-medulienka-
31.01.13,08:50
Minulý týždeň prebehlo dedičské konanie po mojej mame, ktorá bola vdovou 31 rokov. Predmetom konania bol 1-izbový byt, ktorého bola vlastníčkou od r. 1991. V r. 1981 však zomrel otec, ktorý mal spolu s mojou mamou v nájme dovtedy 3-izbový družstevný byt. Ja som dedila 1/8 z tohto bytu, v ktorom moja mama bývala naďalej. Ja so sestrou sme sa vydali, máme svoje bývanie a brat zostal bývať v rodičovskom byte, žiaľ, mamu tam nechcel, ale náhradné bývanie jej nezabezpečil. Vybavila som jej preto 1-izbový mestský byt, ktorý bol napokon predmetom dedičského konania. Brat sa dedičstva vzdal, no ja musím vyplatiť sestre polovicu z 1-izbového bytu. Tu som sa práve dozvedela, že brat získal v r. 1995 celý pôvodný 3-izbový byt po rodičoch do svojho osobného vlastníctva. Pýtam sa, ako je možné, že pri prepise bytu, v ktorom som mala svoj 1/8 podiel, nikto nežiadal o môj súhlas? Dá sa to ešte napadnúť, a tak brata právne vyzvať k vyplateniu mojej čiastky?
Mária27
31.01.13,10:00
"V r. 1981 však zomrel otec, ktorý mal spolu s mojou mamou v nájme dovtedy 3-izbový družstevný byt. Ja som dedila 1/8 z tohto bytu" ... to predsa nejde! Družstevný byt nemohol byť predmetom dedenia, mama sa stala jedinou nájomníčkou a jej patril aj členský podiel.
Ak sa stal brat v roku 1995 vlastníkom toho bytu, musela mama predtým na neho previesť členské práva v bytovom družstve spojené s nájmom bytu. Preto sa asi brat vzdal dedičstva.
-medulienka-
31.01.13,10:52
Ďakujem, Mária, za vysvetlenie. Teraz už tomu rozumiem. Ja som mu vlastne urobila službu, že som mamičke zohnala byt, ktorý jej mal zohnať on! Doplatila som na svoju dobrotu. Ako poďakovanie sa mohol aspoň v prospech mňa vzdať svojho podielu a ja by som dnes sestre nemusela vyplatiť polovicu, ale iba tretinu. Mamička bola na dne, keď sa dozvedela, že ju spolu v byte nechcú a napriek tomu prepísala všetko bratovi a mne stále tvrdila, že byt, ktorý som jej vybavila ja jej, bude môj. Keď si kupovala 1-izbový byt za 6 tis. korún slovenských, tak jej to spolu s ostatnými nájomníkmi bytu vybavoval domovník, žiaľ, nestihla dať veci do poriadku . . . . A pritom som sa o ňu starala a bola som pre ňu dcéra, ktorá vraj vybaví aj nemožné. Darmo - za dobrotu na žobrotu. A to v čase, keď som ja vybavovala byt pre mamu, stál 1-izbový byt 50 tis. Sk, čo brat sa vyjadril, že on také peniaze za byt nedá, pritom on nemal kde bývať, nie moja mama! Poučenie - nesmiem byť príliš súcitná a ľutovať ľudí, aj keď je to moja vlastná mama a rodina. Mali si to vyriešiť len oni medzi sebou. Ďakujem a prajem pekný deň.
Mária27
31.01.13,11:08
Keďže brat dostal členské práva k družstevnému bytu, získal od mamy oveľa viac ako vy dve. Členské práva majú hodnotu trhovej ceny porovnateľného bytu v danej lokalite.
-medulienka-
31.01.13,11:14
Áno, ja si to uvedomujem, a mi je ľúto, že som mu vyriešila problém a musela som vyplatiť sestre nie tretinu, ale až polovicu. Ale u nás to bolo stále tak, jediný a najmladší syn, odmalička mal všetko ľahko, hneď a zadarmo. Sestre vyplatím 8 tis. eur a budem mať byt - garsónku, aj keď chcela oveľa viac, lebo zacítila peniaze, ktoré aj tak minie čoskoro a zas bude na tom tam, kde je teraz. Dala si podmienku vyplatiť sumu do 3 mesiacov. Som zaskočená správaním svojich súrodencov, a to ma najviac mrzí, peniaze totiž budú vždy! Je po rodine. Vďaka, pomohla mi táto debata.
Mária27
31.01.13,11:23
Veď sa porozprávajte aj s bratom, mohol by vám tiež niečo vyplatiť.
-medulienka-
31.01.13,11:27
Mária, veď o to ide, že nechce nič platiť. Už mohol vtedy, keď stál 1-izbový byt 50 tis. Sk a nechcel dať peniaze, pritom on si potreboval vyriešiť bývanie. Rozumiete mi? Je lakomý a ešte aj provokuje, keď si kúpi niečo nové - naposledy to bolo auto a podpichoval, či si nekúpim aj ja také . . . . od malička bol vedený hrabať iba k sebe - nie od seba, rozumiete? Toto mi je ľúto, že niekto môže byť taký bezcitný, pritom svojej mame nevedel dať ani bozk, ani žiadny telesný dotyk - smutné, veľmi smutné pre mňa a o to viac bolestivé.
-medulienka-
31.01.13,11:41
Všetko by bolo v poriadku, keby si brat uvedomil, že mi poďakuje svojou tretinou a ja by som sestre vyplatila len 5300 eur. Stačilo tak málo, stačilo sa stretnúť a dohodnúť, no brat sa vyjadril, že on sa bude rozprávať až na dedičskom konaní, ktoré dopadlo tak ako dopadlo . . . :mee: