piotr_z_MT
31.01.13,13:15
Dobry den,
vopred sa ospravedlnujem ak budem mat hlupe otazky, ale to ma obcas asi kazdy zaciatocnik :)

Momentalne pracujem ako programator v jednej nemenovanej spolocnosti, ale planujem prejst na iny model - zalozit si s.r.o., zamestnat sa v nej ako programator, a na istu kapacitu pracovat pre mojho aktualneho zamestnavatela ako "subdodavatel", zvysok casu by som sa venoval tvorbe web stranok. V ramci setrenia nakladov by som si zriadil len "virtualne sidlo", realne by som sa v case vykonavania prace nachadzal v priestoroch mojho momentalneho zamestnavatela/buduceho obch. partnera, web stranky by som tvoril doma na "firemnom" NB.

Tolko teoria, teraz prakticke otazky :

1) je tento model plne legalny ? T.j. virtualne sidlo, praca vykonavana u zakaznika alebo doma na firemnom NB
2) Predpokladam, ze na vytvorenie s.r.o. a virtualneho sidla si objednam jednu z mnohych firiem, ktore sa tym zivia, rovnako ako vedenie uctovnictva a miezd delegujem na inu firmu. Lenze stale sa neviem zbavit blbeho pocitu, ze som na nieco velmi dolezite zabudol :)

Vdaka
KEJKA
31.01.13,15:00
1 ano
2 ano, pôsobenie u obch. partnera si dohodnite v zmluve.
sroservis
31.01.13,21:40
Dobrý deň,

nepotrebujete ani "virtuálne" sídlo, môžete si ho zriadiť vo svojej nehnuteľnosti (u rodičov a pod.).

Čo sa týka vzťahu s Vašim doterajším zamestnávateľom, zvážte či sa naozaj aj v praxi preklopíte na obchodnoprávny vzťah alebo sa v podstate pre Vás nič nezmení, stále bude v pozícii podriadenosti ako zamestnanec.
V druhom prípade a najmä, ak by ste sa mali dlhšie a často vyskytovať na pracovisku zamestnávateľa by som zvážila, či ide nejde len o simulovanie obchodnoprávneho vzťahu tam, kde má byť vzťah pracovnoprávny.

Pekný deň.
piotr_z_MT
01.02.13,07:02
Kejka - vdaka za uistenie.
sroservis - Priznam sa ze o sidle vo svojom byte som chvilu uvazoval, lenze kvoli viacerym dovodom (napr. nedokazal som presvedcit "spolumajitelku" bytu, snazim sa taktiez striktne oddelovat pracu od sukromia, hrozba "inych" cien energii a pod.) som tuto moznost zavrhol. Pri mojom plane sa nejedna ani moc o "simulovanie obchodnopravneho vztahu", skor sa jedna o nieco ako "obojstrannu poistku" - moj momentalny zamestnavatel by mal zaruku, ze by v pripade akychkolvek problemov nemusel zhanat novych ludi a nakladne ich zaskolovat, jednoducho by kontaktoval mna, a ja by som mal zaruku, ze do doby, kym najdem inych zakaznikov, by som mal aspon nejaky "prijem"
piotr_z_MT
03.02.13,11:07
Este ma napadli nejake "dodatocne otazky" :)

1) Vodicak - mozem si z firemnych penazi zaplatit "vodicak" ? Ak ano, moze si to firma dat do nakladov ? Vsade som nasiel ako priklad na uznatelne naklady kupu auta, o vodicskom som necital
2) Stravne listy - zda sa mi "trochu" nelogicke, aby ma zakon nutil, aby som ja ako firma vyplacal mne ako zamestnancovi stravne listky. Neexistuje moznost, aby som to ja ako zamestnanec odmietol ?
3) Zakladne imanie - ZI s.r.o je 5000 €, na co sa da vlastne vyuzit ? Bol som presvedceny, ze firma z tychto penazi moze platit svoje "vstupne naklady", t.j. napr. kupit svojmu zamestnancovi - programatorovi firemny notebook (kedze ho potrebuje na pracu), popr. davat mu plat uvodny/e mesiac/e kym nezozenie zakaznikov. Aspon nieco take si pamatam zo skoly, aj ked sa priznam, ze to bolo dost davno :) Ale vcera som nasiel na internete zopar znepokojivych clankov, napr. v tomto : http://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/52/category/sro/article/charakteristika-sro.xhtml sa doslovne pise : "Ak by došlo k zníženiu základného imania pod hranicu 5000 eur, je to jeden z dôvodov na zrušenie spoločnosti." Kde je teda pravda ?
4) dovolenka - zatial som NIKDY nemenil zamestnavatela POCAS roku. V mojom scenari by som bol povedzme 5 mesiacov v tomto roku zamestnancom mojho aktualneho zamestnavatela, zvysok roka by som bol zamestnancom svojej s.r.o. U momentalneho zamestnavatela mam narok na napr. 20 dni dovolenky na tento rok. Za tych 5 mesiacov si vyberiem napr. 5 dni, zostane mi narok na 15 dni. Tieto dni mi zamestnavatel preplati pri ukonceni pracovneho pomeru dohodou. Na kolko dni dovolenky budem mat narok u noveho zamestnavatela (moja sro)? Bude to 0 (kedze som tych 15 dni dostal preplatenych uz od jedneho zamestnavatela), 15 (20-5 ktore som si vycerpal), alebo nejaka ina alikvotna cast ?

