Fair Jobs
02.03.06,10:12
Ahojte vsetci.

Surne potrebujem radu..
Klient zakupil vozidlo na leasing, ktore je registrovane na jeho meno a rodne cislo. Ma zivnost a vozidlo pouziva tiez pre firemne ucely. Moze si uplatnit leasing do nakladov - podla danoveho uradu mu bolo povedane, ze ano pokial je vozidlo registrovane na jeho meno a moze si uplatnit vo vydavkoch aj cestaky ? Bolo mu povedane, ze pokial si uplatnil leasing, tak si cestaky upltnit nemoze. AKo to vlastne teda je.

Dakujem
zuhl
02.03.06,10:31
Nech si urýchlene ide údaje zmeniť do leasingovky. nech to prerobí na podnikateľské, lebo teraz nemôže ísť leasing do nákladov.
Miriam.x
02.03.06,10:39
Nech si urýchlene ide údaje zmeniť do leasingovky. nech to prerobí na podnikateľské, lebo teraz nemôže ísť leasing do nákladov.

Naozaj?! Ja mám tiež auto na meno a jeden daňový poradca mi povedal, že si môžem dať leasing do nákladov.:mad:
Fair Jobs
02.03.06,11:20
Naozaj?! Ja mám tiež auto na meno a jeden daňový poradca mi povedal, že si môžem dať leasing do nákladov.:mad:

Ved prave. Toto iste mi povedal aj on, ze si leasing moze dat do nakladov, aj ked ja som mu tvrdila, ze tomu neverim. Ze pre danovakov je podstatne meno majitela a nie ICO. Horsie by to bolo s pravnickou osobou. Robis si aj cestaky, ked ides na nejaku sluzobku a davas si to do nakladov? Toto by som potrebovala vediet, lebo jemu povedali, ze ked si uz uplatnil do nkaladov leasing, tka si cestaky nemoze, co sa mi zda ako nezmysel. Podla mna pohonne hmoty si mozes, no servis, dialnicne a pod. nie.

