prodigy_mt
31.01.13,09:30
Ahojte,
som plateny u zamestnavatela zmiesanou mzdou, cast mam fix, cast mam variabil od vykonu.
Za statne sviatky v decembri mi nebol vyplateny ani cent. Na internete som nasiel toto. Co to pre mna znamena? Dajme tomu, ze moj fix za minuly mesiac bol 400 a variabil 700.

Zmiešaná mzda a sviatokV prípade zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní zmiešanou mzdou, t.j. časť mzdy predstavuje mesačnú tarifu a časť mzdy je viazaná na dosahovaný výkon, resp. tržby a títo zamestnanci nebudú z dôvodu sviatku pracovať, znamená to pre nich, že o tú časť mzdy, ktorá je previazaná na dosahovaný výkon resp. tržby prídu. Nevznikne im z dôvodu sviatku na túto časť mzdy nárok. V zmysle § 122 ods. 3 prvej vety ZP ak zamestnancovi z dôvodu sviatku ušla časť mzdy, nemožno považovať deň sviatku za odpracovaný deň. Takto odmeňovaný zamestnanec má ale nárok na náhradu mzdy za sviatok vo výške priemerného zárobku.Uvedená situácia môže nastať napr. v oblasti obchodu. Zamestnanci sú odmeňovaní zmiešanou mzdou, časť tvorí mesačná tarifa a časť mzdy je previazaná na dosahované tržby. Z dôvodu sviatku bude predajňa zatvorená, čo znamená, že zamestnanci prídu o časť mzdy, ktorá je previazaná na tržby, keďže z dôvodu sviatku je predajňa zatvorená a zamestnanci nepracujú. Zamestnávateľ v tomto prípade musí krátiť aj mesačnú mzdu a za deň sviatku poskytnúť zamestnancovi náhradu mzdy, ktorá mu ušla z dôvodu sviatku.