Vdaka
KEJKA
03.02.13,12:11
1. nie, nemôže to byť náklad sro
2. povinnosť je zabezpečiť SL, ale nárok na SL máš, ak budeš denne pracovať viac ako 4 hodiny. Dokonca nemusíš byť vôbec zamestnaný, tak tá povinnosť nevznikne ani v jednom a ani v druhom prípade. Nelogické to nie je, SRO je iný právny subjekt ako ty, aj ked si spoločník. SRO bude /nebude tvpj nový zamestnávateľ a ak bude, platia prenho rovnaké pravidlá ako napr. pre tvojho doterajšieho zam-eľa. Na druhej strane, ak ty ako zam-ec tie SL kupovať nebudeš, tak je to tvoje rozhodnutie.

3. mýliš si ZI - ktoré je 411 a vlastné imanie, ktoré laicky je súčtom ZI, RF a zisku straty a úplne iná vec sú peniaze v pokladnici a na bankovom účte. Tie samozrejme môžeš použiť podľa potrieb firmy bez toho, aby si riešil, že sú z vyplateného vkladu do ZI.
4. dovolenku ti zam-el preplatí len tú na ktoru ti vznikne nárok a si ju nevyčerpáš. Napr. ročný nárok 20 dní, polročný teda 10 dní, 5dní si vyčerpáš, 5 dní ti preplatí. Ak sa zamestnáš vo svojej sro, tak za polroka budeš mať vo svojej sro nárok na 10 dní.
(som si to zjednodušila).
Indeed
03.02.13,12:16
zameľ ??? to je kto ?
piotr_z_MT
03.02.13,12:40
Kejka, vdaka, zaujimave. Uz len jednu VELMI hlupu otazku ohladom bodu 3 - co je v tomto pripade "pokladnica" ? Predpokladal som, ze ZI je jednoducho ulozene v banke na podnikatelskom ucte.
KEJKA
03.02.13,14:02
no bud v banke alebo v peňaženke=pokladnici firmy v hotovosti.
alebo inak
221....banka
211....pokladnica
akokoľvek uložené - nie je to trezor, to sú peniaze využiteľné na podnikanie.
blavaciko
03.02.13,15:38
zakladne imanie je minimalne 5.000 €, ktore spolocnik moze vlozit nie len do banky, ale kludne aj do obalky s napisom zakladne imanie...
potom ich moze z obalky vybrat a zaplatit nimi napriklad za tovar, zariadenie, najomne, sudny poplatok atd...
v konecnom dosledku firma so zakladnym imanim 5.000 € moze mat vlastne imanie 0,- € aj menej
piotr_z_MT
03.02.13,16:24
Cize este raz ludsky - moze teda sro platit zo svojho zakladneho imania aj prvych x mesiacov plat svojmu zamestnancovi ? Alebo preformulujem otazku - ak budem v zamestnaneckom pomere vo svojej firme, a viem, ze moja firma bude mat prvy prijem az x mesiacov po svojom zalozeni, odkial moze firma legalne ziskat peniaze nutne na plat mna ako zamestnanca ?
KEJKA
03.02.13,18:15
môže.
blavaciko
03.02.13,18:23
firma peniaze ziska bud zo zakladneho imania alebo jej niekto pozicia alebo na vyplaty zarobi

zakladne imanie sa vklada prave pre to, aby firma mala do zaciatku, v podstate nie ako rucenie
zalobaba
03.02.13,21:21
Kejka, vdaka, zaujimave. Uz len jednu VELMI hlupu otazku ohladom bodu 3 - co je v tomto pripade "pokladnica" ? Predpokladal som, ze ZI je jednoducho ulozene v banke na podnikatelskom ucte.

nie je potrebné, aby bolo ZI uložené na BU a zabetónované.
piotr_z_MT
04.02.13,07:41
Vdaka vsetkym za odpovede :)
piotr_z_MT
05.03.13,06:42
Bohuzial mam dalsie otazky :)

1) PN - kedze som momentalne chory, logicka otazka je Z COHO by som ja ako zamestnavatel platil sebe ako zamestnancovi nahradu za PN ? Vysky viem (25% / 55%). skor by ma zaujimalo z akych penazi by sa to platilo ? Viem, ze firma prispieva do roznych fondov (rezervny, garancny ...) plus plati rozne poistenia (zdravotne, nemocenske ...). Platila by firma za PN z niektorych tychto povinnych fondov/poisteni, popr. zo zisku ... ?
2) Dovolenka - rovnaka otazka, len o dovolenke

Vdaka
blavaciko
05.03.13,07:28
Bohuzial mam dalsie otazky :)

1) PN - kedze som momentalne chory, logicka otazka je Z COHO by som ja ako zamestnavatel platil sebe ako zamestnancovi nahradu za PN ? Vysky viem (25% / 55%). skor by ma zaujimalo z akych penazi by sa to platilo ? Viem, ze firma prispieva do roznych fondov (rezervny, garancny ...) plus plati rozne poistenia (zdravotne, nemocenske ...). Platila by firma za PN z niektorych tychto povinnych fondov/poisteni, popr. zo zisku ... ?
2) Dovolenka - rovnaka otazka, len o dovolenke

Vdaka

ako ze z akych penazi?:eek: no sak z firemnych predsa... zamestnavatel z vlastnych zdrojov plati dovolenku a prvych 10 dni praceneschopnosti