Pekny den

Petra
Miriam.x
02.03.06,11:24
Pred tým som mala požičané auto, tam som si dávala do nákladov len PHM bez paušálu, ale toto som si dala do majetku firmy, zaplatila som daň z MV a dávam si do nákladov PHM aj opravy ap. Dúfam, že to robím správne.
dogicka
02.03.06,12:13
Ak si chceš dávať do nákladov leasingové splátky, musíš mať auto zaradené v obchodnom majetku, vedieš knihu jázd a na základe kilometrov si dáš do nákladov spotrebu PHM.
Keď máš auto na leasing a nie je zaradené v obchodnom majetku firmy, môžeš si dať do nákladov len spotrebu PHM. Nemôžeš si uplatniť ani základnú náhradu 6,20, lebo nespĺňaš podmienku vlastného vozidla.
Takže auto na leasing sa jednoznačne lepšie oplatí zaradiť do obchodného majetku.
Fair Jobs
02.03.06,12:31
Ak si chceš dávať do nákladov leasingové splátky, musíš mať auto zaradené v obchodnom majetku, vedieš knihu jázd a na základe kilometrov si dáš do nákladov spotrebu PHM.
Keď máš auto na leasing a nie je zaradené v obchodnom majetku firmy, môžeš si dať do nákladov len spotrebu PHM. Nemôžeš si uplatniť ani základnú náhradu 6,20, lebo nespĺňaš podmienku vlastného vozidla.
Takže auto na leasing sa jednoznačne lepšie oplatí zaradiť do obchodného majetku.
Danovnik sa vyjadril, ze leasing sa moze uplatnit, kedze auto je ne meno zivnostnika, ale nemoze sa sucasne dat do nakladov cestak.
Miriam.x
02.03.06,12:35
Podľa mňa keď máš auto v majetku firmy, tak si dávaš do nákladov aj PHM a všetky náklady súvisiace s používanim MV. Možno myslel práve ten paušál 6,20 za km, alebo ste sa len zle rozumeli.
Fair Jobs
02.03.06,12:56
Podľa mňa keď máš auto v majetku firmy, tak si dávaš do nákladov aj PHM a všetky náklady súvisiace s používanim MV. Možno myslel práve ten paušál 6,20 za km, alebo ste sa len zle rozumeli.
Takze este raz, vozidlo nie je v majetku firmy, je len na meno zivnostnika, nie na ICO. No danovaci povedali, ze to nie je podstatne. Cize ja by som povedala, ze je to sukromne vozidlo pouzivane na firemne ucely. Ja uz fakt neviem..Viac menej tu ide o to, ci sa moze uplatnit aj leasing aj cestaky do nakladov..
Miriam.x
02.03.06,12:59
Môj názor na to je, že si môže uplatniť len spotrebu PHM, ani leasing ani 6,20, keďže auto nemá v majetku firmy a nie je ani jeho "vlastné" MV.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Fair Jobs
02.03.06,13:09
Môj názor na to je, že si môže uplatniť len spotrebu PHM, ani leasing ani 6,20, keďže auto nemá v majetku firmy a nie je ani jeho "vlastné" MV.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
To iste si myslim aj ja. Mna len matie to, ze mu niekto na danovom povedal, ze si moze uplatnit leasing aj v tom pripade, ze vozidlo nie je evidovane na ICO, ale len na jeho meno. Ze pokial sa zhoduju meno vlastnika a meno zivnostnika, tak ICO nie je podstatne. Podla mna je to blbost, pretoze potom by nemalo velmi velky zmysel davat si vozidlo do majetku. Zase na opacnej strane som pocula, ze cestak si mozes uplatnit ako vydavky pri sukromnom vozidle - spotrebu a sadzbu na kilometre.
Miriam.x
02.03.06,13:27
To iste si myslim aj ja. Mna len matie to, ze mu niekto na danovom povedal, ze si moze uplatnit leasing aj v tom pripade, ze vozidlo nie je evidovane na ICO, ale len na jeho meno. Ze pokial sa zhoduju meno vlastnika a meno zivnostnika, tak ICO nie je podstatne. Podla mna je to blbost, pretoze potom by nemalo velmi velky zmysel davat si vozidlo do majetku. Zase na opacnej strane som pocula, ze cestak si mozes uplatnit ako vydavky pri sukromnom vozidle - spotrebu a sadzbu na kilometre.
Tiež si myslím, že muselo ísť o nedorozumenie, buď to pracovník DÚ zle pochopil, alebo to tvoj klient nepovedal úplne presne. Leasing si môžeš uplatniť v príp. že máš auto v majetku, inak nie.
ENEN
02.03.06,13:47
Ak je auto na lízing a je zaradené v obch.majetku, vedieš knihu jázd a do výdavkov dávaš PHM podľa techničaku.Ak auto nemáš zaradené v obch.majetku a je na lízing môžeš si uplatniť základnú náhradu 6,20 a PHM
podľa najazdených km.
dogicka
02.03.06,13:58
Ak je auto na lízing a je zaradené v obch.majetku, vedieš knihu jázd a do výdavkov dávaš PHM podľa techničaku.Ak auto nemáš zaradené v obch.majetku a je na lízing môžeš si uplatniť základnú náhradu 6,20 a PHM
podľa najazdených km.

Ak je auto na leasing nemôžeš v žiadnom prípade uplatňovať základnú náhradu 6,20 nakoľko to nie je vlastné vozidlo!! Inak asi to na tom daňovom zle pochopili, bolo to nedorozumenie. Inak si stojím za tým čo som už napísala. Prajem pekný deň
dogicka
02.03.06,14:01
Danovnik sa vyjadril, ze leasing sa moze uplatnit, kedze auto je ne meno zivnostnika, ale nemoze sa sucasne dat do nakladov cestak.

Tak tomuto vyjadreniu DÚ nerozumiem. Čo má spoločné leasing a uplatňovanie spotreby PHM? Podľa mňa nič. Len ak tým cesťákom myslel základnú náhradu 6,20.
ENEN
02.03.06,14:02
Sorry,...6,20 si SZČO nemôže uplatniť, to môže len zamestnanec.
dogicka
02.03.06,14:06
Sorry,...6,20 si SZČO nemôže uplatniť, to môže len zamestnanec.

To sa človek v tom množstve informácií ľahko zamotá......
serena
02.03.06,17:23
Ak je auto na lízing a je zaradené v obch.majetku, vedieš knihu jázd a do výdavkov dávaš PHM podľa techničaku.Ak auto nemáš zaradené v obch.majetku a je na lízing môžeš si uplatniť základnú náhradu 6,20 a PHM
podľa najazdených km.


Suhlasim (auto zaradene v obch.majetku = v TP musi byt uvedene nazov firmy a aj ICO).
serena
02.03.06,17:26
Sorry,...6,20 si SZČO nemôže uplatniť, to môže len zamestnanec.

:)Aj SZCO si moze uplatnit 6,20 /km,ked pouziva vlastne auto na podn..:)
dogicka
03.03.06,08:34
:)Aj SZCO si moze uplatnit 6,20 /km,ked pouziva vlastne auto na podn..:)

Áno môže ale tu išlo o auto na leasing, čiže nejde o vlastné motorové vozidlo až do splatenia leasingu....
renča1
03.03.06,08:40
tu vám dávam konečnú odpoved k lízingu:kuki kuk
http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=7&cid=10923
dogicka
03.03.06,08:54
tu vám dávam konečnú odpoved k lízingu:kuki kuk
http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=7&cid=10923

Renča1 vďaka za poučenie, vôbec som si neuvedomila, že keď má auto na leasing nevložené do majetku firmy, nemá nárok ani na spotrebované PHM. Ale podľa mňa si napriek tomu čo mu povedal ten daňovák nemôže dať do nákladov ani splátky leasingu. Tak z tohto stále vyplýva, že auto na leasing treba jednoznačne zaradiť do obchodného majetku.
renča1
03.03.06,09:00
Renča1 vďaka za poučenie, vôbec som si neuvedomila, že keď má auto na leasing nevložené do majetku firmy, nemá nárok ani na spotrebované PHM. Ale podľa mňa si napriek tomu čo mu povedal ten daňovák nemôže dať do nákladov ani splátky leasingu. Tak z tohto stále vyplýva, že auto na leasing treba jednoznačne zaradiť do obchodného majetku.

Nárok na lízing nemá, musel by mať vložene os.auto do majetku a trebalo by na lízingovke dopísať aj IČO,DIČ, atd... Sám sa musí rozhodnúť či chce alebo nechce vložiť auto do podnikania, netreba zabudnúť na § 9 , ktorý hovorí o predaji auta. Podľa §9 je predaj auto oslob.až po 5 rokoch od vyradenia auta z majetku. Musí si zvážiť za a proti...:)
dogicka
03.03.06,09:12
Nárok na lízing nemá, musel by mať vložene os.auto do majetku a trebalo by na lízingovke dopísať aj IČO,DIČ, atd... Sám sa musí rozhodnúť či chce alebo nechce vložiť auto do podnikania, netreba zabudnúť na § 9 , ktorý hovorí o predaji auta. Podľa §9 je predaj auto oslob.až po 5 rokoch od vyradenia auta z majetku. Musí si zvážiť za a proti...:)

