upravia mzdové tabuľky a tak potom zvýšujú mzdu.


V prvom rade by mali prekopať katalóg pracovných činností, lebo ten je ešte z čias Márie Terézie a Jožka II, z čias keď sa správy posielali morzeovkou, potom by mali upraviť mzdové tabuľky tak, aby najnižšia platová trieda korešpondovala so zákonom stanovenou minimálnou mzdou a nemusel sa plat pre zamestnancov dorovnávať do minimálnej mzdy, pretože kým sa niečo nebude robiť s katalógom pracovných činností, dovtedy to bude vždy len o tom, že z jedného šuflíka peniaze zobereme a do druhého pridáme a výsledný efekt žiadny.
Ivča
27.02.13,15:49
Prosím Vás, tých 5% navýšenie (čo prišli na obce - dotácia na základe uznesenia vlády) je len pre nepedagogických zamestnancov školských zariadení alebo aj pre pedagogických. Ďakujem.
GabiZ
01.03.13,09:54
Je to pre všetkých zamestnancov v rámci originálnych kompetencií, t.j. pre pedagogických aj nepedagogických. Usmernenie hovorí: "Uvoľňujú sa prostriedky pre VÚC a obce na 5% zvýšenie platových taríf pedagogických a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení a na zvýšenie platov pre nepedagogických zamestnancov regionálneho školstva".
MajaJ
04.03.13,20:37
Tak s týmto názorom súhlasím. Robím upratovačku na strednej škole v Trnave. Minulý rok bola moja mzda približne 320 eur v čistom. Bol v tom zarátaný aj osobný príplatok. Tento rok sme museli podpísať dokument " Oznam o výške a zložení funkčného platu" kde je zahrnutá čisto mzda, bez akýchkoľvek príplatkov. Moja čistá mzda je 303 eur. Takže zarobím ešte menej. Keď som sa spýtala, kde je to zvýšenie platu, tak mi povedali, že na to nie sú peniaze. Stále sa nám vyhrážajú, že je nadbytok nepedagogických zamestnancov. Na škole je nás spolu necelých 40 ľudí, ale máme 2 účtovníčky. Čo je podľa mňa zbytočné a plat sa mohol rozdeliť medzi zamestnancov. Tá jedna by sa nemusela prepustiť a ísť na úrad práce, má už totiž dávno nárok na dôchodok.
Najhoršia je na tom tá bezmocnosť. Malý človek si nedokáže pomôcť a tý hore na nás z vysoka kašlú. Hlavne že oni majú plné vrecká.
ZlaticaB
05.06.13,08:17
Prosím Vás, potrebujem vyučtovať obci 5 % navýšenie pre pedag. zam.. Viem, že je to v položke TP ale ako mám vyučtovať prostriedky, ktoré mi prišli na to navýšenie. Počítať do toho aj náhrady, aj odvody... ako to robíte?
silviad
05.06.13,08:42
Keď má pedagóg dovolenku alebo náhrady premietne sa to aj tam. Každý mesiac vystavíme tabuľku s presným rozpisom koľko je 5% zvýšenie v TP, čerpaná dovolenka, osobné prekážky. Potom k tomu napočítame odvody ZP a SP zvlášť po riadkoch ( NP,SP atď.)
Veronika Gabrielova
08.11.13,08:59
Sme súkromná materská škôlka. Rada by som sa informovala. Prišlo nám oznámenie o finančnom navýšení tarifných platov vo výške 5% za obdobie I a II. Q 2013. Zamestnanci majú hrubú mzdu vyššiu ako je dané v príloh č. 7 o tarifných platoch. Majú mzdu 630 Eur. Potrebovala by som vedieť, či im môžem navyýšiť mzdu o 5% aj nepriek tomu, že majú takú hrubú mzdu a potom ako to urobiť? Teraz vo výplate za 10-2013, im urobiť zvýšenie za 6 mesiacov a dať do osobných príplatkov? Budem vďačná za každú radu.
Ďakujem