Súhlasím, ale je smutné, že na DÚ niekto poskytuje také zavádzajúce informácie.....
Miriam.x
03.03.06,09:32
Súhlasím, ale je smutné, že na DÚ niekto poskytuje také zavádzajúce informácie.....
Možno je to aj tým, že veľa ľudí z DÚ nemá prax v nejakej firme. Potom sa im v tom ťažko orientuje keď to poznajú len z pohľadu zákona. Poznám to, tiež som pracovala na DÚ hneď po škole a mala som s tým problémy.:)
VlastoSt
07.03.06,07:04
Ja nie som sice uctovnik ale neda mi aby som sa nad touto záležitosťou nezamyslel. Ak mám auto na leasing tak aj napriek tomu , že nie som vlastníkom auta (aj keď ho celé platím), uhrádzam aj celú režiu okolo auta.
Pneumatiky amortizáciu atdˇ... atď... . Náklady 6,20 na km zahrňujú práve tieto záležitosti. Ak by bola legislatívna diera toho rangu (čo podľa mňa je) riešením by snáď mohla byť dodatočná zmluva s leasingovkou o povolení používať auto na podnikanie.
Je zaujímave sa potom zamyslieť nad záležitosťou kto má potom zaplatiť cestnú daň. Ja alebo leasingovka.
Konzultoval som túto záležiť s účtovníkom naozaj odborníkom s dlhou praxou a tiež sa mu zdá nelogická diskriminácia platiteľov leasingu pri uplatňovaní nákladov na prevádzku vozidla. Dokonca zašiel tak ďaleko , že bol ochotný ísť do polemiky s daňovým úradom o možnosti obhájiť aj alternatívu, že si môže aj živnopstník s autom na leasing uplatnit 6,20 na km.
Zdravím všetkých .
bučo
07.03.06,09:10
ahoj, takže ako je to s tými cesťákmi?
Pochopil som to dobre - ak mám auto na leasing, nemôžem si dať do nákladov cesťák, ak mám auto zahrnuté do majetku a vtedy nepočítam náhradu 6,20, iba spotrebu PHM podla technického?
alebo mám auto na leasing, nemám ho v obchodnom majetku, môžem si dať do nákladov cesťák aj náhradu 6,20 alebo nie?
alebo keď mám auto na leasing vôbec nemôžem uplatniť náhradu 6,20, iba ak ho mám v majetku tak cestak, ak nemám v majetku PHM podľa technického.
Prosím poradte mi.
Ďakujem
dogicka
07.03.06,09:16
Keď máš auto na leasing a nemáš ho zaradené v obchodnom majetku, nemôžeš si dávať do nákladov nič, ani splátky leasingu, ani spotrebu PHM a základnú náhradu 6,20 pretože to nie je tvoje vlastné vozidlo. Jednoznačne výhodnejšie je auto na leasing zaradiť do majetku, vtedy si môžeš uplatniť do nákladov splátky leasingu a spotrebu PHM, ako aj všetky opravy a údržbu okolo auta. Pozri vyššie príspevky v tejto téme, bolo to tam podrobne rozoberané.
VlastoSt
08.03.06,08:15
Keď máš auto na leasing a nemáš ho zaradené v obchodnom majetku, nemôžeš si dávať do nákladov nič, ani splátky leasingu, ani spotrebu PHM a základnú náhradu 6,20 pretože to nie je tvoje vlastné vozidlo. Jednoznačne výhodnejšie je auto na leasing zaradiť do majetku, vtedy si môžeš uplatniť do nákladov splátky leasingu a spotrebu PHM, ako aj všetky opravy a údržbu okolo auta. Pozri vyššie príspevky v tejto téme, bolo to tam podrobne rozoberané.

Nesúhlasím že si nemôže uplatniť ani PHM. Keď si predsa od nejakej osoby požičiam auto a urobíme o tom zmluvu+zaplatím cestnú daň za konkrétne auto - možem si uplatniť PHM . To isté platí pre lesingovku , ja mám predsa v rukách zmluvu o prenájme.
farulova
08.03.06,09:41
ahojte,
tak toto je veľmi zaujímavá téma, lebo to zaujíma aj mňa. Mám klienta, ktorý nemá auto zaradené v podnikaní a nerobil si žiadne cesťáky ani knihu jázd a vraj mu mám dať do účtovníctva len doklady o nákupe PHL. Vraj to tak robia aj jeho kolegovia. No ja si nemyslím, že je to správne. Aký je Váš názor?
ďakujem
dogicka
08.03.06,12:37
Nesúhlasím že si nemôže uplatniť ani PHM. Keď si predsa od nejakej osoby požičiam auto a urobíme o tom zmluvu+zaplatím cestnú daň za konkrétne auto - možem si uplatniť PHM . To isté platí pre lesingovku , ja mám predsa v rukách zmluvu o prenájme.

Ja som si to predtým tiež myslela ale Renča1 ma vyviedla z omylu, tu som ti to prilepila:


Automobil na lízing nezaradený v obchodnom majetku a uplatňovanie cestovných náhrad
Lízing - Lízing a dane, vydanie: 1/2006, vyšlo: 16.1.2006


Ako podnikateľ FO som si obstaral osobné motorové vozidlo na lízing. V technickom preukaze je ako vlastník vozidla zapísaná lízingová spoločnosť a ako držiteľ osvedčenia ja ako podnikateľ FO. Motorové vozidlo som nevložil do podnikania, neúčtujem do výdavkov mesačné lízingové splátky, ale vyúčtovávam si služobné cesty.



Môžem si účtovať do výdavkov priemernú spotrebu PHM, náhradu 6,20 Sk a stravné prislúchajúce podľa doby trvania služobnej cesty? Ak nie je možné uplatňovať všetky náhrady pri služobných cestách, prosím o usmernenie, čo si môžem účtovať do výdavkov.

Odpoveď
V zmysle § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov daňovými výdavkami sú výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách, a to na:

stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a
v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa zákona o cestovných náhradách.
Ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky vo výške náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa zákona o cestovných náhradách. Z uvedeného vyplýva, že v prípade, že činnosť vykonávate na inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonávate, máte nárok na cestovné náhrady vo výške a rozsahu ako majú zamestnanci v pracovnom pomere. Aj keď v zákone nie je definované čo je to miesto, v ktorom je činnosť pravidelne vykonávaná, určite by nemalo ísť o cestu z trvalého bydliska do miesta výkonu práce (obchodu, dielne, kancelárie).

Na náhradu za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu 6,20 Sk za každý jeden km jazdy nárok nemáte, pretože nepoužívate vlastné osobné motorové vozidlo, ale vozidlo na lízing.

Keď ja s niekým uzavriem zmluvu, tak ju neuzavriem ako osoba ale na firmu, a preto mám nárok na uplatnenie PHM + údržbu a opravy, ak je to v zmluve dohodnuté. V prípade platcu DPH je aj nároh na odpočet DPH z bločkov PHM.
Ak ale uzavriem zmluvu o prenájme auta ako súkromná osoba (čiže nie na firmu) a auto budem používať na podnikanie tak nebudem mať nárok na PHM ani na základnú náhradu, lebo v tomto prípade ide o auto nezaradené do majetku a nie je to ani vlastné motorové vozidlo.
dogicka
08.03.06,12:56
ahojte,
tak toto je veľmi zaujímavá téma, lebo to zaujíma aj mňa. Mám klienta, ktorý nemá auto zaradené v podnikaní a nerobil si žiadne cesťáky ani knihu jázd a vraj mu mám dať do účtovníctva len doklady o nákupe PHL. Vraj to tak robia aj jeho kolegovia. No ja si nemyslím, že je to správne. Aký je Váš názor?
ďakujem

Určite musí viesť knihu jázd. Ak je to jeho vlastné auto (t.j. že v TP je uvedený ako držiteľ auta) tak si na základe najazdených km môže uplatniť do nákladov spotrebu PHM podľa TP + sadzbu zákl.náhrady. Jeho kolegovia to tak môžu robiť, uvidíme čo urobia keď im príde daňová kontrola.
denisa.h
08.03.06,13:04
a co leasingova zlmuva? je tam osetrene, ze auto sa vyuziva aj na ucely podnikania?
majja
08.03.06,13:33
Ja mám tiež jednu otázku. Ako je to so zaučtovaním auta, ktoré je na IČO aje.
1) kúpene na 3ročný resp. 4-ročný leasing?
2) kúpene na splátky (trvanie splatiek 2 a pol roka)

pripadá mi to dosť podobné.!

Auto je kúpené na splátky. V osvedčení o evidenii je ako vlastník vozidla napísaná finančná spoločnosť, ktorá poskytla splátkový systém. Ja som ako držiteľ osvedčenia.A v havarijnej zmluve vinkulacia v prospech finančnej spoločnosti.
Tak aký je rozdiel medzi leasingom a splátkovým systémom?????
dogicka
08.03.06,13:41
Tak aký je rozdiel medzi leasingom a splátkovým systémom?????[/QUOTE]

Ešte som sa nestretla s prípadom, kedy bolo auto zaobstarané splátkovým systémom, prvý krát počujem, že také niečo existuje. Takže neviem odpoveď na tvoju otázku. Možno sa ozve niekto skúsenejší.
VlastoSt
09.03.06,10:06
Takze este raz, vozidlo nie je v majetku firmy, je len na meno zivnostnika, nie na ICO. No danovaci povedali, ze to nie je podstatne. Cize ja by som povedala, ze je to sukromne vozidlo pouzivane na firemne ucely. Ja uz fakt neviem..Viac menej tu ide o to, ci sa moze uplatnit aj leasing aj cestaky do nakladov..

Ja suhlasim z danovnikom - kde je v zákone napisané , že do majetku firmy sa može zaradiť len auto evidovane na ICO ???
Ak sa rozhodnem že leasované auto dám do majetku firmy tak podľa môjho názoru ho zaradím a uplatním pravidla odpisovania ako pri leasingu.
palčo
05.02.08,18:54
Pôvodca textu príspevku: Evanka
Ako živnostník si budeš môcť uplatňovať náklady na pohonné hmoty, ktoré spotrebuješ v súvislosti s podnikaním, napriek tomu, že automobil patrí zatiaľ lízingovej spoločnosti.

Dúfam, že moja posledná otázka z tejto témy: Náklady na pohonné hmoty si môžem uplatňovať aj počas lízingu(auto bolo kupované 50% zaplatené hneď a 50% po roku) a po splatení a prepísaní auta na mňa, si môžem uplatňovať ešte aj paušál 6,20Sk/km(podľa toho vzorca,čo už bol uverejnený)?
palčo
05.02.08,20:28
Bude to tak?
Prosím o odpoveď.
palčo
07.02.08,18:26
Pôvodca textu príspevku: Evanka
Ako živnostník si budeš môcť uplatňovať náklady na pohonné hmoty, ktoré spotrebuješ v súvislosti s podnikaním, napriek tomu, že automobil patrí zatiaľ lízingovej spoločnosti.

Dúfam, že moja posledná otázka z tejto témy: Náklady na pohonné hmoty si môžem uplatňovať aj počas lízingu(auto bolo kupované 50% zaplatené hneď a 50% po roku) a po splatení a prepísaní auta na mňa, si môžem uplatňovať ešte aj paušál 6,20Sk/km(podľa toho vzorca,čo už bol uverejnený)?
Dobre uvažujem?
andrej_rv
07.02.08,18:43
Dúfam, že moja posledná otázka z tejto témy: Náklady na pohonné hmoty si môžem uplatňovať aj počas lízingu(auto bolo kupované 50% zaplatené hneď a 50% po roku) a po splatení a prepísaní auta na mňa, si môžem uplatňovať ešte aj paušál 6,20Sk/km(podľa toho vzorca,čo už bol uverejnený)?
Dobre uvažujem?
Áno. Nárok na zahŕňanie výdavkov na PHL do daňových výdavkov v zmysle § 19 ods. 2 písm. l) ZoDP Ti vzniká dňom zaradenia vozidla do obchodného majetku a začatím používania na podnikanie. Nárok na náhrady za spotrebu PHL a paušálnu náhradu 6,20 u osobného motorvého vozidla Ti vznikne po vyradení auta z obchodného majetku a preradení do osobného užívania.
palčo
08.02.08,22:01
Asi som to zle formuloval:Auto nie je zaradené v obchodnom majetku,ale ho budem mať vyplatené (a prepísané z lízingovky na mňa ako FO) koncom júna. Dovtedy (od 1.marca, kedy začnem podnikať) si chcem ako SZČO uplatňovať výdavky na PHM(podľa tankovania-bločky), a potom si budem uplatňovať aj paušálnu náhradu.
palčo
09.02.08,19:16
Asi som to zle formuloval:Auto nie je zaradené v obchodnom majetku,ale ho budem mať vyplatené (a prepísané z lízingovky na mňa ako FO) koncom júna. Dovtedy (od 1.marca, kedy začnem podnikať) si chcem ako SZČO uplatňovať výdavky na PHM(podľa tankovania-bločky), a potom si budem uplatňovať aj paušálnu náhradu.

A musím viesť aj knihu jázd? Stačí nejaký blok a evidovať jazdy a kilometre?
liba2
09.02.08,19:33
A musím viesť aj knihu jázd? Stačí nejaký blok a evidovať jazdy a kilometre?Treba viesť evidenciu jázd = km prejazdené na pracovný účel (určite budú aj súkromné km, tie sa nevykazujú). Kniha jázd sa vedie za vozidlo v obchodnom majetku a je o všetkých km , aj súkromných. V tom je ten rozdiel.
palčo
09.02.08,19:42
Auto nie je zaradené v obchodnom majetku,ale ho vyplatím (a prepíšem na DI z lízingovky na mňa ako FO) koncom júna. Dovtedy (od 1.marca, kedy začnem podnikať) si chcem ako SZČO uplatňovať výdavky na PHM(podľa tankovania-bločky), a potom si budem uplatňovať aj paušálnu náhradu (6,20Sk/km)?
A kďže vozidlo nebudem mať zaradené v obchodnom majetku, tak knihu jázd nemusím viesť? V tom prípade akým spôsobom oddelím súkromné jazdy, povdzme percentuálne?
liba2
09.02.08,19:49
Asi som to zle formuloval:Auto nie je zaradené v obchodnom majetku,ale ho budem mať vyplatené (a prepísané z lízingovky na mňa ako FO) koncom júna. Dovtedy (od 1.marca, kedy začnem podnikať) si chcem ako SZČO uplatňovať výdavky na PHM(podľa tankovania-bločky), a potom si budem uplatňovať aj paušálnu náhradu.
Ja som ťa pochopila :D. Veď to tu pekne uvádzaš.
Zapisuješ len pracovné cesty = jazdy. Spočítaš na konci mesiaca km a vypočítaš spotrebu PHM a vyúčtuješ. O súkromných jazdách nič nezapisuješ. Doklady o nákupe PHL treba doložiť. Keď bude auto tvoje, môžeš účtovať aj 6,20 Sk/ km.
palčo
09.02.08,19:51
Ja ešte len začínam s podnikaním, nuž sa uisťujem, či to budem robiť dobre. Srdečná vďaka za odpoveď.
palčo
10.02.08,20:17
No a tá kniha jázd je nejako predpísaná? Myslím forma. Môže to byť aj nejaký (samozrejme solídne vyzerajúci) blok? Albo sa niekde dá kúpiť presná "Kniha jázd"?
andrej_rv
10.02.08,20:42
No a tá kniha jázd je nejako predpísaná? Myslím forma. Môže to byť aj nejaký (samozrejme solídne vyzerajúci) blok? Albo sa niekde dá kúpiť presná "Kniha jázd"?
Forma nie je predpísaná, môže byť napr. aj tabuľka v exceli alebo hoci aj zošit. Mal by si tam mať dátum uskutočnenia pracovnej cesty, odkiaľ, kam, ubehnuté kilometre a v poznámke navštívenú firmu resp. účel cesty. A podľa nového znenia ZoDP prípadne aj poznámku o cene PHL v čase nákupu.
Možeš použiť aj knihu jázd, ktorá slúži pre evidenciu u vozidiel zaradených do obchodného majetku.
palčo
11.02.08,19:25
Ďakujem.
Gandalf99
22.02.08,15:05
Prosim Vas o odpoved na nasledovnu situaciu. Ak ako fo-podnikatel uzavriem zmluvu s otcom ako zivnostnikom o najme/vypozicke motoroveho vozidla, ktore je napisane na otca ako podnikatela, mozem pri vlastnej sluzobnej ceste tymto vozidlom uplatnit okrem nahrady PHM aj pausalnu nahradu za 1km??? Ide mi o to ci si ja tieto naklady za cestovne nahrady mozem zahrnut mojmu klientovi do konecnej faktury za poskytovanie sluzieb, za predpokladu, ze on s nahradou tychto vydavkov vyslovne suhlasi? Je v takomto pripade relevantne ze na sluzobnu cestu nepouzijem moje "vlastne" vozidlo ako hovori § 19 ods.2 pisme e) zakona o dani z prijmov ale o "vypozicane" ale pouzite na moje podnikatelske ucely?
AHA
22.02.08,15:35
Kedže auto bolo a je použité na podnikanie paušálna náhrada sa nesmie použiť.